Áruba bocsátja romániai leányát az OTP Bank, közrejátszott a terjeszkedés meghiúsulása

•  Fotó: OTP Bank Románia

Fotó: OTP Bank Románia

El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit. Egy másik portál idézi a magyarországi pénzintézet válaszát, amelyben megerősíti eladási szándékát.

Rostás Szabolcs

2023. május 23., 17:422023. május 23., 17:42

2023. május 23., 18:462023. május 23., 18:46

A Ziarul Financiar először május 4-én jelentetett meg cikket arról, hogy információi szerint a régió egyik legnagyobb bankjának számító OTP „diszkrét piackutatásba” fogott annak érdekében, hogy felmérje, mekkora érdeklődés mutatkozna romániai kirendeltsége iránt. „Nem egyértelmű, hogy a folyamat eldöntött, és hogy végül el is tudják adni a bukaresti székhelyű bankot, csak tárgyalások folynak” – idézte forrásait a ZF, amelynek értesülését az OTP Bank Románia nem kívánta kommentálni.

A lap kedden új cikkel állt elő a témában, amelyben már azt állítja, hogy a romániai pénzintézet eladásáról megszületett a döntés Budapesten, és erről már tájékoztatták a bank igazgatóit.

A pénzügyi-gazdasági portál szerint az értékesítési gfolyamat hónapokig is eltarthat, és a tranzakció egy év alatt zárulhat le. „A bank áruba bocsátását azzal indokolják, hogy nincs növekedési potenciál a romániai piacon akvizíciók révén” – írja a ZF, amely szerint az OTP Bank Románia eladása mögött „aktuális geopolitikai kontextus” is húzódik. A lap számításai szerint a pénzintézet 300 és 400 millió euró közötti összeget ér.

A Krónika úgy tudja, hogy a román lap értesüléseinek van valóságalapja, és az eladási szándékba nem csak a romániai bankfiókok vezetőit, hanem az alkalmazottak egy részét is beavatták. Lapunk kérdésekkel fordult az OTP Bank Romániához az ügyben, de még nem kaptunk választ.

Az eladási szándékot tűnik megerősíteni, hogy az OTP külföldi leánybankjai közül egyedül a romániai kirendeltség nem teljesített fényesen az elmúlt időszakban.

Frissítés

Az OTP megerősítette eladási szándékát
A Profit.ro román portál kedden délután közölte, megkeresésére az OTP Bank megerősítette, valóban el kívánja adni romániai fiókját. „A bank szerves növekedését célzó stratégiájával párhuzamosan az OTP-csoport úgy döntött, hogy kibővíti az OTP Bank Romániával kapcsolatos stratégiai lehetőségeket a piac felmérése útján, a bank lehetséges eladása érdekében” – idézte a portál a pénzintézet állásfoglalását. Az OTP szerint ez a folyamat több hónapig eltarthat, és az árverés sikeressége függvényében az adásvételi szerződést egy éven belül megköthetik. „Ez a lépés nem befolyásolja a jelenleg zajló banki műveleteket, beleértve a bank alkalmazottainak feladatait és napi tevékenységét, és az OTP Bank Románia értékesítési céljait sem” – szerepel a pénzintézet keddi közleményében.

Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP-csoport első negyedévi jelentését ismertető május 10-ei, budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Magyarországon veszteséges lett az OTP Bank, a külföldi leánybankok teljesítményével azonban sikerült csoportszinten javítani az eredményt. „A külföldi leánybankok teljesítménye javult az első negyedévben, egyedül Romániában nem látszik érdemi növekmény” – számolt be az OTP illetékese, hozzátéve, Oroszország és Ukrajna is jövedelmező lett.

Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Többek között ez játszhat szerepet aban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.

Az OTP Bank Románia – 2,89 százalékos piaci részesedésével – a 9. helyet foglalja el aktívái alapján a romániai bankpiacon a BNR legfrissebb adatai alapján.

A pénzintézet nemrég tette közzé 2023 első negyedévének pénzügyi eredményeit, amelyből kiderül, hogy működési nyeresége elérte a 47 millió lejt, ami 37 százalékos növekedést jelent az előző év azonos negyedévéhez képest. A romániai pénzintézet adózás utáni nyeresége 15 millió lej volt 2023 első három hónapjában, a mutatót az előző negyedévhez képest magasabb működési költségek és kockázati költségek befolyásolták a bank szerint. Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója a mérleg kapcsán úgy vélekedett, hogy jó pénzügyi eredményeket értek el a bevételek és a működési jövedelmezőség növekedésével az előző évhez képest. Mindez szerinte megerősítette a bank pozícióját egy olyan időszakban, amikor egyes üzletágak bizonyos kihívásokat jelentenek.

„2023-ban ugyanebben az irányban haladunk, a helyi gazdaság fejlődéséhez folyamatosan igazodó termék- és szolgáltatásportfólióval, amely hozzáadott értéket nyújt az ügyfelek számára, miközben továbbra is a kiegyensúlyozott és fenntartható helyi növekedés céljának megvalósításán dolgozunk” – idézte a pénzintézet közleménye a vezérigazgatót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt