Fotó: Barabás Ákos
A Transilvania Bank előrehaladott tárgyalásokat folytat a magyar OTP Bank Nyrt. romániai leányvállalatának a megvásárlásáról – értesült a Bloomberg a tárgyalásokhoz közelálló személyektől. A hírügynökség emlékeztetett, hogy a legnagyobb romániai bank az osztrák rivális Raiffeisen Bankot licitálta túl.
2023. december 08., 10:202023. december 08., 10:20
2023. december 08., 10:212023. december 08., 10:21
A Transilvania Bank és az OTP célja, hogy az év végéig lezárják a tárgyalásokat – nyilatkozták az illetékesek, akik az információk bizalmas jellege miatt kérték, hogy ne nevezzék meg őket.
Az Economedia.ro gazdasági portál szerint az OTP és a Raiffeisen szóvivői nem kívántak nyilatkozni. A Transilvania Bank sem válaszolt azonnal a telefonhívásokra és az e-mailekre, amelyekben kommentárt kértek.
A BT amúgy októberben azt közölte, hogy továbbra is „érdeklődik néhány célpont megszerzése iránt”, anélkül, hogy megerősítette volna az OTP romániai részlegére tett ajánlatát.
Elemzők szerint a tranzakció nyélbe ütése segítené a helyi vállalkozók által alapított és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által támogatott Transilvania Bankot, hogy megerősítse piacvezető szerepét az országban.
Amint arról beszámoltunk, már november elején a BT tűnt a favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül, az árral kapcsolatos problémák és nem utolsósorban az oroszországi helyzet arra késztette a Raiffeisen Bankot, hogy átgondolja ajánlatát.
A BNR az akkor kiszivárgott információk szerint a Transilvania Bank és a Raiffeisen Bank ajánlatát kapta meg az OTP itteni bankjának megvásárlására, amely mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll az a romániai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
A Transilvania Bank tűnik favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül – értesült az Economedia.ro gazdasági hírportál.
Bankrendszeri források szerint a magyar csoport által kért árszint meghaladta azt az összeget, amelyet a Riaffeisen Bank hajlandó volt felajánlani. Ilyen körülmények között az OTP Bank megvásárlására a Transilvania Bank maradt a favorit.
Mint ismert, a magyarországi anyavállalat május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Az OTP Bank Románia eladása az év üzletének számít a román bankszektorban, és bárki is veszi meg, közel 3 százalékos piaci részesedést szerez majd, közel 4 milliárd eurós eszközállományával. A pénzintézet a tavaly év végén a 10. helyen állt egy olyan piacon, ahol a 10 legnagyobb bank a teljes banki eszközállomány több mint 80 százalékát ellenőrzi.
Két pénzintézet nyújtott be ajánlatot az OTP Bank Románia megvásárlására: a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint a Transilvania és a Raiffeisen Bank van versenyben.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!