2012. október 18., 08:462012. október 18., 08:46
A bankkártya-kibocsátó vállalat romániai igazgatója ugyanakkor azt is elmondta, hogy a helyi adók és illetékek on-line kifizetési lehetőségét szintén kevesen veszik igénybe, az önkormányzatok többsége ugyanis többletilletékkel terheli az internetes adózást választó polgárokat.
„Nagyon sok polgármesteri hivatal döntött úgy, hogy a pénzintézetek helyett a lakosoknak kell kifizetniük a banki átutalással járó különböző költségeket. Az elöljárók egyszerűen nem értik, hogy ezzel a hivatal költségvetését is negatívan befolyásolják. Például számos, külföldön élő romániai állampolgárnak egyszerűen nincs lehetősége személyesen kifizetni a helyi illetékeket, az internetes átutalásnál fizetendő többletköltségek miatt pedig inkább nem adóznak, holott hozzájárulásuk sokat segítene az önkormányzatoknak” – magyarázta Cătălin Creţu.
Hozzátette, emellett az is nehezíti az on-line adózást, hogy az átutaláshoz szükséges felhasználónevet és jelszót nem a bankoktól, hanem a polgármesteri hivataltól kell igényelniük a lakosoknak, holott a pénzintézetek pontos adatbázisokkal rendelkeznek a polgárok fizetési szokásait illetően, így például tudják, hogy hányan használják előszeretettel a virtuális közeget.
Az illetékes elmondása szerint mindezek ellenére ebben az évben ötször többen adóztak interneten keresztül, mint tavaly. Noha a helyi adók és illetékek befizetésére kiszabott határidő szeptember 30-án lejárt, mégis sokan vannak, akik eddig nem éltek kötelezettségeikkel. Az ezután adózó polgárok a www.ghiseul.ro honlapon fizethetik be a helyi illetékeket.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.