Fotó: Jakab Mónika
Az egyre erősödő infláció, a pánikbevásárlások is okozta drágulási hullám kérdéskörével foglalkozik e heti kiadásában a Krónika Live videópodcast, amelynek vendége a román jegybank vezetőtanácsának tagja, Bálint Csaba közgazdász lesz.
2022. március 17., 15:062022. március 17., 15:06
Most már egyre jobban látszik, hogy az orosz–ukrán háború árát Romániában a gyengülő reálkeresettel, a magas inflációval és magasabb munkanélküliséggel fogjuk megfizetni.
Mit tehet az állam, és mit tehetnek az alkalmazók azért, hogy a reálkeresetek, ha nem is nőnek rövid távon, de legalább ne csökkenjenek annak tükrében, hogy a tíz százalékot is megközelíti most már elég hosszú ideje az éves infláció? Hogyan okoznak kárt viszont már rövid távon is a háborús bizonytalanságban gyökerező pánikbevásárlási hullámok, és biztos-e, hogy háborús időkben is a legjobb gazdasági rendszer a piacgazdaság? Nem-e lenne ajánlottabb több protekcionista, árkorlátozó intézkedést bevezetni, ami megnyugtatná a lakosságot? Mi lesz az árfolyamokkal, meddig tudja tartani a frontot a nemzeti bank?
A Krónika Live e heti vendége Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja. A videópodcast műsorát csütörtökön 19 óra 30 perces kezdettel a Krónika Facebook-oldalán és a Médiatér Youtube-csatornáján lehet megnézni.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!