Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Tavaly 5,079 millió nyugdíjast tartottak számon Romániában, 49 ezerrel kevesebbet, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által szerdán közzétett adatsorokból. Állami társadalombiztosítási nyugdíjasok 4,654 millióan voltak, 21 ezerrel kevesebben, mint előző évben.
2022. március 30., 11:192022. március 30., 11:19
2021-ben a valamennyi nyugdíjkategória – társadalombiztosítási, rokkantsági, túlélő hozzátartozói nyugdíj stb. – figyelembevételével kiszámított átlagnyugdíj 1666 lej volt, ez 11,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Az Agerpres által idézett közlemény szerint a területi leosztás szerinti legkisebb és legnagyobb átlagnyugdíj között 851 lej volt a különbség tavaly: míg Botoşani megyében 1273, Giurgiu megyében 1281, Vrancea megyében pedig 1297 lejes átlagnyugdíjat jegyeztek, addig Hunyad megyében ez 2124, Bukarestben 2026, Brassó megyében 1889 lej volt.
Az állam által biztosított minimális juttatásban összesen 943 700 személy részesült 2021-ben.
A kormány épülete előtt tüntettek pénteken három nyugdíjas-szakszervezet képviselői, a nyugdíjak 13 százalékkal történő emelését kérve. Követelésüket az árak robbanásszerű növekedésével indokolják.
ez az arány azonban nagy eltéréseket mutat az ország különböző régióiban: míg Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Teleorman megyében 16, Giurgiu és Vaslui megyében 14, Botoşani megyében pedig 13 nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra.
Várhatóan elfogadja szerdai ülésén a bukaresti kormány a kötelező magánnyugdíj-alapba fizetendő járulékok 3,75 százalékról 4,75 százalékra történő emelését 2024. január 1-jétől.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!