Fotó: Barabás Ákos
A Transilvania Bank előrehaladott tárgyalásokat folytat a magyar OTP Bank Nyrt. romániai leányvállalatának a megvásárlásáról – értesült a Bloomberg a tárgyalásokhoz közelálló személyektől. A hírügynökség emlékeztetett, hogy a legnagyobb romániai bank az osztrák rivális Raiffeisen Bankot licitálta túl.
2023. december 08., 10:202023. december 08., 10:20
2023. december 08., 10:212023. december 08., 10:21
A Transilvania Bank és az OTP célja, hogy az év végéig lezárják a tárgyalásokat – nyilatkozták az illetékesek, akik az információk bizalmas jellege miatt kérték, hogy ne nevezzék meg őket.
Az Economedia.ro gazdasági portál szerint az OTP és a Raiffeisen szóvivői nem kívántak nyilatkozni. A Transilvania Bank sem válaszolt azonnal a telefonhívásokra és az e-mailekre, amelyekben kommentárt kértek.
A BT amúgy októberben azt közölte, hogy továbbra is „érdeklődik néhány célpont megszerzése iránt”, anélkül, hogy megerősítette volna az OTP romániai részlegére tett ajánlatát.
Elemzők szerint a tranzakció nyélbe ütése segítené a helyi vállalkozók által alapított és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által támogatott Transilvania Bankot, hogy megerősítse piacvezető szerepét az országban.
Amint arról beszámoltunk, már november elején a BT tűnt a favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül, az árral kapcsolatos problémák és nem utolsósorban az oroszországi helyzet arra késztette a Raiffeisen Bankot, hogy átgondolja ajánlatát.
A BNR az akkor kiszivárgott információk szerint a Transilvania Bank és a Raiffeisen Bank ajánlatát kapta meg az OTP itteni bankjának megvásárlására, amely mintegy 20 milliárd lejes eszközállománnyal a 10. helyen áll az a romániai pénzintézetek rangsorában. Az OTP Bank Románia közel 2 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, az elmúlt 3–4 évben folyamatos organikus növekedést regisztráltak.
A Transilvania Bank tűnik favoritnak az OTP Bank megvásárlására a Román Nemzeti Banknál (BNR) iktatott két ajánlat közül – értesült az Economedia.ro gazdasági hírportál.
Bankrendszeri források szerint a magyar csoport által kért árszint meghaladta azt az összeget, amelyet a Riaffeisen Bank hajlandó volt felajánlani. Ilyen körülmények között az OTP Bank megvásárlására a Transilvania Bank maradt a favorit.
Mint ismert, a magyarországi anyavállalat május végén jelentette be, hogy el kívánja adni az OTP Bank Romániát. A pénzintézet május 23-án közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével. Várakozásaik szerint
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
El kívánja adni az OTP Bank Romániát a magyarországi pénzintézet a Ziarul Financiar értesülései szerint. A román pénzügyi-gazdasági lap úgy tudja, hogy a magyarországi anyavállalat már tájékoztatta szándékáról a pénzintézet igazgatóit.
Az OTP Bank Románia eladása az év üzletének számít a román bankszektorban, és bárki is veszi meg, közel 3 százalékos piaci részesedést szerez majd, közel 4 milliárd eurós eszközállományával. A pénzintézet a tavaly év végén a 10. helyen állt egy olyan piacon, ahol a 10 legnagyobb bank a teljes banki eszközállomány több mint 80 százalékát ellenőrzi.
Két pénzintézet nyújtott be ajánlatot az OTP Bank Románia megvásárlására: a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint a Transilvania és a Raiffeisen Bank van versenyben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!