Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Tavaly 5,079 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, 49 ezerrel kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán közzétett adatsorokból. Állami társadalombiztosítási nyugdíjasok 4,654 millióan voltak, 21 ezerrel kevesebben, mint előző évben.
2022. március 30., 11:192022. március 30., 11:19
2021-ben a valamennyi nyugdíjkategória – társadalombiztosítási, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 1666 lej volt, ez 11,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az Agerpres által idézett közlemény szerint a területi leosztás szerinti legkisebb és legnagyobb átlagnyugdíj között 851 lej volt a különbség tavaly: míg Botoşani megyében 1273, Giurgiu megyében 1281, Vrancea megyében pedig 1297 lejes átlagnyugdíjat jegyeztek, addig Hunyad megyében ez 2124, Bukarestben 2026, Brassó megyében 1889 lej volt.
Az állam által biztosított minimális juttatásban összesen 943 700 személy részesült 2021-ben.
A kormány épülete előtt tüntettek pénteken három nyugdíjas-szakszervezet képviselői, a nyugdíjak 13 százalékkal történő emelését kérve. Követelésüket az árak robbanásszerű növekedésével indokolják.
ez az arány azonban nagy eltéréseket mutat az ország különböző régióiban: míg Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Teleorman megyében 16, Giurgiu és Vaslui megyében 14, Botoşani megyében pedig 13 nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra.
Várhatóan elfogadja szerdai ülésén a bukaresti kormány a kötelező magánnyugdíj-alapba fizetendő járulékok 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését 2024. január 1-jétől.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!