A magyar jégkármentesítő rendszer 219 automata és 767 manuális talajgenerátorból áll
Fotó: MTI/Sóki Tamás
Magyarország teljes területét védi a 2018 óta működő országos jégkármérséklő rendszer, amelyet az utóbbi egy-két esztendőben tovább fejlesztettek és tökéletesítettek. Szakemberek szerint a talajgenerátorok által működtetett védelmi rendszer jótékony hatásaiból a magyar–román határ közelében fekvő több tíz kilométeres partiumi földsáv is részesül.
2024. február 08., 16:542024. február 08., 16:54
2024. február 08., 17:182024. február 08., 17:18
A magyar jégkármérséklő rendszer összesen 9,3 millió hektárnyi földterületet véd – jelentette be Feldman Zsolt, a budapesti Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerdán Dunaharasztiban, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a minisztérium közös rendezvényén. A magyar szakpolitikus emlékeztetett, hogy a 2022-ig a jégkármérséklő rendszert a kárenyhítési alapból finanszírozták, amely 50 százalék termelői befizetésből és 50 százalék kormányzati támogatásból származott.
A román szakminisztérium ezüst-jodidos jégágyukkal akarta ,,lefedni" az ország területét, a programból azonban kevés valósult meg
Fotó: Meőgazdasági Minisztérium
Győrffy Balázs, a NAK elnöke ismertette, hogy a kamara által működtetett jégkármentesítő rendszer az ország 986 pontjáról 219 automata és 767 manuális talajgenerátor segítségével juttat ezüst-jodidot a felhőkbe. Tájékoztatása szerint 2023-ban a védekezési szezonban (április 15. - szeptember 30.) 96 napon kellett a berendezéseket bekapcsolni. Ennek köszönhetően a korábbi évekhez képest nagyságrenddel csökkent a bejelentett, jégkár sújtotta területek nagysága.
A partiumi és bánsági megyék közül jégverés szempontjából egyelőre Szatmár megye a legvédettebb terület, miután tavaly a bukaresti mezőgazdasági minisztérium égisze alatt működő országos jégkármérséklő rendszer (SNACP) keretében Erdélyben elsőként Szatmár megyébe telepítettek újgenerációs jégeső-elhárító állomásokat.
A Szatmárra telepített jégeső-elhárító rendszer egy darabja
Fotó: Facebook/Pataki Csaba
A Pataki Csaba Szatmár megyei RMDSZ-es tanácselnök által tavaly májusban bemutatott jégkármérséklő rendszerrel kapcsolatban elhangzott, hogy 2023 végéig a megye területén 40 generátort helyeznek üzembe. Ezek többsége megérkezett, a jégvédelmi rendszer más erdélyi megyékhez képest viszonylag jól működik, azonban Bihar, Arad és Temes megyében jórészt csak a határ menti mezőgazdasági sáv élvez védelmet a magyarországi jégkármentesítő rendszernek köszönhetően.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!