Az AFIR honlapja. Minden pályázatot elektronikus formában lehet benyújtani
Fotó: Képernyőmentés
Várhatóan hosszú hónapokba telik, amíg a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR) eredményt hirdet a fiatal gazda pályázatok ügyében. A legnépszerűbb uniós pályázatra 5600 iratcsomót fogadtak be, az elbírálás viszont nagyon lassan halad.
2024. március 06., 16:422024. március 06., 16:42
Rekordszámú, mintegy 5600 fiatal gazda pályázatát fogadta be a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynöksége (AFIR), mielőtt januárban bezárták volna a DR-30-as számú pályázati kiírás ablakát. Ezzel kimerült a 2023-2027-es uniós pályázati ciklus legnépszerűbb kiírásának a teljes pénzügyi kerete. Kicsi a valószínűsége annak, hogy más agrártámogatási pénzek átcsoportosításával később újra nyissák a virtuális ablakot. A fiatal gazdákat célzó kiírás hegyvidéki keretébe 1800 pályázatot fogadtak be, a többi 3800 az ország más területeiről érkezett.
A pályázó gazdáknak hosszú hónapokat, vagy akár év végéig is várniuk kell, amíg valamennyi pályázatot elbírálnak, és megtörténik az eredményhirdetés.
Az AFIR-tól származó információk szerint az uniós pályázatok elbírálása nagyon lassan halad, mert az állami intézmény humánerőforrás-hiánnyal küszködik. Több mezőgazdasági szakterület nincs lefedve szakemberekkel, ugyanakkor sok időt vesz el a pályázók gazdaságának terepen történő ellenőrzése. A kormány által blokkolt állások a vidékfejlesztési hivatalt is érintik, ezért az AFIR idén nem tudott új állásokat meghirdetni, ami nagy terheket ró a kis létszámú alkalmazotti gárdára.
A fiatal gazda pályázatok az elmúlt 17 évben mindig népszerűek voltak, a 2023-ban meghirdetett új uniós ciklusban azonban még inkább felértékelődött az ázsiójuk a többi pályázat magas önrésze miatt.
Szakemberek szerint az ifjú gazda pályázat hatékonysága körül van a legtöbb vita. A pályázati kiskapuknak betudhatóan sok olyan pályázó is pénzt kap, aki valójában nem is akar gazdálkodni, csupán a könnyű pénzszerzés lehetősége hajtja. A pályázatok hosszútávú eredményességéről az AFIR nem tesz közzé elemzéseket.
A Krónikának név nélkül nyilatkozó pályázatelbíráló szakembertől megtudtuk, hogy az összes uniós pályázó közül legtöbben a fiatal gazdák hagyják abba az öt évig ,,kényszerű” gazdálkodást. Az AFIR alkalmazottja szerint az ezt a pályázati formát elnyert mezőgazdasági termelők kevesebb mint húsz százaléka folytatja öt év után is a mezőgazdasági termelést, nyolcvan százalékuk kirostálódik.
A portálunknak nyilatkozó AFIR-alkalmazott véleményét román pályázatíró szakemberek is osztják. Többen is szorgalmazták már, hogy olyan ellenőrzési rendszert kell bevezetni, ami garantálja, hogy a pénz valóban gazdálkodó fiatalokhoz kerül, és nem például luxuskocsikat vásárolnak belőle.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!