Fotó: Mediafax
2010. június 07., 09:542010. június 07., 09:54
Az államelnök a Snagov-palotában fogadta a PDL politikusait, ahol a kiszivárogtatások szerint „tiszta vizet kívánt önteni a pohárba”. A kormány ugyanis ma vállal felelősséget a parlament előtt a költségvetési megszorításokat – köztük a 25 bér-, illetve 15 százalékos nyugdíjcsökkentést – tartalmazó két törvénycsomagért. Az ellenzék pedig már be is jelentette, hogy kedden bizalmatlansági indítványt nyújt be, amelynek megszavazása a kormány bukását jelentené. Ha pedig az ellenzék bejelentéseinek megfelelően kormánypárti honatyák is igennel voksolnak majd a bizalmatlansági szavazáson, akkor van esély a Boc-kabinet megbuktatására.
Amennyiben viszont a szenátorok és képviselők többsége az indítvány ellen szavaz, akkor a két törvénycsomag a kormány által beterjesztett formában lép hatályba, ugyanis hiába született korábban 43 módosító indítvány, a kormány ezekből egyet sem iktatott be jogszabályokba. Az ellenzék azonban nem kívánja abbahagyni a küzdelmet, Mircea Geoană szociáldemokrata pártelnök közölte, ha átmennek a törvénycsomagok, akkor az alkotmánybírósághoz fognak fordulni jogorvoslatért.
Az RMDSZ-es honatyák nem fogják megszavazni az ellenzéki bizalmatlansági indítványt, szögezte le szombaton Borbély László környezetvédelmi miniszter, a szövetség ügyvezető alelnöke. Azonban hozzátette, nem lehet előre látni, hogy sikerül-e átvinniük a megszorításokat vagy a bizalmatlansági indítvány kapja meg a voksok többségét.
„Románia jelenlegi problémája a hitelesség. Erről kell tanúbizonyságot tennie a következő hónapokban a megszorítások életbeléptetésével – fogalmazott a politikus. – Ha nem sikerül révbe juttatnunk a gazdaságot, akkor november–decemberben újra tárgyalnunk kell.” Borbély szerint ugyanakkor jelenleg kritikus helyzetben van az ország, ezért kell meghozni „az igen drasztikus, fájdalmas” intézkedéseket. A tárcavezető ismételten hangsúlyozta azonban, hogy a megszorítások csak december 31-ig érvényesek.
A korábbi híresztelésekkel ellentétben úgy tűnik, hogy a független honatyákból megalakult, szintén kormányzati szerepet vállaló UNPR nem tartózkodik a bizalmatlansági szavazáson. Cristian Diaconescu, az alakulat tiszteletbeli elnöke tegnap úgy nyilatkozott, hogy jelenleg az ország stabilitásának megtartását kell prioritásnak tekinteni, nem pedig a politikai csatározásokat. Az ország gazdasági stabilitásának helyreállítása szerinte sem lehetséges a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött megállapodás betartása nélkül. „Miután sikerül lezárnunk az IMF-megállapodást, a világ összes ideje a rendelkezésünkre áll, hogy döntsünk a kormány megtartása vagy menesztése kapcsán” – szögezte le Diaconescu.
Amennyiben a bizalmatlansági indítvány elfogadásával megbukik a Boc-kormány, a liberális párt kész felvállalni a kormányzást – jelentette be vasárnapi galaci sajtótájékoztatóján Crin Antonescu, a kisebbik ellenzéki alakulat elnöke. Azonban leszögezte, magukban, egyetlen párt bevonása nélkül kívánnak kormányozni, hogy biztosan gyakorlatba tudják ültetni a már kidolgozott válságellenes stratégiájukat.
Antonescu határozottan kizárta annak a lehetőségét, hogy a demokrata-liberálisokkal koalícióra lépjenek. A válságellenes stratégiájukról elmondta, annak gyakorlatba ültetésével elkerülhetővé válna a nyugdíjak és közalkalamzotti bérek csökkentése. „A PNL-nek van bátorsága kormányozni nehéz körülmények között” - szögezte le a pártelnök, aki kész a miniszterelnöki tisztséget is elvállalni.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.