Fotó: Pixabay.com
Románia bortermelése 2023-ban 4,4 millió hektoliter volt, ami 15 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, illetve 4 százalékkal több, mint az elmúlt 5 év átlaga. A Wines of Romania platform szerint ezzel az ország tulajdonképpen megszilárdította pozícióját az európai bortermelők rangsorában, ahol jelenleg a hatodik helyen áll mennyiség szempontjából.
2023. november 17., 17:572023. november 17., 17:57
A Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (OIV) legfrissebb tanulmánya szerint 2023 nehéz év volt a borászat számára, a termelés az utóbbi 60 évben nem látott mélységbe zuhant vissza a kedvezőtlen időjárás miatt.
A tanulmány szerint az országot nem sújtotta olyan mértékben a szárazság, mint például az európai listavezetőkét, Franciaországot, Spanyolországot vagy Olaszországot. Globálisan az Egyesült Államok (25,5 millió hektoliter, 12 százalékkal több, mint 2022-ben), Portugália (7,4 millió hl, +8 százalék) és Németország (9 millió hl, +1 százalék) is növekedést mutattak a bor mennyiségében – szintén azért, mert a szőlőtermést kevésbé érintette a szárazság.
Fotó: Pál Árpád
A tanulmány szerint az éghajlati feltételek, a szárazság és a szőlőbetegségek miatt a déli félteke borászata súlyosan megsínylette a 2023-as évet, de Európában is észleltek néhány jelentős borvolumen-csökkenést. Különösen érintette Görögországot (-50%), Horvátországot (-46%), Grúziát (-28%), Spanyolországot (-19%), Olaszországot (-13%) és a Moldovai Köztársaságot (-10%).
A déli féltekén, ahol a szüret tavasszal zajlott, jelentős veszteségeket regisztráltak valamennyi bortermelő országban, kivéve Új-Zélandot, amely 14 százalékkal többet termelt: Uruguay és Argentína 29 százalékkal, Ausztrália 22 százalékkal, Chile 18 százalékkal, Dél-Afrika pedig 10 százalékkal kevesebbet. Ausztrália a szülőtermés egyötödét veszítette el az esős időjárás és a La Niña által okozott áradások miatt, Chile ültetvényei a tűzvész és szárazság miatt szenvedtek, míg Argentínában a jégeső és fagy károsította a szőlőt.
Fotó: Makkay József
A new.ro cikke a növekedés kapcsán megszólaltatta Marinela Ardeleant, a WinesOfRomania.com alapítóját, a RO-WINE borkiállítás egyik szervezőjét, aki szerint a következő évek fő kihívása az lesz, hogy megnyissák a külföldi piacokat.
– idézi a portál a szakértőt.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!