Nagyobb népszerűséget, több támogatást remélnek azoknak a településeknek az elöljárói, amelyeket a kormány múlt heti döntésével gyógyfürdőhelyekké nyilvánított.
2013. június 25., 17:412013. június 25., 17:41
2013. június 25., 17:482013. június 25., 17:48
Miután Romániában mostanáig alig öt ilyen besorolású helység volt – a Maros megyei Szováta, a Kovászna megyei Kovászna, a Bihar megyei Félixfürdő, valamint két Vâlcea megyei hely –, most további öttel bővült a lista. Ezen megtaláljuk a Bihar megyei Püspökfürdőt, a Hargita megyei Tusnádfürdőt, a Temes megyei Buziásfürdőt, a Hunyad megyei Feredőgyógyot, valamint a Konstanca megyei Eforie várost.
„A település balneológiai adottságainak elismerését jelenti, hogy felkerült az országos jelentőségű gyógyfürdőhelyek listájára\" – jelentette ki tegnap a Krónika megkeresésére Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere. Az elöljáró hangsúlyozta, sokat lobbizott azért, hogy megszerezze a fürdővárosi rangot. A státus birtokában ugyanis a település mindenképpen nagyobb eséllyel pályázhat, hiszen az Európai Unióban is egyre többet költenek a betegségmegelőzésre, ezért a pályázati dokumentációk elbírálásakor plusz pontot jelenthet, ha a városnak balneológiai adottságai vannak, és ezt az ország kormánya is szavatolja. Albert Tibor szerint ugyanakkor a minősítés révén a fürdőhely még inkább bekerül az országos és az európai köztudatba. „Nagy jelentősége lehet a minősítésnek továbbá, ha a turisztikai törvény különböző kedvezményeket szavatol majd az országosan elismert gyógyfürdőhelyeknek\" – véli Tusnádfürdő polgármestere.
Jó ajánlólevélnek nevezte a támogatások megszerzésében a frissen megszerzett besorolást Nicolae Leuce, a Püspökfürdőt (Május 1) is magába foglaló Váradszentmárton község alpolgármestere. Mint a Krónika megkeresésére kifejtette, idén, igaz még nem reménykedhetnek európai uniós segítségben, az erre a kategóriára vonatkozó 2007–2013-as program ugyanis már lezárult. A szentmártoni polgármesteri hivatal illetékes felügyelője, Viorel Creţ ugyanakkor kérdésünkre elmondta, azért csak most kapták meg a gyógyfürdői besorolást, mert előtte több tucat költséges tanulmányt és vizsgálatot kellett elvégeztetniük, ez pedig lelassította az eljárást. Az önkormányzatilag ugyancsak hozzájuk tartozó Félixfürdő azért válhatott már 2011 végén hivatalosan is gyógyfürdővé, mivel az arra vonatkozó dokumentációt már korábban leadták. Püspökfürdő új besorolása különben az alpolgármester szerint semmilyen plusz területrendezési korlátozást nem hordoz magával, mert az ottani tó és környéke környezetvédelmi övezet, így már eddig is szigorú volt az építkezések engedélyeztetése.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!