Fotó: MTI
2011. szeptember 28., 09:382011. szeptember 28., 09:38
A Vajdaságban, a Dél-Alföldön, és a nyugat-romániai megyékben évszázadok alatt létrejött hagyományos italfajtákat szedi csokorba, és ajánlja vendégeinek a Tasty DKMT címet viselő tematikus körút – nyilatkozta Csókási Eszter, az eurorégió fejlesztési ügynökségének igazgatója annak kapcsán, hogy több mint egy tucatnyi külföldi újságíró kap néhány napos ízelítőt a térség egyedi turisztikai kínálatából.
A tematikus körút a három országban – Szerbiában, Romániában és Magyarországon – mintegy ötven helyszínt, neves borászatokat, pálinka- és sörfőzdéket kapcsol össze. A látogatók megismerhetik a kadarka szőlőfajtát és a belőle készült egyedi zamatú, fűszeres bort, összehasonlíthatják a magyar pálinkát, a román cujkát és a balkáni rakiját, valamint ellátogathatnak a régió több száz éves sörfőzdéjeinek valamelyikébe is.
A látni- és kóstolnivalókat katalógus, gasztronómiai kalauz és honlap mutatja be az érdeklődőknek, akik „turistaútlevelet” is kérhetnek, melyet az egyes állomáshelyeken lepecsételnek, ráadásként pedig kedvezményekre is jogosít.
A DKMT Eurorégió korábban már több tematikus körutat is kialakított, a térségbe látogatók így megismerhetik a szecesszió magyaros irányzatának legszebb épületeit, a monarchia egykori éléstárának ipari, mezőgazdasági és vízügyi emlékeit, a régió népművészeti kincseit, vagy felfrissülhetnek a térség termálfürdőinek egyikében.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.