Rémálommá vált az álomesküvők megszervezése

A kilátástalan helyzet ellenére néhányan még hisznek idei esküvőjükben, viszont sok pár úgy döntött, csak 2021-ben mondja ki a boldogító igent •  Fotó: 123RF

A kilátástalan helyzet ellenére néhányan még hisznek idei esküvőjükben, viszont sok pár úgy döntött, csak 2021-ben mondja ki a boldogító igent

Fotó: 123RF

Sok esküvőszervező cég nem fogja megérni a jövő évet – vetítik előre pesszimistán a Krónikának nyilatkozó érintettek, akik – sorstársaikkal egyetemben – tavasszal még arra számítottak, hogy augusztus–szeptemberben már visszatér a „régi életstílus”, és újra lehetnek lagzik. Ehhez képest még most sem látszik a fény az alagút végén, a fiatalok nagy napjának megszervezése helyett most is azzal foglalkoznak, hogy 2021-ben találjanak egy szabad időpontot. A párok valamivel könnyebben viselik a helyzetet.

Bálint Eszter

2020. augusztus 09., 08:472020. augusztus 09., 08:47

2020. augusztus 09., 08:542020. augusztus 09., 08:54

„Ha 2019-ben bárki azzal mert volna viccelődni, hogy a következő évben elmaradnak az esküvők, netán az egész szezon kimarad, akkor azt biztosan hangosan szembe nevették volna, mivel semmilyen racionális alapja nem volt. Sajnos az idei év bebizonyította, hogy történhetnek olyan nem várt, világon átívelő problémák, amelyek keresztül tudják húzni akár több milliárd ember terveit” – foglalta össze a Krónika megkeresésére Rádi Melinda nagyváradi esküvőszervező, a M’linda Wedding Planner vezetője. Hozzátette:

az esküvői szektor ilyen mértékű kiesést még nem szenvedett el a rendszerváltás óta.

„Amióta a demokratikus rendszernek köszönhetően magánvállalkozók ezrei közreműködésével felépült az esküvői szolgáltatói szektor Romániában, azóta ilyen krachhal még nem kellett szembenéznie ennek az ágazatnak” – mutatott rá a helyzet súlyosságára Rádi Melinda. Mint részletezte, az idei év első felében mindenki megtorpant, nem tudott mit kezdeni a kialakult helyzettel, nem volt követendő példa, hogy mi alapján szervezzék át a párok az esküvőjüket, ezért egy-két hónapig mindenki várta, hogy „kitisztuljon a köd”. Amint egyre jobban kikristályosodott, hogy tömegrendezvények a nyár elején valószínűleg nem lesznek, akkor kezdett kettéoszlani a házasulandók tábora: az egyik fél – bízva a koronavírus-világjárvány rövid kifutási idejében – az idei őszi dátumokat kezdte el nézegetni, míg a másik tábor nem akart bizonytalanra menni, azonnal egy 2021-es lakodalmat kezdett el megszervezni a szolgáltatókkal.

Újratervezés után jöhet az újraszervezés

„Sajnálatos módon a jelenlegi helyzet már egy fokkal ismét rosszabb, mint ezelőtt egy hónappal, hiszen a napokban tették több megyében is kötelezővé a védőmaszk viselését forgalmasabb közterületeken, villamosmegállókban, piacokon vagy egyéb nagyobb embertömeget felvonultató, szabadtéri rendezvényen. Beltéren pedig továbbra sem lehet 100–150 fős rendezvényt tartani” – húzta alá az esküvőszervező. Mint kifejtette, a párok közül – a kilátástalan helyzet ellenére – néhányan még mindig bíznak idei esküvőjükben.

Vannak, akik áttették az év első felében esedékes esküvőjüket októberre vagy novemberre, és a mai napig bíznak abban, hogy ez járható út lesz.

Amennyiben idővel kiderül, hogy ez a verzió sem lesz kivitelezhető, az utolsó szabad időpontok után kapkodva, a jövő évi dátumokra csapnak majd le. Szomorú és elkeserítő a kialakult helyzet, ám ennek ellenére – a váradi esküvőszervező tapasztalatai szerint – a párok jól kezelik a kialakult helyzetet, higgadtan igyekeznek új alternatívát találni és a szolgáltatók is nyitottak, közreműködőek, és a kialakult helyzet miatt nem kérnek el semmilyen pluszdíjat egy esetleges átszervezés miatt.

Túlságosan optimista volt a szolgáltatószektor

Ami viszont a szolgáltatókat illeti, sokkal súlyosabb a gond. „Sokan kizárólag ebből a szektorból éltek, így bevételeik konkrétan nullára estek, vállalkozások is mehettek tönkre csendben a háttérben. A legtöbb szolgáltató – sajnálatos módon – ebbe a kategóriába tartozik, hiszen míg a fotós »átprofilálja« magát termékfotóssá, vagy a videós filmez szabadtéri színházi előadásokat, interjúkat, addig az esküvői dekorációkat készítőnek nincs mit feldíszítenie, a menyasszonyiruha-kölcsönzőnek nincs kinek eladnia a ruhákat, a zenekarnak nincs, ahol zenélnie, hiszen minden csoportosulás tiltott, és a rendezvénytermek is üresen konganak” – illusztrálta a helyzetet Rádi Melinda. Hozzátette,

nem állunk messze attól, hogy a jövőben egyetlen pár se mondhassa el: 2020-ban olyan hangulatban és annyi fővel tartotta meg esküvőjét, amennyivel eredetileg szerette volna.

„A fertőzöttek száma meghaladja a napi ezret, így racionális elgondolás alapján az idei esküvők esélye roppant kicsire zsugorodik. A szolgáltatók továbbra is megrekedve, a jövő évi naptár túlzottan tele, és a párok továbbra is szoronganak, hogy vajon mikor tarthatják meg életük egyik legszebb napját szeretteikkel” – fogalmazott az esküvőszervező.

Nagyváradi paradoxon ugyanakkor – irányította rá a figyelmünket Rádi Melinda –, hogy alig 20 kilométerrel arrébb, a román–magyar határ másik oldalán már megengedettek a 200 főt nem meghaladó rendezvények, amelyekbe az esküvők 99 százaléka beletartozik.

Kültéren az 50 fős létszám megengedett, ezért a párok a szűk körűre kényszerített lakodalmakhoz nem igénylik a rendezvényszervező szolgáltatását •  Fotó: 123RF Galéria

Kültéren az 50 fős létszám megengedett, ezért a párok a szűk körűre kényszerített lakodalmakhoz nem igénylik a rendezvényszervező szolgáltatását

Fotó: 123RF

„Mi, rendezvényszervezők meghaltunk egy kicsit”

Hasonló tapasztalatokról számolt be megkeresésünkre Szabó Tekla, a maroshévízi székhelyű Urmánczy Events tulajdonosa, aki éppen csak elindította és máris kényszerszünetre kényszerült vállalkozásával: rendezvénysátor, -bútor bérbeadásával és esküvői ajándékokat is kínáló webshopjával segít a fiataloknak, hogy minden álmuk teljesüljön életük nagy napján.

„Most visszagondolva, túl optimista voltam, és nemcsak én, hanem az egész szakma. Április végén az tűnt a lehető legpesszimistább forgatókönyvnek, hogy csak július 15-én nyithatnak meg beltéren is a vendéglők, és csak a 100 fős kültéri rendezvényeket engedélyezik” – idézte fel a meghiúsult terveket. Hozzátette: akkor próbálta más európai országok korlátozó intézkedéseit figyelve „megjósolni”, mi várható nálunk, de a fertőzöttek számának ilyen mértékű megugrására nem számított, ahogy a lakosság többsége sem.

Idézet
Most ott tartunk, hogy szóba sem jöhetnek a lazítások a családi rendezvényeket illetően. Ráadásul a tánc is tilos. Ezt végképp nehéz elfogadtatni valakivel, aki ünnepelni szeretne. Őszintén szólva, mi, rendezvényszervezők meghaltunk egy kicsit”

– mondta szomorúan Szabó Tekla. Mint emlékeztetett, kültéren most megengedett az 50 fős létszám, ami a beltéri további 20 fővel együtt igazából a tágabb családot jelenti, esetleg a baráti társaságot. Ezekhez a szűk körűre kényszerített kis lakodalmakhoz, ballagásokhoz, keresztelőkhöz, születésnapokhoz viszont nem is igényelik a rendezvényszervező szolgáltatását, a család úgy érzi, az ismerősök, rokonok segítségével megbirkózik a feladattal. Az ilyen események többségét a vendéglők teraszán tartják, ideális esetben kis tetővel, filagóriával, öreg fa lombjával fedett helyen,

nagyon ritkán bérelnek sátrat, inkább vállalják a kockázatát annak, hogy az eső elmossa a nagy napot, mint ahogy azt sem bánják, ha a nap tűz végig a vendégek fejére, az ételre, italra.

„Tulajdonképpen érthető ez a hozzáállás, hiszen a sátor, a rendezvénybútorok bérlése valóban költséges lehet. Ezeknek a költségét csak egy nagyobb méretű, legalább százfős rendezvény tudja kihozni” – mutatott rá a rendezvényszervező.

Tapasztalatai alapján azok a párok, akik korábban – bízva a vendéglők benti helyiségeinek megnyitásában – augusztus végi, szeptemberi, októberi időpontra halasztották esküvőjüket, most új időpontot kénytelenek keresni. Ez pedig egyáltalán nem könnyű feladat, mert a helyszínek már rég beteltek. A fiatalok amúgy az ő tapasztalatai szerint is mostanra már elfogadták a helyzetet. Jellemző ugyanakkor, hogy

sokan félnek kitenni szeretteiket a vírusveszély kockázatának, többen azért is halasztanak, mert az idősebb generációt nem éreznék biztonságban.

„Az esküvőszervezői szakma nagyon megsínylette ezt a szezont, mindenki várta az őszt, amikor igyekszik pótolni az elmaradásokat. A szakmában többen átmenetileg más munka után néztek. Azonban sok cég nem fogja megérni a következő szezont, amikor rengeteg felkérés lesz” – összegzett nem túl derűlátóan Szabó Tekla.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt