Fotó: A szerző felvétele
2010. február 18., 08:192010. február 18., 08:19
Aurel Bote, a szervezet elnöke elmondta, Kovászna megyében mintegy 1500 kereskedőt tartanak számon, közülük legalább 3–400-at szeretnének megszólítani.
Mint részletezte, az ASIMCOV vállalkozói szövetség mintájára megpróbálnak előnyös szerződéseket kötni, hogy tagjaiknak kedvezményeket nyújthassanak egyebek mellett az üzemanyag-vásárlásnál, a biztosításkötéseknél, a banki és telefonszolgáltatásoknál. Bote nagybani lerakatot működtet, s úgy látja, céljaik elérésében egyik első lépésnek kell lennie, hogy a helyi termékeket a lehető legtöbb helyi boltban forgalmazzák.
A fő gondot ugyanis az okozza, hogy a szupermarketek, raktáráruházak megjelenésével a helyi kereskedők piaci részesedése, forgalma és nyeresége egyaránt több mint 30 százalékkal esett vissza. Minden alkalommal, amikor megnyílt egy szupermarket, a helyi boltok forgalma drasztikusan visszaesett, az újdonság varázsa, a kedvezmények elcsábították a vevőket.
Aurel Bote szerint egy-két hónap után a vásárlók visszaszoktak a sarki boltba, és valamennyire helyreállt az egyensúly, viszont a szakmai egyesület alapító tagjai úgy vélik, nagy szükség van arra, hogy fel tudják venni a versenyt a multikkal.
„Háromszéken rengeteg kis bolt működik, amelyeket évek óta nem fejleszt tulajdonosuk. Jobb napokra várnak, ezért nem cserélik ki a berendezést, nem bővítik a kínálatot. Ez viszont ördögi kör, mert ha a beruházások elmaradnak, a jobb napok nem jönnek el soha” – magyarázta Aurel Bote. Hozzátette: azt tervezik, hogy különböző megbeszéléseken, tanfolyamokon hívják fel a kereskedők figyelmét, hogy elavult polcokon árválkodó néhány termékkel nem lehet növelni a forgalmat, és felvenni a versenyt a szupermarketekkel.
Összefogás a közös ügyért. Aurel Bota, Bagoly Miklós és Vajda Lajos a COMCOV létrehozásáról számolt be A szerző felvétele |
Vajda Lajos, az ASIMCOV vállalkozói szövetség igazgatója az eseményen úgy nyilatkozott, a megoldás a hagyományos és biotermékek bejegyeztetése és ezek forgalmazása lehet. „Jelenleg a csomagolást vásároljuk meg, és benne az ízetlen, tartósítószerekkel teletömött terméket. A helyi termelők és a helyi kereskedők a helyi egészséges és hagyományos áru kínálatával vehetik fel a harcot a multinacionális cégekkel” – magyarázta Vajda Lajos. Kovászna megyében eddig 11 fajta húst, 41 féle tejterméket és 37 féle pékárut jegyeztek be hagyományos termékként, de a lista még sokkal bővíthető.
Bagoly Miklós,. az ASIMCOV elnöke szerint a túlélés receptje, hogy a helyi termelő hagyományos termékeket gyárt, a helyi kereskedő forgalmazza, a helyi lakosok pedig megvásárolják azokat. „Természetesen állandóan népszerűsíteni kell, hogy az emberek a helyi üzletekben helyi terméket vásároljanak” – szögezte le Bagoly Miklós.
Lát fantáziát az egyesületben Bodor Lóránt, a sepsiszentgyörgyi Mimy-Zup üzletlánc tulajdonosa is, aki egyben helyi önkormányzati képviselő. Mint a Krónikának elmondta, mindenképpen szükség van az érdekvédelmi szervezetre. A vállalkozó szerint már késő megállítani a szupermarketeket, az elsőt nem kellett volna beengedni. Bodor egyébként nem félti saját üzletét a konkurenciától. „Aki szupermarketekben akar vásárolni, mindenképpen odamegy. A helyi üzletek erőssége a közvetlen kapcsolattartás, a gyakran baráti viszony kialakítása a vevőkkel, és a mindig friss áru” – sommázott az üzletember.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.