Fotó: Gov.ro
Miközben Florin Cîţu kormányfő szerdán továbbította az USR–PLUS minisztereinek lemondását, illetve az ügyvivő tárcavezetőkre tett javaslatait a Cotroceni-palotába, a parlament napirendre tűzte a kormánybuktatást célzó bizalmatlansági indítványt. A PNL viszont az alkotmánybírósághoz fordul.
2021. szeptember 08., 11:382021. szeptember 08., 11:38
2021. szeptember 08., 11:502021. szeptember 08., 11:50
Csütörtökön 16 órára hívták össze a szenátus és a képviselőház együttes ülését a Románia egyetlen esélye a túlélésre a Cîţu-kormány menesztése! címmel ellátott bizalmatlansági indítvány felolvasására.
Az ülést összehívó határozat szerint a bizalmatlansági indítványt szeptember 3-án iktatták a házelnökök kabinetjében, majd ugyanarra a napra, illetve 4-ére, 6-ára és 7-ére is összehívták az összevont házbizottságot az indítvánnyal kapcsolatos parlamenti eljárás menetrendjének kijelölésére, a testület azonban létszámhiány miatt minden alkalommal határozatképtelennek bizonyult.
A házelnökök amúgy több olyan korábbi alkotmánybírósági döntésre is hivatkoznak, amelyek lehetővé teszik a plénum összehívását – írja az Agerpres.
A miniszterelnök szerdán reggel, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai bürójának ülése előtt hangsúlyozta, hogy az alakulat valamennyi törvényhozója támogatja a kormány kezdeményezéseit. Hangsúlyozta:
„függetlenül attól, hogy az illető milyen tisztséget tölt be a PNL-ben”, illetve milyen alkotmányossági kifogásokra hivatkozik. „Az alkotmánybíróság mondja meg, hogy mi alkotmányos és mi nem az, nem pedig mi” – nyomatékosította. Florin Cîţu az alakulat vezetőtestületének ülését követően közölte, a PNL egyetlen törvényhozója sem kezdeményezheti sem a parlamentben, sem azon kívül saját kormányának vagy miniszterelnökének megbuktatását. A miniszterelnök szerint aki ezt a szabályt megszegi, szankciókra számíthat.
A kormányfő – aki Orbannal együtt pályázik az elnöki tisztségre a PNL szeptember 25-ei tisztújító kongresszusán – azt is elmondta, alakulatának törvényhozói nem vesznek részt a parlamenti házelnökök által összehívott ülésen, sem az összevont házbizottság egy esetleges újabb ülésén, amelyen az USR-PLUS és az AUR bizalmatlansági indítványa lenne napirenden. Florin Cîţu szerint az indítványt támogató aláírások törvényességének ellenőrzéséig a kezdeményezés törvénytelennek minősül. A kormányfő azt is szabálytalannak nevezte, hogy a PNL elnöki tisztségét betöltő Ludovic Orban házelnök a házbizottság jóváhagyása és az alakulat által emelt szabályossági kifogások kivizsgálása nélkül csütörtökre összehívta a parlament ülését, hogy az USR-PLUS ismertesse kormánybuktató indítványát.
A miniszterelnök egyúttal lehetségesnek nevezte a jobbközép koalíció helyreállítását, ha az USR-PLUS visszavonja a bizalmatlansági indítványt.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!