Füstbe ment tervek? Elhúzódó politikai válságtól tartanak a vállalkozók
Fotó: 123RF
Aggodalommal tölti el a politikai válság a romániai üzleti szférát is, a Romanian Business Leaders több mint 200 vállalkozó nevében kéri Klaus Iohannis államfőtől, hogy teremtsen újra stabilitást.
2021. szeptember 08., 14:402021. szeptember 08., 14:40
2021. szeptember 08., 14:412021. szeptember 08., 14:41
„Egy soha nem látott gazdasági nehézségekkel tarkított év és a 2020-as választások után az üzleti szféra és az egész társadalom négy év politikai csendben reménykedett, ami alatt erőfeszítéseinket a gazdasági építkezésre és a közigazgatási reformokra összpontosíthatjuk” – fogalmazta meg az elmúlt időszakban kialakult kormányválság által meghiúsított reményeket az üzletemberek nyílt levele.
„Eltelt csaknem egy év a négyből, és nem csak hogy nem történtek jelentős előrelépések, de ami elkezdődött, azt is meddő politikai csatározások akadályozzák” – rója fel a nyílt levél, amelynek aláírói elhúzódó politikai válságra számítanak, „amelynek nem látszik a megoldása”, és ami miatt „nem lehet semmi fenntarthatót építeni”.
A romániai politikai válság kihathat az országos helyreállítási terv (PNRR) elfogadására, mint ahogy az ország adósbesorolására is – kongatta meg a vészharangot a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet.
„Elnök úr, azért fordulunk önhöz, mivel az elnöki hivatalnak, élve az alkotmányos mediátori szerepével, előtérbe helyezve Románia érdekeit,
– szögezi le a Romanian Business Leaders.
Miközben Florin Cîţu kormányfő szerdán elküldte az USR–PLUS-os miniszterek lemondását a Cotroceni-palotába, a parlament napirendre is tűzte a kormánybuktatást célzó bizalmatlansági indítványt. A PNL az alkotmánybírósághoz fordul.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!