2011. április 15., 08:052011. április 15., 08:05
A román törvények lehetővé teszik az üzemanyagárak befagyasztását, azonban szabadpiaci körülmények között erre még nem volt példa. Egy ilyen rendelkezés csakis időleges lehet, és nem múlna el következmények nélkül – jelentette ki csütörtökön Mariana Gheorghe, az OMV Petrom vezérigazgatója annak kapcsán, hogy az utóbbi hetekben az üzemanyagárak emelkedése miatt egyre növekvő társadalmi elégedetlenség letörése érdekében fölmerült a központilag elrendelt üzemanyagárstop lehetősége. Gheorghe leszögezte ugyanakkor, hogy az általa irányított cég tiszteletben fogja tartani a jogszabályokat, viszont elsősorban a kereslet-kínálat, valamint a versenyhelyzet kívánalmainak kíván megfelelni.
Annak kapcsán, hogy a kormány milyen eszközökkel növelheti az energiaszektor hatékonyságát, kifejtette: a kabinetnek elsősorban előre látható energiastratégiát kellene kidolgoznia, egyértelműen rögzítenie kell, milyen politikát és befektetési stratégiát kíván követni.
Emil Boc miniszterelnök szerdán este kérte fel a versenytanácsot és a kormány európai ügyekért felelős főosztályát, hogy vizsgálja meg: lehetséges-e az üzemanyagárak befagyasztása egy olyan törvény alapján, amely kivételes helyzetekben lehetővé teszi ezt az intézkedést, azonban még a 2007-es európai uniós csatlakozás előtt fogadták el. A kormányfő szerint a két intézménynek azt kell eldöntenie, hogy a szóban forgó törvény összhangban áll-e az európai uniós normákkal. „Ha a válasz igenlő, akkor megtaláljuk a megoldást” – jelentette ki Boc. Bogdan Chiriţoiu, a versenytanács elnöke kijelentette, az általa vezetett intézmény az év közepéig elvégzi az elemzést.
Emlékeztetett: az üzemanyagárak befagyasztását lehetővé tevő törvény csupán rendkívüli helyzetekben alkalmazható, most pedig azt kell megvizsgálni, hogy a jelenlegi üzemanyag-piaci helyzet rendkívülinek minősíthető-e. Iulian Iancu, a képviselőház ipari bizottságának elnöke közölte, a testületen belül albizottság alakult, amely annak megvizsgálását kapta feladatul, hogy a privatizációt követően hogyan alakult a Petrom árpolitikája. Mint kifejtette, a Petrom egyetért azzal, hogy korlátozott időtartamra befagyasszák az üzemanyagárakat, de csakis abban az esetben, ha azt az összes, üzemanyag-forgalmazással foglalkozó cégre alkalmazzák.
Mint arról beszámoltunk, januárban az Országos Adóhatóság (ANAF) kiadott egy, az üzemanyag-forgalmazók árpolitikáját taglaló jelentést, amelyben megállapítja: a vizsgált vállalatok indokolatlanul emelték az üzemanyagárakat a 2010-ben, mivel ezt sem a kőolaj világpiaci ára, sem a valutaárfolyam, sem az állami adópolitika nem tette szükségessé. A cégek ugyanakkor az áremelések ellenére nagyarányú veszteséget jelentettek. Ezért a miniszterelnök további vizsgálatot rendelt el az érintett cégeknél, a versenytanácsot pedig felszólította, vizsgálja meg, fölmerül-e a kartellezés gyanúja. Az üzemanyagárak tavaly 15 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbi 13 százalékhoz képest.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!