Fotó: Rostás Szabolcs
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség, miután csütörtökön Ausztria vétója miatt meghiúsult Románia csatlakozása a schengeni övezethez.
2022. december 11., 15:352022. december 11., 15:35
2022. december 13., 11:522022. december 13., 11:52
A Sindalimenta a december 8–10. időszakban lezajlott országos tanács keretében döntött a bankszámla bezárásáról, és azt az ajánlatot fogalmazta meg tagjainak, hogy
– derül ki a szakszervezeti szövetség közleményéből.
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
„Ausztria döntése, amellyel megakadályozta Románia csatlakozását a schengeni övezethez, elfogadhatatlan szembeszállás Romániával és a románokkal. Ausztriáról beszélünk, egy olyan országról, amelynek cégei több százmillió eurót keresnek évente Romániában, de amelyek örökké visszautasították, hogy korrekt módon fizessenek azért, amit itt kiaknáznak. Az OMV Petromról beszélünk, amely állandó nyomást gyakorol, és – egy olyan országhoz képest, amely a demokrácia bajnokának tartja magát – elfogadhatatlan játékokat űz annak érdekében, hogy ne növeljék a bányajáradékot” – fogalmaz a Sindalimenta.
„Egy alig létező diplomáciáé, amely amikor jelen van, akkor is inkább térden áll, hogy ne haragítson magára senkit. Mostanáig nem láttunk a kormány részéről senkit, aki felelősséget vállalt volna ezért a csúfos kudarcért” – idézi a közlemény Dragoş Frumosut, a szakszervezeti szövetség elnökét.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
Frumosu ugyanakkor leszögezte: „Klaus Iohannis elnök összes mandátuma totális kudarc volt”, „Nicolae Ciucă kormányfő pedig egy olyan személy, aki híján van minden diplomáciai érzéknek”. Virgil Popescu energiaügyi minisztert az OMV hűséges bólogatójának nevezte, akinek a nevét drágulások, bánya- és hőközpontbezárások fémjelzik, illetve az, hogy kedvezményeket adott osztrák vállalatoknak.
„És nem utolsó sorban meg kell még említenünk Bogdan Aurescu külügyminisztert, akinek a román diplomácia vezetőjeként elért sikere egyetlen szóban összefoglalható: SEMMI” – fogalmazott a szakszervezeti szövetség elnöke.
Az általa vezetett szövetség nevében szolidaritásra szólította a romániai lakosságot, hogy „erőt és egységet” mutassanak az európai országoknak.
Évi tízmilliárd eurós veszteséget okoz a román gazdaságnak az, hogy az ország nem lehet tagja a schengeni térségnek – jelentette ki csütörtökön Florin Spătaru gazdasági miniszter.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!