Oltári nagy összeomlás az esküvőszervezésben: az idei évre betervezett lakodalmak bő 90 százalékát jövőre halasztották

Ritka pillanat. Leginkább csak szabadtéri esküvőket lehetett tartani nagyobb vendégsereggel idén, de a legtöbben halasztottak •  Fotó: 123RF

Ritka pillanat. Leginkább csak szabadtéri esküvőket lehetett tartani nagyobb vendégsereggel idén, de a legtöbben halasztottak

Fotó: 123RF

Az újratervezés újratervezése jellemezte idén a koronavírus-világjárvány miatt mindennapjainkat és a gazdaság szinte valamennyi ágazatát. Nem kivétel ez alól az eseményszervezés, ezen belül pedig az esküvőszervezés sem. Két, az ágazatban tevékenykedő vállalkozónővel végigkövettük az idei évet, most pedig mérleget vonunk a 2020-as évről, és próbálunk előretekinteni arra, hogy mi várható, miután elérhetőnek tűnő távolságba került a koronavírus elleni vakcina.

Bálint Eszter

2020. december 31., 09:302020. december 31., 09:30

2020. december 31., 09:462020. december 31., 09:46

„Függetlenül attól, hogy milyen területről beszélünk, ha tavaly szilveszterkor valaki hasonló felfordulást jósolt volna a nagyvilágban – pánik, a gazdaság összeomlása, munkanélküliség, agonizáló szolgáltatói szektor és beteg emberek az intenzív osztályokon –, biztos nagyot kacagtunk volna rajta, s egy lebecsülő kézlegyintéssel nyugtázzuk. Ám most nyakig benne vagyunk…” – foglalta össze frappánsan idei évünket Rádi Melinda nagyváradi esküvőszervező, akit év végi mérlegvonásra kértünk, akárcsak Szabó Teklát, a maroshévízi székhelyű Urmánczy Events tulajdonosát.

Mint ismeretes, a két vállalkozónővel előbb a tavasszal, a teljes leállás idején beszélgettünk, amikor még sokan abban bíztak, hogy augusztustól meg lehet tartani a pandémia miatt elmaradó tavaszi, nyár eleji lagzikat. Majd a nyár végén újra megkerestük őket, amikor jól látszott, hogy az idei évben már biztosan nem lesznek olyan esküvők, amilyennek azokat megszoktuk.

korábban írtuk

Álomesküvő helyett újratervezés: megsínylik a rendezvényszervezők a szükségállapotot
Álomesküvő helyett újratervezés: megsínylik a rendezvényszervezők a szükségállapotot

Keményen megsínylik a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotot a rendezvényszervező cégek, az összeházasodni vágyó pároknak pedig a kialakult helyzet okozta szomorúság mellett sürgősen intézkedniük kell a halasztásról. 

Néhány bátor pár nem menti meg a szezont

„Szinte felfoghatatlan, hogy egy olyan stabil és menetrendszerűen évekkel előre megtervezett gépezet és iparág, mint az esküvői szektor, hogyan tud szinte egyik pillanatról a másikra összeomlani.

Idézet
A helyzet hullámzóként jellemezhető: az elején mindenki félt a vírustól, de bizakodóan igyekezett átszervezni az esküvőjét egy őszi időpontra. A későbbiekben a félelem alábbhagyott, és inkább az elkeserítő racionalitás kezdett kibukkanni, mely azt diktálta: idén sajnos semmi szín alatt nem jöhet létre az az esküvő, amit a párok megálmodtak”

– avatott be a kulisszák mögötti valóságba Rádi Melinda.

Kérdésünkre kitért ugyanakkor arra is, hogy az idei évben voltak természetesen bátrabbak és kitartóbbak is, akik a rendezvények korlátozása ellenére mégis találtak megoldást, hogy miként tartsák meg esküvőjüket.

Természetesen a létszám csökkentése volt az egyetlen kiút, és mivel, időszaktól függően, de nagyjából egy tucat embert engedett meg, ezért

a világra szóló lakodalomból csendes és elegáns vasárnapi ebéd kerekedett.

Olyan pár is volt, aki csakis a polgári ceremóniát tartotta meg mérsékelt számú meghívottal, akiket azután egy étterem teraszán látott vendégül. Értelemszerűen ilyen szűk körű rendezvényekre zenekart sem volt igazán érdemes hívni, hiszen mulatozni úgysem volt megengedett, így anyagilag nem érte volna meg a szervezkedés. Egy halk, laptopról lejátszott aláfestő zene bőven megtette a dolgát, míg az emberek az asztaloknál beszélgettek, örültek, hogy ily módon is kicsit összejöhettek.

Idézet
Ők voltak a bátrabbak, ám belőlük kevés volt, illetőleg az esküvői szektort ez aligha mentette meg a csődtől”

– összegezte az idei évet Rádi Melinda.

Gördülékeny átszervezés, zsúfolt 2021-es év

A 2020-as évben megálmodott esküvők 90 százalékát pedig a párok átütemeztették 2021-re, jövő évben „szinte egy tűt sem lehet most már leejteni”. „Egyszerű, hiszen mindenki, aki eredetileg is 2021-re tervezte az esküvőjét, és azok, akinek 2020-ról egy évet kellett halasztaniuk, mind 2021-ben kötöttek ki.

Idézet
A zenekarok, fotósok, termek mind-mind teljesen le vannak foglalva – talán néhány pénteki nap maradt meg, mert ugye az a legkevésbé kedvelt napok közé tartozik, ha esküvőkről van a szó”

– ecsetelte az esküvőszervező.

Tapasztalata szerint amúgy az átszervezés meglepően gördülékenyen ment, mivel minden szolgáltató nyitott volt az új időpontokra, „a csodával határos módon” szabadok is voltak a potenciális új dátumon, illetve sem többletköltséget, sem bürokratikus hercehurcát nem erőltettek a párokra, hanem szóban sikerült megállapodni az új dátumokról.

„Megváltást” hoz-e az oltás?

Kérdésünkre, hogy mi jellemzi ma a házasulni vágyó párok lelkiállapotát, a szakember elmondta,

már egyáltalán nincs félelem a párokban, abban bíznak, hogy „lecseng ez az egész hisztéria”, és végre jövő tavaszra zöld jelzést kapnak az esküvők.

Sokan az oltásban látják az egyetlen kiutat, azt gondolván, hogy utána már nem érkezhet újabb állami korlátozás, amely akadályt szabhatna a lagziknak. „De ott van az érme másik oldala is, vannak, akik egyáltalán nem szeretnék megkapni az oltást, mert számukra gyanús ez az egész felfordulás, amely minket mindnyájunkat körbe vesz. Így hát maradunk dupla drukkal” – fogalmazott a nagyváradi esküvőszervező.

Elmondása szerint különben az oltások karnyújtásra kerülése különösebben nem befolyásolja a párok döntését, vagyis aki mostanra sikeresen átszervezte az esküvőjét, az örül mindennek, de új párok nem keresgélnek izgatottan dátumokat 2021-re csupán azért, mert hamarosan rajtol a lakosság beoltása.

Idézet
A legtöbb ember figyel, készenlétben áll, hogy miként alakul az esküvők sorsa, és amint jön a jelzés, hogy indulhat a játék, akkor lesz egy hirtelen roham a szervezés terén.

Addig csupán potenciális dátumokról és idő előtt kiadott előlegekről szinte teljesen felesleges beszélni” – vallja Rádi Melinda.

A legtöbb pár elhalasztotta ebben az évben a boldogító igen kimondását és a lagzit •  Fotó: Gábos Albin Galéria

A legtöbb pár elhalasztotta ebben az évben a boldogító igen kimondását és a lagzit

Fotó: Gábos Albin

Tanulságos év volt

Az idei év tanulsága pedig szerinte, hogy sosem szabad 100 százalékban biztosra venni semmit. „Ajánlott jól futó időkben megtakarításokra gondolnunk, valamint több lábon állni is egyre szükségesebb manapság.

Idézet
A legtöbb szolgáltató irodája/bemutatóterme üresen áll, a menyasszonyi ruhák érintetlenek, a limuzinok fényes ajtóit porréteg alakítja mattá,

valamint a szabók, dekorációval foglalkozó, gyűrűket készítő vállalkozások, pincérek, és még estig sorolhatnánk, tehetetlenül várakoznak arra, hogy mikortól gyakorolhatják újra azt a vállalkozást, amit szívesen végeznek, értenek hozzá, és amely sok esetben a megélhetés jelenti. Addig, hogy ki, miből és hogyan él meg? No, pont ez a bizonytalanság az egyik legelszomorítóbb pontja ennek a jelenlegi globális őrületnek” – summázott a nagyváradi esküvőszervező.

korábban írtuk

Rémálommá vált az álomesküvők megszervezése
Rémálommá vált az álomesküvők megszervezése

Sok esküvőszervező cég nem fogja megérni a jövő évet – vetítik előre pesszimistán a Krónikának nyilatkozó érintettek, akik – sorstársaikkal egyetemben – tavasszal még arra számítottak, hogy augusztus–szeptemberben már visszatér a „régi életstílus”, és újra lehetnek lagzik. 

Az átszervezések éve

Hasonló tapasztalatokról számolt be megkeresésünkre Szabó Tekla, a maroshévízi Urmánczy Events tulajdonosa, jelezve, az idei évre tervezett valamennyi esküvőjük elmaradt. Az augusztusi beszélgetésünk óta eltelt időszak kapcsán aláhúzta:

a sokkhatást fokozta, hogy a járvány második hulláma, annak súlyossága némileg meglepő volt.

Emiatt viszont október 15-től országos szinten tiltott a magánjellegű rendezvények szervezése, a tiltás a beltéri és a kültéri helyszínekre egyaránt vonatkozik, bár a téli hideg időjárás amúgy is korlátozná a szabadtéri ünnepségeket.

„Utólag visszanézve a szeptemberi hónap állt legközelebb a normalitáshoz, de a szeptemberi lazítások csak kevés párnak jelentettek megoldást, bár ekkor kültéren 100 és beltéren 50 ember lehetett volna. A fő baj az volt, hogy az intézkedéseket hirtelen, egyik napról a másikra jelentették be, egy esküvőt azért minimum egy hónap megszervezni. De kevesen vállalták be annak a felelősségét is, hogy az ő rendezvényük miatt betegedjenek meg az idős rokonok” – részletezte a vállalkozónő.

Rámutatott ugyanakkor, hogy a rendezvényhelyszínek, amire már a legtöbb pár letette az előleget, jellemzően beltériek voltak.

Az ötvenfős esküvő pedig a párok legtöbbjének nem volt megoldás, hiszen ez szinte csak a szűkebb családot jelenti, és semmiképpen sem egyenlíti ki a rendezvényhelyszín bérleti díját.

Azok a párok jártak a legrosszabbul, akik klasszikus, nagy létszámú beltéri esküvőjüket 2020 őszén, telén tartották volna, vagy akkorra szervezték át.

A 2021-es naptár a legtöbb szolgáltatónál már szinte betelt. Szabó Tekla tapasztalata szerint pedig különösen nehéz az eltérő szolgáltatókat összeszervezni. „Ha van is egy elfogadható, jó időpont a rendezvény helyszínére, az sok esetben azt is jelentheti, hogy le kell mondani a fotósról vagy éppen a zenekarról. Sokan végül inkább lemondanak az esküvő megszervezéséről” – ecsetelte a szakember. Hozzátette: a párok átlagban legalább egy évvel az esemény előtt elkezdenek szervezkedni, de a kedveltebb helyszínek esetében nem ritka a két év várakozási idő sem. Ha tavaly nyárra volt az esküvő beütemezve, akkor ez azt jelentheti, hogy 2021 nyarán lenne négy éve, hogy megszületett az elhatározás.

Mit hozhat a jövő?

„Mi fiatal cég vagyunk, így a 2020-as kalendáriumunk nem volt betelve, az újraütemezésekkel együtt is tudunk új felkéréseket fogadni. Előny lehet, hogy kültéri sátrainkat bárhová el tudjuk vinni, a telítődött klasszikus helyszínekhez képest reális alternatívát tudunk nyújtani.

Idézet
2021-ben várhatóan a kültéri vagy a kombinált kültéri-beltéri rendezvényeket lehet a legnagyobb valószínűséggel, a járvány szempontjából biztonságosan megszervezni”

– fejtette ki a vállalkozónő. Egyelőre viszont még várják a további megkereséseket, no, meg a vakcinát.

„Az oltást várjuk, most úgy tűnik, tavasz előtt nem lesz lazítás a magánrendezvények terén. Az eddigi tapasztalatok alapján a rendezvényeket fogják a legtovább korlátozni. Sajnos ma még azt sem garantálhatja senki, hogy 2021 nyarán korlátozások nélkül lehet ünnepelni. A bizonytalanságot az esküvőt tervező, szervező párok is érzik, akik tehetik, kivárnak, nem ugrott még meg az érdeklődés” – összegezte a jelenleg zajló folyamatokat Szabó Tekla, aki szerint a rendezvényszervező cégek kivárnak, a legtöbb ilyen vállalkozás szünetelteti a tevékenységét, vagy megpróbáltak 2020-ban más munkát vállalni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 12., hétfő

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét

A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja: a törvényszék elutasította a Greenpeace-nek a Neptun Deep beruházás leállítását kérő keresetét
2025. május 12., hétfő

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama

Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.

Tovább csökkent, de 5 lej felett az euró árfolyama
2025. május 12., hétfő

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.

Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína
2025. május 12., hétfő

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot

Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.

Alig indult el, le kellett állítani a roncstraktorprogramot
2025. május 12., hétfő

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya

Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

Rekordot döntött Románia külkereskedelmi mérleghiánya
2025. május 11., vasárnap

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség

Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.

Megéri erdőt telepíteni, pályázatból fedezhető minden költség
2025. május 10., szombat

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?

A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.

Mielőtt kitörne a pánik: miben tartsuk, hová menekítsük megtakarításainkat?
2025. május 09., péntek

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése

Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.

Mérséklődött a sokkhatás: hajszálnyit csökkent, de még 5 lej fölött az euró, lassult a ROBOR növekedése
2025. május 09., péntek

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket

Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.

Burduja: Románia objektív okokból nem zárhatja be a széntüzelésű hőerőműveket
2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint