Fotó: Facebook/OTP Bank Romania
Várhatóan már jövő héten találkoznak az OTP Bank és a Transilvania Bank vezetői, hogy megállapodást kössenek a magyar pénzintézet romániai leányvállalatának jövőjéről – értesült a Bloomberg hírügynökség a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
2024. január 11., 15:142024. január 11., 15:14
Információik szerint már ki is van tűzve január 17-ére Csányi Sándornak, az OTP Bank elnök-vezérigazgatójának és Omer Tetiknek, a Transilvania Bank elnök-vezérigazgatójának a találkozója. A tárgyalás előkészítői pedig azt tervezik, hogy addig pontosítják a BT ajánlatának a részleteit, bár a források szerint kevés annak a valószínűsége, hogy változzon az erdélyi pénzintézet által az OTP Bank Románia megvásárlásáért ajánlott összeg.
Egyes piaci hírek szerint az OTP romániai bankjának az értékét 300–400 millió euróra becsülik.
Amint arról beszámoltunk, december első felében szivárgott ki, hogy a Transilvania Bank előrehaladott tárgyalásokat folytat a magyar OTP Bank Nyrt. romániai leányvállalatának a megvásárlásáról, miután az erdélyi pénzintézet túllicitálta az osztrák rivális Raiffeisen Bankot. A tárgyaláshoz közel álló források viszont akkor még nem zárták ki annak a lehetőségét sem, hogy a tranzakció dugába dőlhet, mivel a felek nem tudnak megegyezni.
A Transilvania Bank előrehaladott tárgyalásokat folytat a magyar OTP Bank Nyrt. romániai leányvállalatának a megvásárlásáról – értesült a Bloomberg a tárgyalásokhoz közelálló személyektől.
a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül, az árral kapcsolatos problémák és nem utolsósorban az oroszországi helyzet arra késztette a Raiffeisen Bankot, hogy átgondolja ajánlatát.
A BNR az akkor kiszivárgott információk szerint a Transilvania Bank és a Raiffeisen Bank ajánlatát kapta meg az OTP itteni bankjának megvásárlására, amely mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll az a romániai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
A Transilvania Bank tűnik favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül – értesült az Economedia.ro gazdasági hírportál.
Bankrendszeri források szerint a magyar csoport által kért árszint meghaladta azt az összeget, amelyet a Riaffeisen Bank hajlandó volt felajánlani. Ilyen körülmények között az OTP Bank megvásárlására a Transilvania Bank maradt a favorit.
Mint ismert, a magyarországi anyavállalat tavaly május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint ez a folyamat több hónapig tart, és amennyiben sikerrel jár, az esetleges eladásról szóló megállapodást körülbelül valamikor 2024-ben írhatják alá.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!