2010. február 25., 15:402010. február 25., 15:40
A bevétel egész évben 30 százalékkal, 17,92 milliárd euróra esett vissza a 2008-as 25,54 milliárd euróról. Az üzemi eredmény 1,4 milliárd eurót tett ki, 40 százalékkal maradt el a 2008-astól.
A szintén most közzétett negyedik negyedéves adatok 103 millió euró adózott eredményt mutattak, a harmadik negyedévi 283 millió nyereség és a 2008. negyedik negyedévi 208 millió euró veszteség után. A bevétel a negyedik negyedévben 4,79 milliárd euró volt, 17 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A negyedéves üzemi eredmény 354 millió eurót tett ki. A harmadik negyedévben 553 millió euró volt ez az adat, míg 2008. utolsó negyedévében 129 millió üzemi szintű veszteséget jelentett a társaság.
A jelentés szerint a tavalyi utolsó negyedév adataira kedvező hatással volt többek között a Brent-olajár folyamatos emelkedése, amely ellensúlyozta a finomítói árrés kedvezőtlen alakulását.
Wolfgang Ruttenstorfer vezérigazgató hangsúlyozta, hogy új-zélandi és kazahsztáni mezők megnyitásának eredményeként a konszern folyamatosan növelni tudta a termelését tavaly. A továbbfeldolgozói szegmensben ugyanakkor különösen nagy kihívást jelentett a piaci helyzet alakulása és mindeddig nem mutatkozott a fellendülés jele. Ez arra késztette a vállalatvezetést, hogy átdolgozza a romániai finomítókra vonatkozó eredeti beruházási terveket és új kereteket dogozzon ki a Petrom jövőbeli finomítói stratégiája számára. A költségeket tekintve az OMV Ruttenstorfer szerint a legjobb úton van a cél felé, hogy 2010 végéig 300 millió euróval csökkentse a kiadásait.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.