2010. július 15., 09:542010. július 15., 09:54
A nemzetközi pénzügyi szervezet küldöttsége az adóhatóság kérésére érkezett Romániába, ahol július 28-ig marad, ezen idő alatt pedig tanácsokkal látja el a hivatal alakalmazottait a kintlevőségek hatékony behajtásáról.
Az IMF Romániáért és Bulgáriáért felelős kirendeltségének vezetője, Tony Lybek elmondta, az adóügyi szakértők csoportja egyrészt áttekinti, milyen eredményekhez vezettek egy hasonló céllal tavaly Bukarestben járt szakértői csoport tanácsai, emellett tanácsokkal látja el az ANAF munkatársait az információs technológia minél hatélkonyabb használatára vonatkozóan. A kormány ígéretet tett az IMF-nek, hogy bővíti az ANAF hatáskörét az adócsalások megfékezése érdekében.
Így lehetővé teszik, hogy az adóhatóság betekintést nyerjen a banki nyilvántartásokba, megkönnyítik, hogy megfigyelhesse a jelentős jövedelemmel rendelkező magánszemélyeket, és szigorú ellenőrzést biztosítanak számára a jövedéki termékek forgalmazásával foglalkozó cégek fölött. „A vártnál kisebb mértékű gazdasági fellendülés miatt csökkentek az állami bevételek, nőttek viszont a munkanélküli segélyre szánt kiadások. Emellett nőtt az adócsalás mértéke is, mind a jövedéki, mind az áfabevételek csökkentek. Az adóbevételek lényegesebben alacsonyabbak az előre jelzett szintnél” – ecsetelte a megoldásra váró gondokat a kabinet az IMF-nek a hitelszerződés megkötése előtt elküldött szándéknyilatkozatban.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.