Újra felcsillant a remény. Sok háztartásnak jelentenének nagy segítséget a meglebegtetett intézkedések
Fotó: 123RF
Amikor már sokan le is tettek arról, hogy a bukaresti kormány a jelenlegi nehéz gazdasági körülmények között a lakosság és a cégek segítségére siet, olyan információk szivárogtak ki a koalícióból, amelyek szerint mégiscsak igyekeznek támogatni a bajbajutottakat, valamint a leginkább sérülékeny társadalmi rétegeket.
2022. április 07., 13:552022. április 07., 13:55
2022. április 07., 15:172022. április 07., 15:17
Miközben nyilatkozatok szintjén már jó ideje napirenden van az árrobbanástól sújtott romániai lakosság megsegítése, egyelőre konkrét lépések nem történtek a meglebegtetett árstopok terén. Konkrét bejelentés továbbra sincs, ám a bukaresti sajtó most úgy értesült, hogy a Ciucă-kormány a jövő héten előrukkolni egy intézkedéscsomaggal. A kiszivárgott információk
, ahogyan az a koronavírus-járvány idején is történt. Akkor a bankkölcsönnel rendelkező romániai lakosok 12 százaléka élt ezzel a lehetőséggel.
Miután az üzemanyagok ára is az egekbe szökött, értesülések szerint általános árstop ugyan nem lesz, de
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
A koalícióban szó esett ugyanakkor a mezőgazdaság terén tevékenykedő cégeknek nyújtandó támogatásról is, amelyből új technológiákba lehetne befektetni többek között az élelmiszeripari cégeknél is. A Știripesurse.ro által idézett források szerint
miután a Pénzügyi Felügyelet (ASF) már eljuttatta javaslatait a kormányzati illetékesekhez.
Nem csak az árak kordában tartásával tervezi ugyanakkor a hírek szerint mérsékelni a kiugró inflációnak a lakosságra gyakorolt hatásait, hanem különböző juttatások is szóba kerültek. A kormány azt ígéri például, hogy jövőre megpróbálja újratárgyalni a helyreállítási alapról szóló megállapodásnak a nyugdíjakról szóló előírását, és megpróbálja kialkudni Brüsszelben, hogy a bruttó hazai termék (GDP) nagyobb hányadát lehessen időskori juttatásra fordítani, ami által lehetővé válna a nyugdíjpont emelése.
A romániai lakosság több mint háromnegyede követi az ukrajnai háború történéseit, és 60 százalékuk tart attól, hogy Romániát is támadás érheti – derül ki az IRES márciusi közvélemény-kutatásából.
A diákok az év végéig havonta – leszámítva a vakációt – kapnak egy 30 eurós értékjegyet. A legkevesebb két gyereket nevelő családok, azok a családok, ahol a nettó jövedelem nem haladja meg a 650 lejt, illetve az egyszülős családok kéthavonta kapnak majd egy-egy 50 eurós utalványt. Azok a nyugdíjasok pedig, akiknek a havi bevétele nem haladja meg az 1500 lejt, valamint a fogyatékkal élő személyek szintén kéthavonta kapnak egy-egy 50 eurós értékjegyet.
A kórházban kezelt betegek is finomabb ételekre számíthatnak, ha a kormánykoalíció illetékesei betartják a szavukat, és napi 22 lejre emelik a páciensek étkeztetésére fordítható összegeket.
Ha az orosz–ukrán háború elhúzódik a gazdasági stagnálás sem kizárt, sőt az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági háború esetén a recesszió is valós forgatókönyv lehet világszerte – jelentette ki a Krónikának Nagy Bálint Zsolt egyetemi előadótanár.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!