Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína, így az Egyesült Államokba érkező kínai importra kivetett vámok 145 százalékról 30 százalékra csökkennek, Peking pedig az Egyesült Államokból származó behozatalra 125 százalékról 10 százalékra mérsékli a kivetett pótvámot – derül ki a hétvégi svájci egyeztetések eredményéről kiadott közös közleményből.
2025. május 12., 13:192025. május 12., 13:19
A tájékoztatás értelmében a csökkentés 90 napra szól mindkét állam esetében. Az Egyesült Államok és Kína képviselői a hétvégén a svájci Genfben egyeztettek az ügyben, amelyet követően előrelépésről, konstruktív megbeszélésékről számoltak be, hétfőre ígérve a megállapodás részleteinek nyilvánosságra hozatalát.
– idézte a kínai állami média Ho Li-feng miniszterelnök-helyettest.
„A genfi találkozó fontos lépés volt a nézeteltérések párbeszéd útján történő rendezése felé, és megalapozta az együttműködés elmélyítését” – jelentette ki hétfőn a pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője.
A tárgyalásokon amerikai részről többek között Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi megbízott vett részt. Az amerikai fél tájékoztatása szerint a felek megállapodásra jutottak a vámvitában, ezzel áttörést érve el a patthelyzetbe jutott kereskedelmi konfliktusban.
– mondta Bessent. „Mindkettőnknek érdeke a kiegyensúlyozott kereskedelem, az Egyesült Államok továbbra is ezt a célt fogja követni” – fogalmazott.
A genfi megbeszélés volt az első személyes találkozó az amerikai és kínai gazdasági vezetők között azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatását követően globális vámháborút indított és ennek keretében különösen magas vámokat vetett ki Kínára.
A piacok megkönnyebbüléssel reagáltak a hírre, az árfolyamindexek emelkedtek, a dán hajózási óriáscég Maersk részvényei például a kereskedés kezdetén körülbelül 10 százalékkal mentek fel.
A 11 euróövezeti ország 50 részvényéből álló EuroStoxx 50 index másfél százalékkal a márciusban elért történelmi csúcsa közelébe emelkedett.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
szóljon hozzá!