Álomesküvő helyett újratervezés: megsínylik a rendezvényszervezők a szükségállapotot

Egyelőre csak álmodozni, tervezgetni lehet. Nem tudni, mikor lesznek újra esküvők •  Fotó: Pixabay

Egyelőre csak álmodozni, tervezgetni lehet. Nem tudni, mikor lesznek újra esküvők

Fotó: Pixabay

Keményen megsínylik a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapotot a rendezvényszervező cégek, az összeházasodni vágyó pároknak pedig a kialakult helyzet okozta szomorúság mellett sürgősen intézkedniük kell a halasztásról. Ráadásul egyelőre nem tudni, hogy egy nagyobb lakodalmat mikorra fognak engedélyezni a hatóságok.

Bálint Eszter

2020. április 25., 08:352020. április 25., 08:35

2020. április 25., 08:362020. április 25., 08:36

Legrosszabb rémálmukban sem gondolták volna az életük nagy napjáról, a gyönyörű fehér ruháról, templomról, nagyobb vagy kisebb lakodalomról álmodó párok, amikor eldöntötték, hogy 2020 tavaszán–nyarán akarnak összeházasodni, hogy ez tőlük független okokból meghiúsul. Illetve meghiúsulni nem hiúsul meg, csupán egy későbbi időpontot kell keresniük, mivel

a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot előbb csak a lakodalmakat, aztán még a polgári esketéseket is levette napirendről.

Hasonló rémálomban találták magukat a rendezvényszervezéssel – ezen belül esküvőszervezéssel – foglalkozó vagy abban érdekelt cégek is. Azt éppen nem mondhatjuk, hogy munka nélkül maradtak, hiszen most nekik is az új időpontok, esetleg helyszínek megkeresése lett a prioritásuk, a párokkal együtt próbálják a legjobbat kihozni a kialakult helyzetből. Bevételeik viszont erre a periódusra, amikor a megszokott kerékvágás szerint be kellene robbannia az esküvőszezonnak, nagyjából nullára csökkentek.

Lebénult iparág

„Sajnos a rendezvényszervezői ágazat is rendkívül megérzi a koronavírus okozta lebénult helyzetet. Mivel az esküvők többsége szezonális időintervallumban – azaz nagyjából a május–szeptemberi időszakban – zajlik, ezért minden egyes hónap kiesése tiszta veszteségként könyvelhető el erre az időszakra” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rádi Melinda nagyváradi esküvőszervező a M’linda Wedding Planner vezetője. Reményei szerint

ezt a veszteséget pótolni fogja a szigorú korlátozások feloldását követő időszak, ám a jelenlegi anyagi kiesést és a hétköznapok kiadásait ez pillanatnyilag nem oldja meg.

Kérdésünkre, hogy amikor végre tényleg berobban a következő esküvőszezon, tudják-e a cégek onnan folytatni, ahol március elején abbahagyták, vagy hosszabb távú következmények lesznek, úgy vélekedett, amint a korlátozások megszűnnek, és ismét megrendezhetőek lesznek az esküvők, a szolgáltatóipar vélhetőleg szinte azonnal helyre áll, hiszen az esküvők gőzerővel robbannak be, és azokhoz mind azonnali szolgáltatók szükségesek. „Amíg tart a szezon, addig talán utólag sikerül anyagilag bizonyos részét bepótolni a kiesett időszaknak, viszont itt a nagy kérdés az marad, hogy azon vállalkozásoknak, szolgáltatóknak, akik rendkívül kicentizték a bevételi forrásaikat, vajon sikerül-e túlélniük ezt a beláthatatlan állapotot” – fogalmazott Rádi Melinda.

Rugalmasság kell minden fél részéről

Azt viszont, hogy mikor indulhat be a szezon, nehéz, sőt inkább lehetetlenség megjósolni, a legrosszabb forgatókönyv szerint még az is előfordulhat, hogy az év végéig nem engedélyeznek százfősnél nagyobb eseményeket.

Idézet
A májusi esküvők semmiképp sem aktuálisak, sőt sajnos még a júniusi esküvőkkel is elővigyázatosan tervez minden pár. A legújabb bevett stratégia, hogy a párok – amennyiben találnak még szabadon – lefoglalnak egy idén őszi dátumot, és várnak, hogy a június–július–augusztusi hónapokkal kapcsolatban hogyan alakulnak a korlátozások”

– avatott be a részletekbe az esküvőszervező. Hozzátette: természetesen, aki ragaszkodik az idei évhez, és mindenképp idén szeretné pótolni a tavasszal vagy a kora nyári időszakban elmaradt esküvőjét, annak kompromisszumot kell kötnie, hiszen idén ősszel kizárt szabad szombati napot találni, és még a vasárnapi napok is szinte mind tele vannak. Marad a péntek, vagy legújabban a csütörtöki nap is szóba jött mint potenciális esküvői dátum. „Hiába, kénytelenek abból gazdálkodni, ami szabadon fennmaradt” – jegyezte meg a szakember.

Ami a többletköltséget illeti, elmondása szerint szerencsére a legtöbb szolgáltató rendkívül együttműködő, legyen szó fotósról, rendezvényteremről vagy éppen zenekarról, így legnagyobb részben mindenki igyekszik a pár kérésére egy későbbi dátumra áttenni a szolgáltatás időpontját. „Aki ebből az iparágból él, az kénytelen rugalmas lenni, mivel magánvállalkozásának a fennmaradásáról, a betevő falatról van szó, így a leszerződtetett szolgáltatók minden pluszköltség nélkül igyekeznek új időpontokat felajánlani” – fogalmazott Rádi Melinda.  

Ő maga azt szokta javasolni azoknak, akik bizonyos személyes okok miatt – jövőre külföldre készül utazni, idénre kapott egy nagyon kedvező szolgáltatói árat, valamelyik szülő esetleg nagyon beteg, és tudják, hogy a jövő évet talán már nem éri meg, stb. – mindenképp idén szeretnék megtartani az esküvőt, hogy

keressenek egy csütörtöki–pénteki dátumot októberben, esetleg novemberben.

Az utóbbi évek meleg időjárásából kiindulva ugyanis idén sem kell feltétlen nagyon hidegre számítanunk november közepéig, így ez a variáns járható útnak tűnik. „Ezzel ellentétben, aki olyan esküvőt szeretne, amilyent eredetileg is megálmodott – szombati napon nagy létszámú jelenlévővel, nyugodtan szórakozó emberekkel, hajnalig tartó bulival –, annak a jövő évre való átszervezés a legbiztosabb megoldás” – tanácsolja az esküvőszervező.

Kültéren, száz főnél kevesebben

Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunk érdeklődésére Szabó Tekla, a maroshévízi székhelyű Urmánczy Events tulajdonosa, aki épp csak elindított és máris kényszerszünetre kényszerült vállalkozásával rendezvénysátor, bútorbérbeadásával és esküvői ajándékokat is kínáló webshopjával segít a fiataloknak, hogy minden álmuk teljesüljön életük nagy napján. „Rosszabbkor nem is érkezhetett volna a járványválság. Kevés ágazatot érint ugyanis ennyire súlyosan a helyzet, mint a rendezvényszervezést” – fogalmazta meg a vállalkozó. Mint részletezte,

a júniusi–júliusi lagzik esetében is már javában zajlik a lemondássorozat, az augusztusi esküvőket viszont egyelőre tapasztalatai szerint nem mondják le.

Ekkor is inkább a kültéri megoldásoknak van jó esélye, s aligha lehet szó száznál több vendégről – vallja Szabó Tekla. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy nem minden helyszínen oldható meg a szabadtéri rendezés, ami ad hoc megoldásokra kényszerítheti a párokat, de előrelátással, jó szervezéssel, egyedi, különlegesen szép lehet a nagy nap. „B terv lehet például olyan vendéglő, magánterület, nagy udvar felkutatása, amely helyet adhat közepes méretű sátraknak” – tanácsolja a hozzá fordulóknak.

Hétköznapi lagzik is lesznek

Szabó Tekla tapasztalatai szerint miután a járványhelyzet már jó ideje tart, az érintett fiatalok jellemzően beletörődtek a késő őszi vagy jövő évi halasztásba. Ő is úgy látja amúgy, hogy

az újratervezés nem jár feltétlenül többletköltséggel, de megduplázza a szervezési munkát, és nyilván stresszel jár a rendezvényszervezőnek és a fiatal párnak egyaránt.

Az esküvőszervezésben érdekelt vállalkozó szerint probléma lehet ugyanakkor a már lefizetett előlegek visszaszerzésével, a cégek ugyanis jellemzően alternatív dátumot ajánlanak fel, ami ritkán felel meg az ifjú pár elképzeléseinek. „Gondoljunk bele, a népszerű rendezvényhelyszínek, szolgáltatók a kedvelt időpontokra már eleve két évre előre le voltak foglalva. 2021-ben, de talán 2022-ben sem lesznek ritkák a januári, februári, novemberi esküvők, vagy akár a hétköznapi időpontok is szóba jöhetnek a torlódás miatt” – vetítette előre a jövőt a szakember.

Ő is azt mondja, hogy a rendezvényszervezői ágazat leállt, akár egy gyár, amelyik rendelés nélkül marad. „A kényszerszabadság jó átmeneti megoldást jelent, kérdés, meddig kivitelezhető? Én bizakodó vagyok, talán megvalósulhat a most több helyen közgazdászok által használt V alakzat a rendezvényszervezés terén, azaz mély válság után gyors felemelkedés következik majd. Ehhez viszont az is kell, hogy az esküvők szervezésében partnerszerepet játszó cégek – vendéglők, panziók – talpon tudjanak maradni, és a gazdasági recesszió okozta elszegényedés se legyen olyan mértékű, hogy az tömegesen szűk családi körre korlátozza a lakodalmakat” – összegzett Szabó Tekla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 02., hétfő

Az elmúlt időszak folyamatos emelkedése után újra csökkent a ROBOR

A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Az elmúlt időszak folyamatos emelkedése után újra csökkent a ROBOR
2024. december 02., hétfő

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta
Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta
2024. december 02., hétfő

Enyhén csökkent a munkanélküliségi ráta

2024. november 30., szombat

Rekordokat dönt a romániai légiutas-forgalom

A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Rekordokat dönt a romániai  légiutas-forgalom
2024. november 30., szombat

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba

Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.

Üzemanyagárak: január elsején finoman beletaposnak a drágításpedálba
2024. november 30., szombat

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni

Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.

Nem szabadultunk meg az afrikai sertéspestistől, több tízezer állatot kellett ismét elaltatni
2024. november 29., péntek

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR

A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Betesz a hiteleseknek: napról napra nő a ROBOR
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.

Dagad a román államadósság
Dagad a román államadósság
2024. november 29., péntek

Dagad a román államadósság

2024. november 28., csütörtök

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint

Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.

Adóemelés, recesszió, dezinformáció, fegyveres konfliktusok kockázata is fenyegeti jövőre Romániát elemzők szerint
2024. november 27., szerda

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka

Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.

Mindenképp magasabb lesz a villanyszámla, ha áprilistól megszűnik az ársapka
2024. november 27., szerda

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány

A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.

Kampányüzemmódban: tovább nőtt októberben a költségvetési hiány