Fotó: BCR
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethez. Úgy döntött: bezárja az összes számláját az osztrák Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
2022. december 13., 11:312022. december 13., 11:31
2022. december 13., 13:582022. december 13., 13:58
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter kedden közölte: a CNAIR-től arról tájékoztatták, hogy elköltöztetik bankszámláikat a BCR-től. A miniszter elmondta,
„A lehető legegyszerűbb magyarázat” – tette hozzá Grindeanu.
A tárcavezető leszögezte, tudatában vannak annak, hogy a váltást nem lehet egyik napról a másikra megvalósítani, de a döntés megszületett és kitartanak mellette.
A Hotnews.ro hírportál megkeresésére
Willi Cernko, az Este elnök-vezérigazgatója korábban, a vétót követően úgy nyilatkozott: sajnálja, hogy Ausztria Románia csatlakozása ellen szavazott. „Sajnáljuk a Tanács mai döntését. Romániát és Ausztriát nagyon sok minden összeköti. Társadalmi, kulturális és természetesen gazdasági szempontból. Ausztria az egyik legfontosabb befektető Romániában, és Románia nagyon fontos célország az osztrák export számára” – írta a második legnagyobb romániai bankot tulajdonló Erste CEO-ja. Úgy fogalmazott, az általa vezetett csoport az európai egységet szorgalmazza, a csütörtöki döntés pedig kihat több mint 5000 romániai alkalmazottra és 2,8 millió ügyfélre.
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
Mint ismeretes, a CEC Bank jelenleg is állami tulajdonban van, miután nem sikerült privatizálni, és most már nem is tervezik az értékesítését. A BCR, vagyis a Román Kereskedelmi Bank privatizáció útján jutott a 2000-es évek elején az Erste csoport tulajdonába.
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
Nem biztosít többet szállást osztrák állampolgároknak a gyulafehérvári Erzsébet szálloda (Hotel Elisabeta) – jelentették be a cég hivatalos Facebook-oldalán.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!