2010. február 23., 09:062010. február 23., 09:06
Reményeink szerint márciustól már Magyarországra, Olaszországba és Szlovéniába fogjuk exportálni a termékeinket – nyilatkozta a Krónikának Benedek Árpád, a gyergyószentmiklósi Arterimpex Kft. működtette húsfeldolgozó üzem tulajdonosa.
Az üzletember közölte, a Benedek márkanéven országszerte közismert húskészítmények és hentesáruk minőségi mutatói eddig is eleget tettek az uniós piac előírásainak és elvárásainak, hiszen a cég régóta rendelkezik azzal az ovális pecséttel, amely feljogosítja az exporttevékenységre, azonban mostanáig Románia nem exportálhatott húsipari termékeket. A 2009. március 1-jétől működő új üzemben több mint 135 féle húsipari terméket gyártanak, a kínálat folyamatosan bővül, illetve megújul és jelenleg az ország hat megyéjének mintegy 1200 üzletében kaphatók az ízletes húskészítmények.
„Elsősorban kereskedő vagyok, és senki sincs a felmenőim között, akinek bármi köze lett volna a húsfeldolgozáshoz, de a kihívásokat mindig is szerettem” – magyarázta Benedek Árpád, kifejtve, 2004-ben, amikor megvásárolta az akkoriban svájci tulajdonban lévő gyergyószentmiklósi vágóhidat, mindössze az a cél vezérelte, hogy a létesítményt helyi vállalkozóként visszaszerezze a városnak. Mint mondta, terveihez sokan szkeptikusan viszonyultak, mondván: Gyergyó vidékén nem lehet húsüzemet működtetni, viszont azzal is tisztában volt, hogy a régi, elavult gépsorokkal nem lesz képes olyan minőségű árut előállítani, amely megállja helyét az európai piacon.
„Döntenem kellett, vagy létesítek egy új, az európai normáknak megfelelő üzemet, vagy lemondok a terveimről” – részletezte Benedek, aki végül úgy döntött, megmutatja a szkeptikusoknak, hogy egy jó üzleti stratégiával Gyergyóban is lehet húsüzemet működtetni. Tervei megvalósításához banki hitelt vett fel, illetve a SAPARD-ügynökségnél pályázott, és 2007-ben el is kezdték az új gyár építését, amit 2009 tavaszán beüzemeltek. A négymillió euró összegű beruházás háromnegyedét banki hitelből, egynegyedét pedig a SAPARD-ügynökség pályázatán nyert összegből sikerült tető alá hozni.
Közel egyéves működése során az üzem több mint száz alkalmazottja naponta húsztonnányi ízletes, Benedek márkanévvel ellátott, mintegy 135 féle felvágottat és egyéb húskészítményt gyárt, amit a cég 12 ügynöke juttat el az ország különböző részein élő vásárlókhoz. A feldolgozáshoz szükséges marhahúst a környékbeli tenyésztőktől szerzik be, a sertéshúst a Kézdivásárhely melletti lemhényi sertéshizlaldából hozzák, a virslik, parizerek alapanyagául szolgáló csirkehúst pedig egy bukaresti cég szállítja.
Az ízletes, házias jellegű szalámik, kolbászok és egyéb húskészítmények receptjeit svájci, osztrák és magyar élelmiszer-technológusoktól szerezte meg Benedek. A kínálatot állandóan újabb termékekkel bővíti, illetve a régi, már „megunt” termékeket, újabbakra, jobbakra cseréli. „Változó a vásárlók ízlése” – avatott be a „háttértitkokba” Benedek Árpád, kifejtve, esetenként néhány régi terméket kivesznek a forgalomból, helyettük pedig újabbak kerülnek, amelyek minőségét a baráti körben „teszteli”.
„Ha nekik ízlik, lehet nyugodtan vinni az üzletekbe” – szögezi le a vállalkozó, és azt is elmondja, hogy sok esetben a megrendelőit is meghívja üzemlátogatásra, mert ez csak növeli a termékbe vetett bizalmat. „Célunk, hogy az ország nagyobb városaiban saját bemutató üzleteket hozzunk létre, de építjük a kapcsolatokat a különféle nagy üzletláncok irányában is” – részletezte terveit Benedek Árpád. Hozzátette, ezzel párhuzamosan nem feledkeznek meg a kis környékbeli falusi boltokról sem, noha sokszor a szállítási költség felemészti a nyereséget. „Lényeges számunkra, hogy mindenkihez eljussanak a termékeink, akik megkóstolták és megszerették” – szögezte le a gyergyószentmiklósi vállalkozó.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.