Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína, így az Egyesült Államokba érkező kínai importra kivetett vámok 145 százalékról 30 százalékra csökkennek, Peking pedig az Egyesült Államokból származó behozatalra 125 százalékról 10 százalékra mérsékli a kivetett pótvámot – derül ki a hétvégi svájci egyeztetések eredményéről kiadott közös közleményből.
2025. május 12., 13:192025. május 12., 13:19
A tájékoztatás értelmében a csökkentés 90 napra szól mindkét állam esetében. Az Egyesült Államok és Kína képviselői a hétvégén a svájci Genfben egyeztettek az ügyben, amelyet követően előrelépésről, konstruktív megbeszélésékről számoltak be, hétfőre ígérve a megállapodás részleteinek nyilvánosságra hozatalát.
– idézte a kínai állami média Ho Li-feng miniszterelnök-helyettest.
„A genfi találkozó fontos lépés volt a nézeteltérések párbeszéd útján történő rendezése felé, és megalapozta az együttműködés elmélyítését” – jelentette ki hétfőn a pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője.
A tárgyalásokon amerikai részről többek között Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi megbízott vett részt. Az amerikai fél tájékoztatása szerint a felek megállapodásra jutottak a vámvitában, ezzel áttörést érve el a patthelyzetbe jutott kereskedelmi konfliktusban.
– mondta Bessent. „Mindkettőnknek érdeke a kiegyensúlyozott kereskedelem, az Egyesült Államok továbbra is ezt a célt fogja követni” – fogalmazott.
A genfi megbeszélés volt az első személyes találkozó az amerikai és kínai gazdasági vezetők között azóta, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatását követően globális vámháborút indított és ennek keretében különösen magas vámokat vetett ki Kínára.
A piacok megkönnyebbüléssel reagáltak a hírre, az árfolyamindexek emelkedtek, a dán hajózási óriáscég Maersk részvényei például a kereskedés kezdetén körülbelül 10 százalékkal mentek fel.
A 11 euróövezeti ország 50 részvényéből álló EuroStoxx 50 index másfél százalékkal a márciusban elért történelmi csúcsa közelébe emelkedett.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!