A romániai politikai válság kihathat az országos helyreállítási terv (PNRR) elfogadására, mint ahogy az ország adósbesorolására is – kongatta meg a vészharangot a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő intézet.
2021. szeptember 08., 12:352021. szeptember 08., 12:35
2021. szeptember 08., 13:252021. szeptember 08., 13:25
Kedden kiadott figyelmeztetésében az intézmény szakemberei felidézik, hogy a koalíció a kormányprogramban ambiciózus reformokat javasolt, azok azonban késnek.
„A kormánykoalíció összeomlása negatívan befolyásolhatja a szilárd fiskális politikákra tett törekvéseket, amelyek létfontosságúak a „BBB-” besorolás negatív kilátásának rendezéséhez” – fogalmaznak.
A News.ro hírügynökség által idézett dokumentum röviden felidézi, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az USR–PLUS pártszövetség közötti konfliktus fokozódott az elmúlt hetekben,, miközben a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) jól áll, egy esetleges előrehozott választás esetén kormányt tudna alakítani.
– vallják a hitelminősítő intézet elemzői.
Miközben Florin Cîţu kormányfő szerdán elküldte az USR–PLUS-os miniszterek lemondását a Cotroceni-palotába, a parlament napirendre is tűzte a kormánybuktatást célzó bizalmatlansági indítványt. A PNL az alkotmánybírósághoz fordul.
Ami pedig a reformok sorsát illeti,
„Emiatt még tovább késhet a kormány által eredetileg szeptember végére várt európai bizottsági jóváhagyás a PNRR-re” – figyelmeztet a hitelminősítő.
A dokumentumban utalnak a költségvetési hiány visszaszorításának szükségességére is, és úgy értékelik, hogy a kormány az elmúlt hónapokban tett előrelépéseket ezen a téren, de most romlottak a kilátások.
Kelemen Hunor szerint nincs alternatívája Romániában a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR-PLUS szövetség és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta jelenlegi kormánykoalíciónak.
„Mélyebb reformok nélkül maradnak a hosszú távú fiskális kihívások, valamint a költségvetési és külső kockázatok.
– irányítja rá a figyelmet a Fitch Rating, amely várhatóan október 22-én ad ki újabb jelentést Románia besorolásáról.
Románia adósosztályzata a Fitchnél jelenleg BBB-. Ez a befektetésre ajánlott kategória legalacsonyabb szintjének felel meg, ez alatt már a befektetésre nem ajánlott, spekulatív szint található.
Dan Barna, az USR-PLUS társelnöke szerint „jobbára formális” volt a kedd délutáni találkozója Klaus Iohannis államfővel.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!