Követelésüket az árak robbanásszerű növekedésével indokolják Archív felvétel
Fotó: Kristó Róbert
A kormány épülete előtt tüntettek pénteken három nyugdíjas-szakszervezet képviselői, a nyugdíjak 13 százalékkal történő emelését kérve. Követelésüket az árak robbanásszerű növekedésével indokolják.
2022. március 25., 15:422022. március 25., 15:42
2022. március 25., 15:482022. március 25., 15:48
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetségének elnöke, Preda Nedelcu úgy nyilatkozott, azért vonultak utcára, mert többszöri próbálkozásaik ellenére
A tüntetők kérik, hogy szeptemberig emeljék a nyugdíjakat 13 százalékkal. Ezt a nélkülözhetetlen alapélelmiszereket is érintő „példátlan” áremelkedések teszik indokolttá – idézi az Agerpres Nedelcu nyilatkozatát.
Úgy vélik, ez „katasztrofális” hatással lenne az állami nyugdíjalapra, amelyből járandóságaikat fizetik. Emellett kérik a nyugdíjrendszer második pillérét képező kötelező magánnyugdíjalapok felszámolását.
„Európában – a volt kommunista országokat leszámítva, amelyekre a Nemzetközi Valutaalap rákényszerítette ezt a pillért – nincs ilyen. Miért nem létezik Németországban, Franciaországban, Olaszországban vagy az Egyesült Királyságban? Magyarország és Lengyelország miért szüntette meg négy év után?” – tette fel a kérdést Nedelcu.
amely jelenleg az uniós országok közül Romániában és Bulgáriában a legkisebb.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!