Fotó: OTP Bank Románia
A Transilvania Bank tűnik favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül, az árral kapcsolatos problémák és nem utolsósorban az oroszországi helyzet arra késztette a Raiffeisen Bankot, hogy átgondolja ajánlatát – értesült az Economedia.ro gazdasági hírportál. Még ha a Raiffeisen Bank továbbra is versenyben marad is, román jegybanki források szerint a Transilvania Bank lehet az esélyesebb az OTP Bank megvásárlására.
2023. november 07., 18:162023. november 07., 18:16
A román jegybank a cikk szerint a Transilvania Bank és a Raiffeisen Bank ajánlatát kapta meg az OTP romániai leányának megvásárlására, amely mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll a hazai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
Ágazati források szerint a magyar csoport által kért árszint meghaladta azt az összeget, amelyet a Raiffeisen Bank hajlandó volt felajánlani. Ilyen körülmények között az OTP Bank megvásárlására a Transilvania Bank a favorit. Az OTP Bank Románia piaci értéke a cikk szerint 300–400 millió euróra becsülhető, amihez hozzáadódna a Budapestnek nyújtott finanszírozási keret visszafizetése.
Mint ismeretes, az OTP Bank Románia eladása az év üzletének számít a román bankszektorban, és bárki is veszi meg, közel 3 százalékos piaci részesedést szerez majd, közel 4 milliárd eurós eszközállományával.
A magyarországi anyavállalat május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint ez a folyamat több hónapig tart, és amennyiben sikerrel jár, az esetleges eladásról szóló megállapodást körülbelül valamikor jövőre írhatják alá.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába.
Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
A csoport megvásárolta és egyesítette a Volksbankot (2015) és a Bancpostot (2018), amelyek a tranzakciók idején a top 10-es bankok közé tartoztak. Emellett 2022-ben megvásárolta az Idea Bankot is, de az továbbra is különálló maradt. A kolozsvári székhelyű pénzintézetnek az év közepén 153 milliárd lejes eszközállománya volt.
A Raiffeisen Bank a közelmúltban nem vett részt nagyobb felvásárlásokban Romániában. 2001-ben a Banca Agricolát vásárolta meg, 2013-ban pedig a CitiBank Románia lakossági hitelezési üzletágát vette át. A Raiffeisen Románia aktívái az év közepén 66,8 milliárd lej értékűek voltak.
Két pénzintézet nyújtott be ajánlatot az OTP Bank Románia megvásárlására: a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint a Transilvania és a Raiffeisen Bank van versenyben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!