Nicușor Dan államfő érkezése után több száz helyi gyűlt össze a parajdi sóbánya bejárata előtt
Fotó: Székelyhon
Nicușor Dan államfő szombat délelőtt megérkezett a Parajdra, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartanak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézmények.
2025. május 31., 13:512025. május 31., 13:51
2025. május 31., 18:222025. május 31., 18:22
Az elnököt a Korond-patak vize által teljesen elöntött sóbánya igazgatósági épületében Bogdan Ivan gazdasági, digitalizációs, vállalkozásfejlesztési és turisztikai miniszter, Tánczos Barna pénzügyminiszter, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, bányászati és vízügyi szakemberek, valamint a helyi hatóságok képviselői tájékoztatták a sókitermelésből és a sóbánya idegenforgalmából élő székelyföldi településen kialakult drámai helyzet részleteiről.
Nicușor Dan első vidéki útja a Parajdra vezetett
Fotó: Facebook/Kelemen Hunor
„Rövid és hosszú távú intézkedéseket kell hozni. A Salrom vállalta, hogy három hét alatt biztosít egy csövet a víz elvezetésére. A kérdés, amelyre egy tanulmánynak választ kell adnia, az, hogy az egész sóbánya megmenthető-e, vagy csak a felső rész, ahol a turisztikai terület van” – jelentette ki parajdi sajtótájékoztatóján Nicușor Dan.
Elmondása szerint a tanulmány 3–4 hónap alatt készül majd el.
A bánya mintegy 130 alkalmazottja kárpótlást fog kapni – ígérte az államfő, aki szerint a kormány dönt majd a turizmusból élő helyiekre vonatkozó intézkedésekről.
Nicușor Dan a parajdi bányakatasztrófa felelőseinek a megtalálását sürgeti
Fotó: László Ildikó
Ha senki nem vállalja a felelősséget, de remélem, hogy igen, akkor a döntés a miniszterelnökön múlik. A kormányfő ellenőrző szervének kell tisztáznia és intézkednie” – jelentette ki Nicușor Dan.
„Úgy értesültem, hogy a sóbánya már 2007-ben tudott a lehetséges problémákról” – tette hozzá az államfő, leszögezve: „felelős hatóságokra van szükségünk”.
Az elnök szerint miután munkába állnak a nagy teljesítményű szivattyúk,
Hozzátette, tanulmány készül majd arról, hogy a teljes sóbánya megmenthető-e még.
Az érintettek számára – van körülbelül 130 ember, akik korábban a bányában dolgoztak, és akiknek jelenleg már nincs munkájuk – lesz valamilyen kompenzáció, meg kell vizsgálnunk a kollektív munkaszerződést is. Továbbá
– tette hozzá Nicușor Dan.
Emellett felvázolta az egyéb, hosszú távú intézkedéseket is.
– mondta Nicușor Dan.
A sajtótájékoztató után az államfő elhagyta a helyszínt és átvonult a művelődési házba, ahol a Székelyhon.ro szerint Kelemen Hunor RMDSZ-elnök társaságában részt vesz egy falugyűlésen. Sok ideje azonban nincs arra, hogy kimerítően válaszoljon a felmerülő kérdésekre, ugyanis a programja szerint
A hivatalába hétfőn beiktatott új román elnök első vidéki útja ez a – bajba jutott székelyföldi közösségeknél tett – látogatás, amelyet – amint arról korábban írtunk – Kelemen Hunor kezdeményezett.
Nicușor Dan Parajdról az árvíz sújtotta háromszéki településeket is felkeresi.
Amint arról beszámoltunk, Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, melyet később június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. Csütörtökön azonban a bezúduló víz elöntötte a sóbánya Telegdy-részét is, az utolsó területet, amelynek megmentésében még bíztak Parajdon. A legfrissebb hírek szerint ugyanakkor csütörtök estére teljesen feltelhetett vízzel a sóbánya.
Mint ismeretes, a parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt, amelyet évente százezrek kerestek fel.
Mindent megteszünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérhessen az idegenforgalom és a gazdaság körforgásába – szögezte le Bogdan Ivan gazdasági miniszter, miután szombaton a helyszínre látogatott.
Parajdra, majd Háromszék árvizek által sújtott településeire látogat el szombaton Nicușor Dan államfő – a hírt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök jelentette be egy rövid videóban, amelyet a Facebook-oldalán tett közzé.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
szóljon hozzá!