Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Tavaly 5,079 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, 49 ezerrel kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán közzétett adatsorokból. Állami társadalombiztosítási nyugdíjasok 4,654 millióan voltak, 21 ezerrel kevesebben, mint előző évben.
2022. március 30., 11:192022. március 30., 11:19
2021-ben a valamennyi nyugdíjkategória – társadalombiztosítási, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 1666 lej volt, ez 11,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az Agerpres által idézett közlemény szerint a területi leosztás szerinti legkisebb és legnagyobb átlagnyugdíj között 851 lej volt a különbség tavaly: míg Botoşani megyében 1273, Giurgiu megyében 1281, Vrancea megyében pedig 1297 lejes átlagnyugdíjat jegyeztek, addig Hunyad megyében ez 2124, Bukarestben 2026, Brassó megyében 1889 lej volt.
Az állam által biztosított minimális juttatásban összesen 943 700 személy részesült 2021-ben.
A kormány épülete előtt tüntettek pénteken három nyugdíjas-szakszervezet képviselői, a nyugdíjak 13 százalékkal történő emelését kérve. Követelésüket az árak robbanásszerű növekedésével indokolják.
ez az arány azonban nagy eltéréseket mutat az ország különböző régióiban: míg Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Teleorman megyében 16, Giurgiu és Vaslui megyében 14, Botoşani megyében pedig 13 nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra.
Várhatóan elfogadja szerdai ülésén a bukaresti kormány a kötelező magánnyugdíj-alapba fizetendő járulékok 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését 2024. január 1-jétől.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!