Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
2022. május 03., 13:572022. május 03., 13:57
A gázolaj ára Csehországban is 59 százalékkal nőtt 2021 és 2022 áprilisa között, a többi uniós tagállamban ennél kisebb mértékű árnövekedést jegyeztek. A benzin ára 39 százalékkal emelkedett Romániában, ennél nagyobb arányú növekedés csak Bulgáriában, Csehországban és Ausztriában volt az EU-ban.
az Európai Bizottság 2020-as évre vonatkozó statisztikái szerint. Tehát Románia szükségletei harmadát meg tudja termelni magának, ám ez nem tükröződik az árakban – hívták fel a figyelmet a Ziarul Financiar honlapján olvasható cikkben.
Egyébként 2020-ban az import kőolaj felét Kazahsztánból szerezték be a bukaresti hatóságok, Oroszországból a behozott ásványolaj harmada származott a Roland Berger tanácsadóiroda adatai szerint. Összességében a romániai kőolajszükséglet 22 százalékát fedezték Oroszországból 2020-ban. Eközben uniós szinten 96 százalékos volt az importfüggőség a két évvel ezelőtti adatok szerint, a behozott nyersanyag negyede az oroszoktól jött.
A Ziarul Financiar honlapján olvasható cikkben emlékeztetnek, a tavalyi év első negyedévében 60 dollárba került egy hordó kőolaj a nemzetközi piacokon, miközben idén már 90 dollárt is elkértek érte, az ukrajnai háború, illetve az orosz kőolajra kivetni tervezett embargó pedig még inkább növelheti az árakat.
Bár Romániában az árplafon bevezetése, illetve a jövedéki adó vagy az áfa csökkentése is felmerült politikai nyilatkozatok szintjén, eddig semmilyen állami segítség nem érkezett. A folyamatos áremelkedés okán – mint ismeretes – pánikhangulat is eluralkodott egy adott ponton, és az emberek a még magasabb áraktól való félelmükben megostromolták a töltőállomásokat. Azóta valamelyest mérséklődtek az üzemanyagárak.
A kormány úgy döntött, hogy július elsejéig meghosszabbítja az üzemanyagra és az egyes élelmiszeripari termékekre vonatkozó árkorlátozó intézkedéseket – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök szerdán.
A Zf.ro portál által idézett Nemes Szabolcs, a Roland Berger Románia tanácsadócég menedzser partnere emlékeztetett, az is felmerült, hogy Romániában 50 banit kompenzálhat az állam az üzemanyagárból a fuvarozók számára.
„Az Uniónak nagyobb kőolajimportra lesz szüksége, de ez az ásványolajjal kereskedő államok valós kitermelési kapacitásától, annak növelési lehetőségeitől is függ, vagy attól, hogy mekkora mennyiséget hajlandóak piacra dobni nemzeti tartalékaikból. Ráadásul szankciók vannak érvényben olyan kitermelő államok ellen, mint Venezuela vagy Irán. Ilyen körülmények között olyan forgatókönyvvel is számolni kell, miszerint a 200 dolláros rekordárat is elérheti egy hordó ára” – figyelmeztetett Nemes Szabolcs.
Bogdan Chiriţoiu az üzemanyagárakról: nem áll olyan rosszul Románia
Bogdan Chiriţoiu, a Versenytanács elnöke szerint a romániai üzemanyagárak az európai átlag alatt helyezkednek el, annál mintegy 3–5 százalékkal olcsóbb nálunk a benzin, gázolaj. „Nézzük az Eurostat adatait. Az adók, illetékek, állami hozzájárulások nélküli árakat összehasonlítva az európai átlaggal láthatjuk, hogy miközben néhány éve Romániában átlagon felüli árakat jegyeztek, most 3–5 százalékkal alatta vagyunk. Tehát ilyen szempontból nem tűnik úgy, hogy Romániában rosszabb lenne a helyzet, mint más európai országokban” – nyilatkozta hétfőn Chiriţoiu az Agerpresnek.
Immár három hónapja szinte megállás nélkül nőnek az üzemanyagárak Romániában. Az árrobbanás ugyan nem romániai sajátosság, ám miközben számos országban az állam a bajba jutott sofőrök segítségére sietett, itt erre végül nem került sor.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!