2010. július 05., 10:192010. július 05., 10:19
Háromszéken különben 11,26 százalékos a hivatalos munkanélküliségi mutató, az ügynökség nyilvántartásában valamivel több mint tízezer állástalan szerepel. Kelemen szerint a valós munkanélküliség ennél sokkal nagyobb, évente mintegy négyezren tűnnek el a munkavállalók sorából, róluk nem tudják, hogy külföldön vagy feketén dolgoznak-e. Kelemen úgy véli, a valós munkanélküliségi ráta elérheti a húsz százalékot is. Eközben egyre növekszik a szociális segélyt igénylők, valamint a munkanélküliek körében a pszichés betegek száma, akik ezáltal már nem számítanak munkaképesnek.
Radu Preda, a bibarcfalvi üzem igazgatója a Krónikának elmondta, a gazdasági válság, valamint az elmúlt időszak fejlesztései miatt kénytelen megválni az alkalmazottak egy részétől. Az ok összetett, magyarázta az igazgató, a gazdasági válság miatt csökkent vásárlóerő, a piac és a konkurencia is rákényszeríti őket áraik csökkentésére, így valamiképpen az előállítási árat is csökkenteni kellett. Ezért új gépsort vásároltak lízingre valamivel több mint négymillió euróért. Az automatizált gépsor naponta 300 ezer pillepalack ásványvizet palackoz, háromszor többet, mint a régi töltősorok. Miközben a régi rendszerben, három műszakban öszszesen 36 gépkezelő dolgozott, az új gépsort három műszakban 15-en üzemeltetik. „Kénytelenek vagyunk elbocsátani a feleslegessé vált munkásokat” – jelentette ki az igazgató. Radu Preda ugyanakkor arról is tájékoztatott, hogy a nyári szezonban általában megkétszereződik az eladásuk, de miközben az átlagmegrendelésük 2000–2005 között folyamatosan növekedett, öt éve folyamatosan csökken. A Kovászna megyei bibarcfalvi gyárban jelenleg 4 millió liter borvizet palackoznak havonta, de még így sem dolgoznak a maximális kapacitással. A bibarcfalvi ásványvizet az egész országban forgalmazzák, de főként Bukarestben, Brassóban és a tengerparton van igény az itteni termék iránt, emellett megjelentek a külföldi érdeklődők. Radu Preda szerint az ásványvíznek hatalmas a szállítási költsége, a forgalmazás mértéke az üzemtől távolodva „koncentrikus körökben” csökken, így minden töltődének elsősorban a saját környezetében éri meg piacot keresni.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.