Fotó: Facebook/Sankt Anton am Arlberg
Bár a romániai polgárok többsége csalódott, amiért Ausztria megvétózta Romániának a schengeni térséghez való csatlakozását, nem mondják vissza tömegesen az ausztriai sívakációt. Bár a bukaresti kormány idegenforgalmi minisztere is eltanácsolta a romániai turistákat az ausztriai sízéstől, a lapunk által megszólaltatott utazásszervezők nem támogatják ezt a felhívást, meglátásuk szerint nem kell összekeverni a politikát a turizmussal.
2022. december 14., 09:392022. december 14., 09:39
2022. december 14., 09:432022. december 14., 09:43
A vétó miatt Daniel Cadariu turisztikai miniszter a napokban arra buzdított, hogy a romániai polgárok ne Ausztriába járjanak síelni. Rámutatott, hogy évente átlag 370 ezer román állampolgár tölti Ausztriában a szabadságát, a legtöbben az ottani síparadicsomokat keresik fel. Tavaly a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások ellenére 290 ezer romániai turista választotta úti célként Ausztriát.
„Nem csak Ausztriában vannak ideális feltételek a síeléshez. Svájcban, Olaszországban, Franciaországban, Németországban is hasonlóak a körülmények, sőt egyes esetekben talán még jobbak is” – mondta a turisztikai miniszter a Digi 24-nek.
A romániai közúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CNAIR) az első állami nagyvállalat, amely szankcionálja Ausztriát amiatt, hogy meghiúsította az ország csatlakozását a schengeni övezethe: bezárja az összes számláját az Erste csoporthoz tartozó BCR-nél.
„Nem az osztrák panziós a felelős a bécsi politikusok döntése miatt” – szögezte le megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője.
– tette fel a kérdést a vállalkozó. Rámutatott: egyetlen síkirándulást sem mondtak vissza, ügyfélkörében csak poén szintjén hangzik el az osztrák bojkott. Nem ért egyet azzal sem, hogy máshol hasonlóak a körülmények, mint mondta, valóban ugyanolyan feltételek vannak Svájcban és Olaszországban, ám az előbbi sokkal drágább, a másik viszont távolabb esik Romániától.
László Endre arra is kitért, idén 20–30 százalékkal megdrágult Ausztriában a síbérlet, egy négytagú családnak 1000 euró körüli összegbe kerül az egyheti szállás, és a gyerekek korától függően szintén ugyanennyibe kerül a síbérlet.
A turistákat ez sem tántorítja el, hiszen Brassópojánán ennél sokkal többe kerül a sízés, miközben ott összesen 35 kilométernyi sípálya van, Ausztriában pedig több száz kilométer. A 2022-es esztendő turisztikai forgalma felülmúlta a 2019-est, az emberek zsebében még van pénz, ám már tapasztalható, hogy óvatosabbak, sok múlik azon, hogy mennyibe kerül, miként tudják megoldani a téli fűtést, részletezte a turisztikai vállalkozó.
Románia egyik legnagyobb, aradi székhelyű árufuvarozói szervezete tárgyalásokat folytat tagvállalataival az osztrák benzinkutak bojkottálásáról.
„A bojkottra való felhívásnak nincs hatása, aki akar, úgyis elmegy Ausztriába síelni” – állapította meg hasonlóképpen Kelemen Barna, a marosvásárhelyi World Travel Shop utazásszervező iroda vezetője.
Előfordul ugyan, hogy kérnek az irodától ajánlatot, majd megkeresik a szállásadót, és kikerülik a közvetítőt. Jelenleg a jövő esztendei nyaralások iránt sokkal többen érdeklődnek, mint a sízés iránt, ugyanakkor az egzotikus kirándulások iránt van nagyobb kereslet, mert azokat önállóan nehéz leszervezni, részletezte a vállalkozó.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője is, aki különben a közösségi oldalán bejelentette, hogy csatlakozik az osztrák tulajdonú vállalatok elleni bojkotthoz, nem köt biztosítást, nem tankol az osztrák tulajdonú vállalatoknál. Lapunknak ugyanakkor kifejtette, portfóliójukban elenyésző az osztrák síkirándulások száma, a hasonló utakat tapasztalatai szerint is inkább önállóan foglalják le a sízni készülők. Van ugyan néhány foglalásuk, és azt nem mondták vissza az osztrák vétó hatására, tudtuk meg.
Bezárja az Erste osztrák bankcsoport tulajdonában levő BCR-nél nyitott számláját, az ausztriai termékek és szolgáltatások bojkottját ajánlja tagjainak a Sindalimenta élelmiszeripari szakszervezeti szövetség.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
1 hozzászólás