2012. április 06., 08:302012. április 06., 08:30
Az, hogy az EB bírósághoz kíván fordulni az ACTA ügyében, már korábban ismert volt. Szerdán a biztosok testülete megállapodott abban, hogy pontosan milyen szövegű kérdést intéznek a luxembourgi taláros testület elé. „Öszszeegyeztethető-e az ACTA az európai szerződésekkel, különösképpen az Európai Unió alapjogi chartájával?” – ez lett a végül is elfogadott kérdés.
Amint arról több ízben is beszámoltunk, az ACTA kidolgozására irányuló tárgyalások megkezdését 2007 októberében jelentették be. A megállapodás célja nemzetközi keretrendszer megalkotása és hatékony jogérvényesítési eljárások meghatározása a versenyhátrányt jelentő hamisítás elleni fellépés érdekében. A kidolgozott dokumentum szövegét az Európai Unió és 22 tagállama, köztük Magyarország, ez év január 26-án írta alá Tokióban. Ahhoz, hogy az EU-ban hatályba lépjen, az Unió általi megerősítésre, valamint az egyes tagállamokban való ratifikációra van szükség.
A megállapodás ellen széles körű nemzetközi tiltakozás bontakozott ki, főként az internetet intenzíven használó fiatalok körében. Szerintük a megállapodással a szellemi tulajdon védelmének örve alatt sérelmet szenvedne a véleménynyilvánítás szabadsága és az adatvédelem szempontrendszere.
Az Európai Parlament júniusban tervez szavazást az ACTA ügyében. Az Európai Bizottság szerdai ülése után azonban Karel De Gucht kereskedelmi EU-biztos felszólította a parlamentet, várja ki az Európai Unió Bíróságának véleményalkotását, ami jogi szempontból tisztázza majd a kérdést.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.