Fotó: Facebook/Sankt Anton am Arlberg
Bár a romániai polgárok többsége csalódott, amiért Ausztria megvétózta Romániának a schengeni térséghez való csatlakozását, nem mondják vissza tömegesen az ausztriai sívakációt. Bár a bukaresti kormány idegenforgalmi minisztere is eltanácsolta a romániai turistákat az ausztriai sízéstől, a lapunk által megszólaltatott utazásszervezők nem támogatják ezt a felhívást, meglátásuk szerint nem kell összekeverni a politikát a turizmussal.
2022. december 14., 09:392022. december 14., 09:39
2022. december 14., 09:432022. december 14., 09:43
A vétó miatt Daniel Cadariu turisztikai miniszter a napokban arra buzdított, hogy a romániai polgárok ne Ausztriába járjanak síelni. Rámutatott, hogy évente átlag 370 ezer román állampolgár tölti Ausztriában a szabadságát, a legtöbben az ottani síparadicsomokat keresik fel. Tavaly a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások ellenére 290 ezer romániai turista választotta úti célként Ausztriát.
„Nem csak Ausztriában vannak ideális feltételek a síeléshez. Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Németországban is hasonlóak a körülmények, sőt egyes esetekben talán még jobbak is” – mondta a turisztikai miniszter a Digi 24-nek.
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethe: bezárja az összes számláját az Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
„Nem az osztrák panziós a felelős a bécsi politikusok döntése miatt” – szögezte le megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője.
– tette fel a kérdést a vállalkozó. Rámutatott: egyetlen síkirándulást sem mondtak vissza, ügyfélkörében csak poén szintjén hangzik el az osztrák bojkott. Nem ért egyet azzal sem, hogy máshol hasonlóak a körülmények, mint mondta, valóban ugyanolyan feltételek vannak Svájcban és Olaszországban, ám az előbbi sokkal drágább, a másik viszont távolabb esik Romániától.
László Endre arra is kitért, idén 20–30 százalékkal megdrágult Ausztriában a síbérlet, egy négytagú családnak 1000 euró körüli összegbe kerül az egyheti szállás, és a gyerekek korától függően szintén ugyanennyibe kerül a síbérlet.
A turistákat ez sem tántorítja el, hiszen Brassópojánán ennél sokkal többe kerül a sízés, miközben ott összesen 35 kilométernyi sípálya van, Ausztriában pedig több száz kilométer. A 2022-es esztendő turisztikai forgalma felülmúlta a 2019-est, az emberek zsebében még van pénz, ám már tapasztalható, hogy óvatosabbak, sok múlik azon, hogy mennyibe kerül, miként tudják megoldani a téli fűtést, részletezte a turisztikai vállalkozó.
Románia egyik legnagyobb, aradi székhelyű árufuvarozói szervezete tárgyalásokat folytat tagvállalataival az osztrák benzinkutak bojkottálásáról.
„A bojkottra való felhívásnak nincs hatása, aki akar, úgyis elmegy Ausztriába síelni” – állapította meg hasonlóképpen Kelemen Barna, a marosvásárhelyi World Travel Shop utazásszervező iroda vezetője.
Előfordul ugyan, hogy kérnek az irodától ajánlatot, majd megkeresik a szállásadót, és kikerülik a közvetítőt. Jelenleg a jövő esztendei nyaralások iránt sokkal többen érdeklődnek, mint a sízés iránt, ugyanakkor az egzotikus kirándulások iránt van nagyobb kereslet, mert azokat önállóan nehéz leszervezni, részletezte a vállalkozó.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője is, aki különben a közösségi oldalán bejelentette, hogy csatlakozik az osztrák tulajdonú vállalatok elleni bojkotthoz, nem köt biztosítást, nem tankol az osztrák tulajdonú vállalatoknál. Lapunknak ugyanakkor kifejtette, portfóliójukban elenyésző az osztrák síkirándulások száma, a hasonló utakat tapasztalatai szerint is inkább önállóan foglalják le a sízni készülők. Van ugyan néhány foglalásuk, és azt nem mondták vissza az osztrák vétó hatására, tudtuk meg.
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
1 hozzászólás