2010. július 15., 09:532010. július 15., 09:53
„Amint azt a művelt románok tudják, a baj soha nem jár egyedül, hanem seregestül érkezik. Néhány nyomorúságos hét után úgy tűnik, a helyzet még rosszabbra fog fordulni. Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy idén a gazdaság 1,5 százalékkal fog visszaesni” – fogalmazott írásában Chris Bryant.
Szerinte a borúlátó előrejelzés a bukaresti hatalom abbéli döntésének a hatása, amellyel 19 százalékról 24 százalékra emelte az általános forgalmi, azaz hozzáadottérték-adót (áfa/TVA) csak azért, hogy tartani tudja a Nemzetközi Valutaalappal megállapított 6,8 százalékos GDP-arányos hiánycélt, véli a brit újságíró. „Miközben Nyugat-Európán hőhullám vonul át, Romániában a 20 ember életét követelő, több millió eurós kárt okozó áradások utáni nagytakarítás zajlik. Azonban az ár visszavonulása után evidens mind a román, mind pedig a külföldi beruházók számára, hogy egyhamar nem állnak helyre a dolgok” – fogalmaz Bryant, aki szerint a kormány tudná csökkenteni a gazdasági gondokat.
Az elemző ugyanakkor idézi az UniCredit előrejelzéseit, amelyek szerint a gazdasági csökkenés az év végére elérheti a 2,5 százalékot, miközben az éves infláció akár 8 százalékos is lehet, ami pedig csökkenti a monetáris politika fellendülésének lehetőségét. A szerző szerint a mindenkori kormányok addig bővítették a közszférában dolgozók számát a gazdasági növekedés éveiben, hogy most, amikor kénytelenek voltak elrendelni a leépítéseket, egy amúgy is rossz helyzetet tettek még rosszabbá. „A felduzzasztott közalkalmazotti bérek 25 százalékos csökkentése, illetve minden hetedik állás megszüntetése az amúgy is nehéz gazdasági helyzetben egy elégedetlenségektől hangos romániai telet vetít elő” – zár a cikk szerzője. Tegnapi sajtónyilatkozatában szintén élesen bírálta a bukaresti kormányt Henri Paul, Franciaország bukaresti nagykövete.
„Egyelőre nem nagyon láttam a kormány válságellenes intézkedéseit. Franciaországban már a közpolitikák második újragondolásán is túl vagyunk, mi több, Franciaországban már 2006-2007-ben léptek életbe megszorító intézkedések, amelyekhez hasonlókat egyelőre Romániában nem tapasztaltam. Itt akkortájt még minden fordítva történt, megtöbbszörözték a kiadásokat, új irodákat hoztak létre, növelve az állományt” – nyilatkozta a nagykövet a România Liberă napilapnak adott interjúban. Ugyanakkor Henri Paul meglepetten konstatálta, hogy mennyire nyugodt a romániai lakosság, szerint ha a francia kormány a bukarestihez hasonlóan járt volna el, akkor emberek milliói vonultak volna utcára.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.