Bukarestbe érkezett az IMF, az EU és a Világbank küldöttsége

Újabb kéthetes látogatásra Romániába érkezett szerdán a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség, amely a Romániának nyújtott újabb hitelegyezmény részleteiről, valamint a reformok folytatásáról tárgyal.

Hírösszefoglaló

2011. április 27., 15:562011. április 27., 15:56

Újabb kéthetes látogatásra Romániába érkezett tegnap a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség, amely a Romániának nyújtott további hitelegyezmény részleteiről, valamint a reformok folytatásáról tárgyal. A küldöttség tagjai május 9-éig tartózkodnak Romániában, ezalatt a hatóságokkal, valamint politikai pártok, a szakszervezetek, a munkáltatók, bankok és civil szervezetek vezetőivel folytatnak megbeszéléseket. A legutóbbi látogatáskor az IMF szakértői azt javasolták Romániának, hogy középtávon csökkentse az adókat, de terjessze ki az adózási alapot, tegye hatékonyabbá a közigazgatást, folytassa az egészségügyi rendszer és az állami vállalatok reformját, rendezze az önkormányzatok által felhalmozott ki nem fizetett számlákat, és gyorsítsa fel az európai uniós támogatások lehívásának ütemét.

Mint ismeretes, Romániának az IMF-fel kötött új elővigyázatossági hitelegyezménye március 31-én lépett életbe, a kölcsön értéke eléri a 3,6 milliárd eurót. Az ország azonban ezt a pénzt csak akkor használja fel, ha váratlan válsághelyzetbe kerül a gazdaság. Bukarest várhatóan májusban az Európai Unióval is aláír egy 1,4 millió euró értékű hitelmegállapodást, a Világbank pedig 0,4 milliárd euróval járul hozzá az összesen 5,4 milliárd euró értékű többoldalú elővigyázatossági hitelszerződéshez. Mint ismeretes, a korábbi, csaknem 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodás 2011 tavaszán járt le. Az ország gazdaságát keményen sújtotta 2009-ben a nemzetközi gazdasági válság, ezért folyamodott nemzetközi hitelhez.

Tb-csökkentést kérnek

Emil Boc miniszterelnök még tegnap reggel találkozott az IMF, az EB és a Világbank küldöttségével. Kiszivárgott információk szerint a megbeszélés alig fél órát tartott, s a felek főként az elmúlt hónapok gazdasági helyzetéről beszélgettek, s reményüket fejezték ki, hogy Románia kilábal a recesszióból. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter – aki szintén részt vesz a következő napokban a tárgyalásokon – eközben arról számolt be, hogy kérni fogják a hitelintézetek képviselőitől, hagyják jóvá a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentését. Mint ismeretes, ezt a lehetőséget már korábban meglebegtette a kormány, az IMF küldöttsége azonban korábban megannyiszor úgy nyilatkozott, hogy hasonló lépésekre csak azt követően kerülhet sor, hogy helyreállt az ország gazdasága. Most Ialomiţianu úgy fogalmazott, hogy bár tudják, nem lesz könnyű meggyőzni a küldöttséget a tb-csökkentésről, de mindenképpen próbálkoznak, mivel a kormány úgy ítéli meg, hogy az üzleti szférának jelen pillanatban nagy szüksége van erre a lépésre. Mint ismeretes, a jelenleg hatályos törvények értelmében a munkáltatónak az alkalmazott fizetésének 5,2 százalékát kell befizetnie egészségbiztosítási hozzájárulásként, további 0,5 százalékot kell fizetnie a munkanélküliségi alapba, 20,8 százalékot a nyugdíjalapba, 0,25 százalékot a fizetési garanciaalapba, 0,15 százalékot a munkabaleset-biztosítási alapba, további 0,85 százalékot a betegszabadság- és szabadságalapba. Eközben az alkalmazott fizetéséből további 5,5 százalékot vonnak le egészségbiztosítási hozzájárulásként, 0,5 százalékot kell befizetnie a munkanélküliségi alapba s 10,5 százalékot a nyugdíjalapba.

Jöhet az EU-s pénz is

Eközben tegnapi ülésén a Boc-kabinet elfogadott egy sürgősségi kormányrendeletet, amely jóváhagyja az Európai Unióval megkötött együttműködési megállapodás kiegészítő dokumentumát, amely lehetővé teszi a 2009-ben megkötött 5 milliárd eurós megállapodás utolsó, 150 millió eurós részletének a lehívását. Minderről a kormányülést követő sajtótájékoztatóján számolt be Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter. Mint elmondta, a kormány teljesítette a hitelrészlet folyósításához megszabott, a pénzügyi konszolidációra, illetve a reformok folytatására vonatkozó feltételeket. Ezek értelmében a költségvetési hiánynak idén 4,4 százalék alatt kell maradnia, a közalkalmazottak bérezésére fordított összegnek nem szabad meghaladnia a 39 milliárd lejt, a kormánynak pedig óvatosan kell kezelnie a kinnlevőségeket. A tárcavezető úgy látja, egyik kitétel tekintetében sem lesznek gondok.

Panaszkodik az Eurostat
Vita alakult ki a tegnapi nap folyamán amiatt, hogy az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat panaszt emelt két állami vállalatra, a Termoelectricára és a Román Vasúttársaság (CFR) infrastruktúráért felelős ágazatára vonatkozó statisztikai adatok miatt. Az ügyben egyébként a Román Nemzeti Bank (BNR) és az Országos Statisztikai Hivatal (INS) vizsgálatot indított, hogy megvizsgálják, honnan adódnak az Eurostat által jelzett diszkrepanciák. A tegnapi kormányülést követően Emil Boc miniszterelnök is ígéretet tett a kialakult gondok orvoslására, mint fogalmazott, hamarosan továbbítják az Eurostathoz a várt adatsorokat. Gheorghe Ialomiţianu pénzügyminiszter eközben arról számolt be, hogy az uniós statisztikai hivatal munkatársaival megtartott rendszeres találkozások közül a legutolsóra nem kerülhetett sor, mivel a jegybank és a statisztikai hivatal eltérő adatokat közölt a költségvetési hiány kapcsán – miközben az INS –0,4 százalékos, a BNR 0,2 százalékos hiányról tájékoztatott. A szaktárcavezető azonban leszögezte, az ország költségvetési deficitjével nincsenek gondok, és – elmondása szerint – a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság jelenleg Bukarestben vizsgálódó küldöttségének sem voltak e tekintetben kétségeik. Gheorghe Gherghina pénzügyminisztériumi államtitkár ugyanakkor közölte, az Eurostat képviselői május végén érkeznek Romániába, s akkor közösen tisztázzák majd a felmerült problémákat.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 23., péntek

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá

A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése

Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése
2025. május 22., csütörtök

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete

Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete
2025. május 22., csütörtök

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert

Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert
2025. május 22., csütörtök

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium

Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium
2025. május 22., csütörtök

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár

Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár
2025. május 22., csütörtök

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást

Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást
2025. május 22., csütörtök

Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról

A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról
2025. május 21., szerda

Eurómilliók úszhatnak el: Brüsszel szerint nem módosítható a helyreállítási tervek határideje

Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.

Eurómilliók úszhatnak el: Brüsszel szerint nem módosítható a helyreállítási tervek határideje
2025. május 21., szerda

„Adóemelés nélkül nehezen kezelhető a helyzet”. A jegybank igazgatótanácsának magyar tagja a választások utáni kilátásokról

A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.

„Adóemelés nélkül nehezen kezelhető a helyzet”. A jegybank igazgatótanácsának magyar tagja a választások utáni kilátásokról