2011. április 19., 07:202011. április 19., 07:20
A dokumentum értelmében a Boc-kabinet azt tervezi, hogy 2012 végére 3 százalékra, 2013-ra 2,4 százalékra, míg 2014-re 1,9 százalékra szorítja vissza a büdzsé deficitjét. Ehhez pedig igen szigorú költekezési politikát terveznek, amelynek keretében további megszorítások várhatók. A már felsoroltakon kívül a stratégia értelmében a kormány a jövőben sem fizetné ki a közszférában dolgozók túlóráját sem, akárcsak most, ezért mindössze többlet szabadidő járna. Folytatódnának ugyanakkor a tömeges elbocsátások, a kormány 1,24 millióra tervezi csökkenteni a közalkalmazottak számát – mint ismeretes, a tavalyi év végén Emil Boc miniszterelnök úgy nyilatkozott, hogy 1,27 millióra csökkent a közszférában dolgozók száma. „2012-ben a bérekkel járó költségeknek nem szabad meghaladniuk a 42,5 milliárd lejt, ami a bruttó hazai termék (GDP) 7,1 százalékának felel meg.
Ennek biztosítása érdekében a továbbiakban sem lesz 13. fizetés, nem lesznek üdülési csekkek, csökkentjük a közalkalmazottak számát, miközben csak minden hét távozó alkalmazott után alkalmazunk egy újat. Befagyasztjuk a nyugdíjpont értékét” – áll a Mediafax által megszerzett kormánystratégiában. A bérekkel járó költségeket pedig a jövőben még tovább akarja csökkenteni a Boc-kabinet: a 2013-ra vonatkozó tervekben már csak a GDP 6,7 százalékának megfelelő összeg szerepel, míg 2014-re 6,4 százalék. A kormány tervei szerint fokozatosan elkezdik a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvény fokozatos hatálybaléptetését, azonban a jövő évben az 1-es hierarchiai szintnek megfelelő referenciaérték 600 lej marad, és a különböző fizetési osztályoknak megfelelő szorzókat sem fogják még alkalmazni, ahogy ez idén is történik. A jövő évi bérekkel járó költségek kiszámításakor egyébként két fizetésemelést is kilátásba helyeztek, hogy 2012 folyamán valamennyi közalkalmazott visszakapja a 2010 júniusában kieszközölt 25 százalékos bércsökkentésnek megfelelő összeget.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!