A magyar jégkármentesítő rendszer 219 automata és 767 manuális talajgenerátorból áll
Fotó: MTI/Sóki Tamás
Magyarország teljes területét védi a 2018 óta működő országos jégkármérséklő rendszer, amelyet az utóbbi egy-két esztendőben tovább fejlesztettek és tökéletesítettek. Szakemberek szerint a talajgenerátorok által működtetett védelmi rendszer jótékony hatásaiból a magyar–román határ közelében fekvő több tíz kilométeres partiumi földsáv is részesül.
2024. február 08., 16:542024. február 08., 16:54
2024. február 08., 17:182024. február 08., 17:18
A magyar jégkármérséklő rendszer összesen 9,3 millió hektárnyi földterületet véd – jelentette be Feldman Zsolt, a budapesti Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Dunaharasztiban, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a minisztérium közös rendezvényén. A magyar szakpolitikus emlékeztetett, hogy a 2022-ig a jégkármérséklő rendszert a kárenyhítési alapból finanszírozták, amely 50 százalék termelői befizetésből és 50 százalék kormányzati támogatásból származott.
A román szakminisztérium ezüst-jodidos jégágyukkal akarta ,,lefedni" az ország területét, a programból azonban kevés valósult meg
Fotó: Meőgazdasági Minisztérium
Győrffy Balázs, a NAK elnöke ismertette, hogy a kamara által működtetett jégkármentesítő rendszer az ország 986 pontjáról 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével juttat ezüst-jodidot a felhőkbe. Tájékoztatása szerint 2023-ban a védekezési szezonban (április 15. - szeptember 30.) 96 napon kellett a berendezéseket bekapcsolni. Ennek köszönhetően a korábbi évekhez képest nagyságrenddel csökkent a bejelentett, jégkár sújtotta területek nagysága.
A partiumi és bánsági megyék közül jégverés szempontjából egyelőre Szatmár megye a legvédettebb terület, miután tavaly a bukaresti mezőgazdasági minisztérium égisze alatt működő országos jégkármérséklő rendszer (SNACP) keretében Erdélyben elsőként Szatmár megyébe telepítettek újgenerációs jégeső-elhárító állomásokat.
A Szatmárra telepített jégeső-elhárító rendszer egy darabja
Fotó: Facebook/Pataki Csaba
A Pataki Csaba Szatmár megyei RMDSZ-es tanácselnök által tavaly májusban bemutatott jégkármérséklő rendszerrel kapcsolatban elhangzott, hogy 2023 végéig a megye területén 40 generátort helyeznek üzembe. Ezek többsége megérkezett, a jégvédelmi rendszer más erdélyi megyékhez képest viszonylag jól működik, azonban Bihar, Arad és Temes megyében jórészt csak a határ menti mezőgazdasági sáv élvez védelmet a magyarországi jégkármentesítő rendszernek köszönhetően.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!