2010. március 11., 10:062010. március 11., 10:06
Aggasztó a helyzet az országban, egyre többen veszítik el munkahelyüket, nem tudják törleszteni a hiteleiket. A válság két összetevője a megrendelések és a készpénzkészlet hiánya, magyarázta a szakember. Romániában drasztikus megrendelés-visszaeséshez vezetett, hogy az ország 70 százalékban alkatrészeket gyárt exportra, így a nyugati piac közvetlen hatással van a helyi gazdaságra. Corâci szerint az országban idén az optimista becslés szerint is a gazdaság stagnálására lehet számítani, amit az egymillió munkanélküli eltartása súlyosbít. „A második világháború utáni állapotokra emlékeztet, hogy 2,5 millió állampolgárnak kell eltartania egy egész országot. Az egyetlen esély a túlélésre a gazdaság fellendítése, a kormánynak a hiteleket nem a bérek és nyugdíjak kifizetésére, hanem a vállalkozások segítésére, a gazdaság élénkítésére kellene fordítania” - szögezte le. Hozzátette: a kormánynak volt ugyan néhány gazdaságélénkítő intézkedése, például a kényszerszabadságolás bevezetése, ám ennél sokkal többet tehetne.
Több mint 60 cégtulajdonos jelent meg tegnap azon a tájékoztató előadáson, amelyet a Szatmár Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezett a térség kis- és középvállalkozói számára Vissza nem térítendő támogatási programok kis- és középvállalatok számára címmel. Az értekezlet népszerűségét intő jelnek vélik a szakemberek. Daniela Culic, a Szatmár Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Agrárkamara igazgatója úgy véli, vészharangot kell kongatni, ha ilyen sokan szándékoznak igénybe venni a vissza nem térítendő állami és európai uniós támogatásokat. „Ez a jelenség azt bizonyítja, hogy a vállalkozók egyre nehezebb helyzetbe kerülnek, és mivel kis profitot képesek csak termelni, önerőből képtelenek a fejlesztésre” - hangzott el. Egyébként a tavalyi 50 ezer lejes támogatás helyett idén 80 ezer lejre pályázhat egy vállalkozás, amely a befektetések 60 százalékát is kiteheti. Végh Balázs |
Az UGIR-1903 elnöke hangsúlyozta, a procedúrák leegyszerűsítése, a bürokrácia és a válaszidő csökkentése sokat segítene a gazdaságon. „Nem megfelelő a köz- és a magánszféra közötti társulási szerződést szabályozó törvény, túl bonyolult a közbeszerzési procedúra” - sorolta a nehézségeket az üzletember, leszögezve, egyenlő bánásmódra tartanak igényt, azaz szerintük úgy lenne helyes, ha az állam is fizetne büntetőkamatot, ha késlekedik a kifizetésekkel. „A munkanélküliek alkalmazása esetén szavatolt kedvezmények ne csak a három hónapja állás nélkül maradt munkavállaló esetében legyenek érvényesek. A kormány támogassa az exportot, mert a kis- és közepes vállalkozásoknak nincs lehetőségük külföldi piac felkutatására” - hangoztatta Corâci, hozzáfűzve, a napokban tízpontos követeléslistát nyújtanak be a kormánynak, amely legfontosabb gazdaságélénkítő javaslataikat tartalmazza. A konferencia végkövetkeztetése szerint a megoldást az európai alapok hatékony lehívása és az állami beruházások jelenthetik.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.