Szemle. Bogdan Ivan gazdasági miniszter a helyszínen tájékozódott a parajdi sóbányát sújtó katasztrófáról
Fotó: Facebook/Bogdan Ivan
Mindent megteszünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérhessen az idegenforgalom és a gazdaság körforgásába – szögezte le Bogdan Ivan gazdasági miniszter, miután szombaton a helyszínre látogatott.
2025. május 31., 12:282025. május 31., 12:28
2025. május 31., 13:012025. május 31., 13:01
Bogdan Ivan rövid bejegyzésben vázolta fel a kormány céljait.
„MOST közbelépünk, hogy a parajdi sóbánya minél hamarabb visszatérhessen a turisztikai és gazdasági körforgásba!
A parajdi sóbányát sújtó árvíz helyszínén jártam. Ez egy kritikus pillanat, ezért világos intézkedésekkel, sürgős finanszírozással és világos tervezéssel avatkozunk be.
Az év eleje óta a Gazdasági Minisztérium a következő beavatkozásokat hagyta jóvá:
A parajdi sóbánya munkahelyeket, turizmust és biztonságot jelent. A helyi lakosok számára nem csupán gazdasági cél, hanem a mindennapi élet alapvető része.
– írta a miniszter a közösségi oldalán.
A parajdi sóbányát üzemeltető Salrom állami cég tisztában volt azzal, milyen veszély fenyegeti a bányát, de késlekedett a folyóvizek szabályozását célzó munkálatokkal – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A helyszínen arról beszélt: a helyzet bonyolult.
„Sajnos a sóbánya érintett területe nagyon nagy. Becslések szerint 130 millió lejre van szükség a patak eltereléséhez és a víz kiszivattyúzásához.
– mondta Bogdan Ivan.
Az újságírók azon kérdésére, hogy meg lehet-e menteni a bányát, Ivan kifejtette: a szakértőkkel folytatott megbeszélések szerint jó esély van erre.
A miniszter beszélt a sóbánya bezárásának a településre gyakorolt gazdasági hatásairól is, leszögezve, hogy
„Meg akarjuk találni a módot, hogy a bányát újra nyissuk, és szebbé tegyük, mint volt” – mondta Bogdan Ivan
A gazdasági miniszter hozzátette: most a legsürgősebb dolog a helyzet megoldása, de vizsgálatot kell majd indítani a felelősök megtalálására is.
Parajdra, majd Háromszék árvizek által sújtott településeire látogat el szombaton Nicușor Dan államfő – a hírt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök jelentette be egy rövid videóban, amelyet a Facebook-oldalán tett közzé.
Mint arról beszámoltunk, a miniszter pénteken este arról beszélt, hogy összesen mintegy 300 millió lejt szánnak a bánya megmentésére.
Mint arról beszámoltunk, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize, miután a heves esőzések nyomán lezúdult áradattal érkező hordalék elszakította a patak medrét védő geofóliát.
a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.
A gazdasági minisztérium és a környezetvédelmi minisztérium kormányhatározatot dolgoz ki egy 300 millió lejre becsült sürgősségi beruházásról a parajdi sóbányában kialakult helyzet megoldására – jelentette be pénteken Bogdan Ivan gazdasági miniszter.
Mint ismeretes, a parajdi sóbánya a Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az itt dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek megélhetése is függ.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
Sakálok jelentek meg Brassó megyében is, miután az elmúlt időszakban a Székelyföldön több ízben jelezték felbukkanásukat.
Több mint 200 kilogramm kábítószert kobozott el a rendőrség Arad megyében két Maros megyei illetőségű férfitől, akik Spanyolországból csempészték Romániába a tiltott szereket. A kábítószer-csempész bűnbanda három tagját már korábban őrizetbe vették.
Hipotermiás állapotban hoztak le egy ukrán férfit a hegyimentők a Máramarosi-havasokból péntekre virradóra. Egy másik ukrán állampolgárt még keres a Salvamont.
Magyar nyelvű tájékoztató kampányban és a vidéki fiatalok felvilágosításában vállal szerepet a HPV Koalíció tagjaként a KIFOR. A kincses városban nemrég létrejött kezdeményezés célja, hogy hívja fel a figyelmét a HPV megelőzésére, a védőoltásra.
Polipos töltött káposztával rukkolt elő egy brassói étteremlánc, mind a négy vendéglőjükben megkóstolhatják a vendégek a különlegességet.
Négy gyerek kapott szervet, egyikük szívet a július 15-én, egy tragikus baleset miatt elhunyt kosárlabdázó kisfiú halála után.
szóljon hozzá!