„Adóemelés nélkül nehezen kezelhető a helyzet”. A jegybank igazgatótanácsának magyar tagja a választások utáni kilátásokról

adóemelés

Várhatóan mindannyian megérezzük a költségvetési hiány visszaszorítására irányuló intézkedéseket

Fotó: Borbély Fanni

A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja, amikor arról faggattuk, hogy a befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét. A Bukaresti Értéktőzsde (BVB) hétfő reggel pozitív hangulatban nyitott, az euró árfolyama, akárcsak az állam finanszírozásánál használt kamatláb is, meredeken zuhanni kezdett, miután az első forduló eredménye, majd az abból eredő kormányválság nyomán erőteljes növekedésnek indult. Bálint Csaba nem lát könnyű kiutat a jelenlegi helyzetből, amelyet főként a tavalyi választási szuperév kampányadakozásainak „köszönhetünk”, emiatt az adóemelést sem zárja ki.

Bálint Eszter

2025. május 21., 14:032025. május 21., 14:03

2025. május 21., 15:112025. május 21., 15:11

„A piac kedvezően fogadta a választások eredményét. A hangulat már a hétvége előtt elkezdett óvatosan javulni: ahogy közeledett a választás dátuma, csütörtökön, pénteken kedvezőbb mozgások történtek a piacokon, most pedig az eredmények hatására az optimizmus határozottan felerősödött, a lej árfolyama is érezhetően korrigált, az 5,03–5,05-ös sávban mozgott, ami azért jelentős javulás. Nem vagyunk ott, ahol az elnökválasztás első fordulója előtt, de mindenképpen érezhető, jelentős korrekció tapasztalható. A tőzsde szintén nagyon pozitívan reagált, több százalékos pluszokat láthatunk. És ami talán ennél fontosabb, az az állampapír-hozamoknak, az állam finanszírozási költségeinek az alakulása, ahol szintén közel 1 százalékpontos javulás figyelhető meg” – sorolta az elnökválasztás második fordulóját követő nap pozitív fejleményeit Bálint Csaba.

A román jegybank igazgatótanácsi tagja azonban rögtön hozzá is tette: azt mindenképp el kell mondani, hogy a helyzet nagyon bizonytalan.

Idézet
Most igazából annyi történt, hogy a piacok megkönnyebbültek Nicuşor Dan győzelme láttán, mert akár »káoszszerű helyzet» is kialakulhatott volna, ám azt sikerült egyelőre elkerülni.

Az alapproblémák viszont nincsenek megoldva, és gazdasági szempontból továbbra is velünk van a nagyon magas költségvetési hiány. Nagyon nehéz látni, pontosan hogyan sikerül majd finanszírozni a hiányt” – mutatott rá a szakember.

Bálint Csaba szerint adóemelésre is szükség lehet az elkövetkező időszakban Galéria

Bálint Csaba szerint adóemelésre is szükség lehet az elkövetkező időszakban

Fotó: Román Nemzeti Bank

Bálint Csaba szerint a hitelminősítők türelmetlenek, mindenki azt várja, milyen korrekciós lépésekkel rukkol elő az új kormány annak érdekében, hogy a hiányt érdemben, hihetően, közép- és hosszú távon megnyugtatóan tudja kezelni. Hiszen erre továbbra sincsenek konkrét válaszok.

korábban írtuk

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Eredmények nélkül elillan a pozitív hangulat

„Vagyis most van egyfajta nagyon pozitív hangulat a piacokon, viszont ha nem jönnek a várt fejlemények, nem jönnek kedvező hírek a költségvetés kezelésével kapcsolatban, akkor ez a pozitív hangulat, sajnos, pillanatok alatt el tud tűnni, és visszatérhetünk a piaci nyugtalanság és pesszimizmus irányába.

Idézet
Azt mondanám, lehet örülni ezeknek a piaci fejleményeknek, rövid távon ez akár még ki is tarthat egy ideig, viszont a munka csak ezután következik, és nem igazán vannak jó forgatókönyvek, vagyis nincs könnyű forgatókönyv vagy könnyű kiút ebből a gazdasági, pénzügyi szituációból, sajnos”

– fejtette ki Bálint Csaba.

korábban írtuk

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Kérdésünkre, hogy lesz-e politikai akarat a fájdalmas intézkedésekre, úgy válaszolt: reméli, ellenkező esetben ugyanis a piacok fogják kikényszeríteni azáltal, hogy nem fogják finanszírozni az óriásira dagadt költségvetési hiányt, és az még jobban fog fájni.

Véleménye szerint most van esély arra, hogy ezt a problémát rendezett módon kezelje a várhatóan hamarosan megalakuló új kormány – akárhogy is nézzen ki.

„Ha ez nem történik meg, akkor sajnos nem nagyon látom, a hitelintézetek vagy általában a piacok hajlandóak lennének-e tovább finanszírozni ezt a nagyon magas költségvetési hiányt, úgyhogy intézkedéseket – így vagy úgy – meg kell hozni” – fogalmazott a szakember, aki abban bízik, hogy egy kontrollált, koordinált folyamatot fogunk látni, nem pedig a piac által kikényszerített, kontrollálatlan és sokkal súlyosabb lefolyású megoldás születik.

Idézet
Tehát nem látok könnyű utat. Azt mondanám, egy nagyon negatív forgatókönyvet a piac most kiárazott, van egy szusszanásnyi levegő, ezt kell kihasználni, és nekifogni a munkához. Ez pedig nem tűnik egyszerű munkának”

– vallja a gazdasági elemző.

korábban írtuk

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elkerülhetetlennek tűnnek az adóemelések

Lát-e esélyt arra, hogy adóemelés(ek) nélkül is sikerüljön visszaszorítani a költségvetési hiányt? – szegeztük neki a kérdést Bálint Csabának, aki „a jegybanki zakóját” félretéve, közgazdászként így felelt:

Idézet
Nem látom azt, hogy adóemelés nélkül kezelni lehetne ezt a helyzetet, és csak néhány adatot mondok.

A tavalyi költségvetési hiány 9,3 százalék volt. Ehhez hasonló méretű költségvetési hiányt láttunk még 2009-ben, illetve 2020-ban (9,5% és 9,2%).

  • 2009-ben a gazdaság 5,5 százalékkal esett vissza, és ennek az eredménye is volt a költségvetési hiány.
  • 2020-ban szintén nagyon mély recesszióban volt a román gazdaság, 3,7 százalékkal esett vissza.

Tavaly is nehéz helyzetben volt a gazdaság, de nem mínuszról vagy mély recesszióról beszélhetünk, hanem egy mérsékelt, 0,8 százalékos növekedésről, és egy ilyen környezetben lett a költségvetési hiány ugyanakkora, mint 2020-ban vagy 2009-ben. Úgyhogy személy szerint, azt gondolom, az idő eltelt. A piacok most éppen örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni.

Idézet
De úgy tűnik, van egy olyan út, amely lehetővé teszi, hogy kontrollált keretek között, idővel, ledolgozható legyen ez a költségvetési hiány”

– fejtette ki a közgazdász, aki kérdésünkre arról is beszélt, hogy mi is lehetne ez az út.

Idézet
Először is össze kell állítani egy olyan csapatot, amely képes visszaépíteni Románia hitelességét, mert ez sajnos nagyon sokat romlott az elmúlt időszakban.

Például tavaly arról volt szó, hogy a költségvetési hiány ötössel fog kezdődni, vagy legalábbis a GDP 6 százalékánál nem fog többet kitenni, ehhez képest meghaladta a 9 százalékot is, ami érezhetően rombolta a befektetői bizalmat. Szerintem nagyon hamar konkrét intézkedéseket, lépéseket kell meghirdetni, vagy legalábbis elővenni és megbeszélni, amelyek valóban abba az irányba mutatnak, hogy a kormányzat nagyon komolyan dolgozik a hiány csökkentésén” – összegzett Bálint Csaba.

korábban írtuk

Nem merne fogadni arra, hogy elkerülhető az adóemelés, és ez még csak a kisebbik rossz a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
Nem merne fogadni arra, hogy elkerülhető az adóemelés, és ez még csak a kisebbik rossz a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nem lehet biztosra kijelenteni, hogy elkerülhetőek lesznek idén az adóemelések, és még csak nem is az a legnagyobb rossz – véli Bálint Csaba, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsának tagja.

Kérdésünkre, hogy lát-e esélyt arra, hogy – a Ciolacu-kormány ígéreteinek megfelelően – az év végéig 7 százalék alá lehet csökkenteni a deficitet, úgy válaszolt: nagyon nehéz lenne.

„Látjuk, hogy a gazdaság nehezebben kezdte az évet, és ebben a választási kampány elhúzódása, nagyon sok bizonytalanság is közrejátszott, úgyhogy ebben a helyzetben inkább a 8 százalék az, ami közelebb lehet a valósághoz, legalábbis ha nem történnek korrekciós lépések” – szögezte le a közgazdász.

korábban írtuk

Tánczos Barna az esetleges adóemelésekről: „csak a Fennvaló garantálhat bármit is”
Tánczos Barna az esetleges adóemelésekről: „csak a Fennvaló garantálhat bármit is”

„Csak a Fennvaló garantálhat bármit is” – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter a Hotnews.ro portálnak adott interjúban arra a kérdésre, hogy a kormány tudja-e garantálni, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 21., szerda

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat

Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.

Felszámolnak Kolozsváron egy, a 19. század végén alapított gyárat
2025. május 21., szerda

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre

Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.

Nicușor Dan: van pénz a nyugdíjakra és a bérekre
2025. május 20., kedd

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában

Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.

Lendületet vett az építőipari termelés Ausztriában és Romániában
2025. május 20., kedd

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.

Csökkent a betöltetlen álláshelyek száma
2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér