A Kis-Küküllőbe ömlő, bányakatasztrófát okozó Korond-patak Parajdnál
Fotó: Pinti Attila
Készenléti állapotot rendeltek el a Maros megyei hatóságok, miután a parajdi sóbánya telítettsége következtében jelentősen megnőtt a Kis-Küküllő sókoncentrációja. Mintegy 40 ezer lakos számára ihatatlanná vált a vezetékes víz a bányakatasztrófa nyomán.
2025. június 03., 02:202025. június 03., 02:20
2025. június 03., 11:322025. június 03., 11:32
A Maros megyei prefektúra hétfőn késő este kibocsátott tájékoztatása szerint felborította a felszín alatti vizek egyensúlyát, hogy a kiöntött Korond-patak teljesen megtöltötte vízzel a parajdi sóbányát. A bányakatasztrófa egyik mellékhatásaként megugrott a Kis-Küküllő sótartalma, ami nem számít váratlan fejleménynek, hiszen a Korond-patak a folyóba ömlik.
A kialakult helyzet miatt a Maros megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség – a belügyminiszter jóváhagyásával – június 2-án 23 órai hatállyal készenléti állapotot rendelt el. Az intézkedés 30 napra érvényes, és ennek értelmében az érintett 16 településen nem ajánlják a lakosságnak a vezetékes víz fogyasztását.
A hatóság közölte, hogy a következő települések érintettek: Dicsőszentmárton városa, valamint a közigazgatásilag hozzá tartozó Bábahalma, Csüdőtelke, Őrhegy, továbbá Szászbogács község Magyarsárossal, Ádámos község Ádámos, Küküllődombó, Magyarkirályfalva, Sövényfalva településekkel, Vámosgálfalva Küküllőpócsfalvával és Szőkefalvával, valamint Gyulakuta község Havadtővel és Kelementelkével.
„A vezetékes víz közvetlen fogyasztása további bevizsgálásig nem ajánlott” – szerepel a hatóság felhívásában, amely arra kéri a lakosságot, hogy biztos forrásból szerezzen be ivóvizet, továbbá kövesse a hivatalos tájékoztatásokat. A történtek miatt RO-ALERT riasztással figyelmeztették a lakosságot. Egyébként a felügyelőség azt is közölte, hogy az érintett településeken az önkormányzatoknak 5 liter ivóvizet kell biztosítaniuk lakosonként naponta.
A parajdi sóbányánál a régi bányarész tetején nem keletkeztek újabb beomlások, de a korábbiak növekedtek – jelentette ki hétfő reggel az Agerpres hírügynökség megkeresésére Bíró Barna-Botond, a Hargita megyei közgyűlés elnöke.
Az illetékes hatóságok folyamatos mérésekkel ellenőrzik a Kis-Küküllő vizének sótartalmát és a folyó menti települések kútjainak, forrásainak vizét. Az Aquaserv vízszolgáltató és a Maros Vízügyi Igazgatóság növeli az ivóvíz ellenőrzésének gyakoriságát, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság pedig figyeli a községi kutak és források vízminőségét a sótartalom szempontjából – számolt be a meghozott intézkedésekről a prefektúra.
Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is. Szombaton Nicușor Dan államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig – a lehetőségek szerint – részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.
Vasárnap azonban a legrosszabb forgatókönyvre is felkészülve 45 lakóház kiürítését rendelte el, és ideiglenes gátépítésbe kezdett a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság Parajdon, mivel a hatóságok úgy értékelték: fennáll a veszélye annak, hogy a vízzel elöntött régi sóbánya teteje beomlik. Több helyen kráterek keletkeztek a bánya tetején, a gátépítéssel pedig egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
Hétfői rendkívüli ülésén a kormány 200 olyan vállalkozás állami támogatását hagyta jóvá, amelyek a parajdi sóbánya turisztikai vonzerőjére alapozták a tevékenységüket – jelentette be a gazdasági miniszter.
Augusztus elsejétől várható a megszorító intézkedések nemcsak a vállalkozókat és a munkavállalókat, hanem a nyugdíjasokat és a családokat is érintik. A legfontosabb módosításokról és azok következményeiről Csomor Rozália könyvelő beszélt a Krónikának.
Balesetben életét vesztette vasárnap a Transzalpina magashegyi úton egy argentin és egy magyar motoros. Egyikük utasa többszörös sérüléseket szenvedett, a nőt mentőhelikopterrel szállították a nagyszebeni sürgősségre.
Biztonságba került három ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába, és segítséget kértek a román hatóságoktól, miután eltévedtek a hegyekben; egyikük állapota kritikus.
Elkezdődött egy újabb erdélyi autópálya-szakasz megépítése a Brassó megyei Felsőszombatfalva és Fogaras között.
A Tárnica-tóba fulladt vasárnap egy 20 éves fiatalember – közölte a Kolozs megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Segítséget kért a román hatóságoktól két ukrán állampolgár, akik a Máramarosi-havasokon keresztül jutottak be Romániába – számolt be vasárnap a Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) igazgatója.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés az, hogy mikor omlik be – jelentette ki szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Európai parlamenti képviselőknek címzett nyíltlevél-sorozatot indított a SZNT a nemzeti régiók ügyében – írta közösségi oldalán az Izsák Balázs által vezetett szervezet.
Egy az úttestről lesodródott és felborult személygépkocsihoz riasztották péntek este az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőséget (ISU). Mire a kisjenői osztag a helyszínre ért, egy máramarosi hivatásos tűzoltócsapat megkezdte az áldozat mentését.
Nagy hírverés nélkül hirdette meg partiumi és Kolozs megyei gazdapályázatait a magyar állami pénzekből finanszírozott erdélyi gazdaságfejlesztési program lebonyolítására szolgáló Pro Economica Alapítvány. A részletekről Kozma Mónika ügyintézőt kérdeztük.
szóljon hozzá!