Füstbe ment tervek? Elhúzódó politikai válságtól tartanak a vállalkozók
Fotó: 123RF
Aggodalommal tölti el a politikai válság a romániai üzleti szférát is, a Romanian Business Leaders több mint 200 vállalkozó nevében kéri Klaus Iohannis államfőtől, hogy teremtsen újra stabilitást.
2021. szeptember 08., 14:402021. szeptember 08., 14:40
2021. szeptember 08., 14:412021. szeptember 08., 14:41
„Egy soha nem látott gazdasági nehézségekkel tarkított év és a 2020-as választások után az üzleti szféra és az egész társadalom négy év politikai csendben reménykedett, ami alatt erőfeszítéseinket a gazdasági építkezésre és a közigazgatási reformokra összpontosíthatjuk” – fogalmazta meg az elmúlt időszakban kialakult kormányválság által meghiúsított reményeket az üzletemberek nyílt levele.
„Eltelt csaknem egy év a négyből, és nem csak hogy nem történtek jelentős előrelépések, de ami elkezdődött, azt is meddő politikai csatározások akadályozzák” – rója fel a nyílt levél, amelynek aláírói elhúzódó politikai válságra számítanak, „amelynek nem látszik a megoldása”, és ami miatt „nem lehet semmi fenntarthatót építeni”.
A romániai politikai válság kihathat az országos helyreállítási terv (PNRR) elfogadására, mint ahogy az ország adósbesorolására is – kongatta meg a vészharangot a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet.
„Elnök úr, azért fordulunk önhöz, mivel az elnöki hivatalnak, élve az alkotmányos mediátori szerepével, előtérbe helyezve Románia érdekeit,
– szögezi le a Romanian Business Leaders.
Miközben Florin Cîţu kormányfő szerdán elküldte az USR–PLUS-os miniszterek lemondását a Cotroceni-palotába, a parlament napirendre is tűzte a kormánybuktatást célzó bizalmatlansági indítványt. A PNL az alkotmánybírósághoz fordul.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!