A következő napokban tovább érezteti hatását az országon végigsöprő hőhullám – jelzik a szakemberek.
2013. június 18., 21:492013. június 18., 21:49
A meteorológiai intézet szerint a hőhullám főleg az ország nyugati és déli megyéit érinti, ahol napközben a hőmérők higanyszála 35 fokig kúszik fel, de éjszaka sem süllyed 20 fok alá.
Nagyváradon az önkormányzat és a szociális ügyek hivatala tegnap reggel óta a város öt pontján biztosít légkondicionált és friss ivóvízzel ellátott fedett helyiséget, ahol a járókelők felfrissülhetnek a nagy hőségben. A konténerek mindennap nyitva lesznek délelőtt tíz és 18 óra között, a szociális ügyek hivatalának orvosi aszszisztensei pedig vérnyomásmérést és szükség esetén elsősegélynyújtást is biztosítanak a helyszínen.
Az időjárás-előrejelzés alapján a hét további részében is harminc fok feletti hőmérsékletekre lehet számítani, a Bihar Megyei Közegészségügyi Igazgatóság illetékesei pedig arra is felhívták a figyelmet, hogy az erős napsugárzás akár 35 fok alatt is okozhat problémát, ilyenkor különösen a gyermekek, az idősek és a krónikus betegségben szenvedők veszélyeztetettek. Éppen ezért ajánlják, hogy naponta legalább két liter folyadékot (nem túl hideg vizet, gyümölcslevet vagy teát) igyanak meg, és tartózkodjanak az alkohol- és a koffeinfogyasztástól. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a túl hidegre állított és nem megfelelően karbantartott légkondicionálók veszélyt jelenthetnek az egészségre.
A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság tegnap közleményben hívta fel a figyelmet arra, hogy az elkövetkező napokban jóval 30 fok fölötti nappali hőmérsékletet jósolnak a meteorológusok a megyében. Azt javasolják, hogy ha van légkondicionáló, azt úgy állítsák be, hogy 5-6 Celsius-fokkal kisebb hőmérsékletet biztosítson a kintinél.
Az éjjeli szellőztetést és a nappali besötétítést is ajánlják, ha pedig valaki ventilátort használ, javasolják, hogy fogyasszon sok folyadékot, mert a műszer a meleg levegőt forgatja, így a szervezet vízvesztesége ugyanakkora annak ellenére, hogy úgy érezzük, hűvösebb van. A ventilátorok és a szellőztetés kapcsán ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a huzat és a gyors légmozgás ízületi problémák kialakulásához vezethet, továbbá a légúti megbetegedések kockázatát is növeli. Külön figyelmeztetnek arra, hogy ne hagyjunk gyerekeket vagy állatokat a parkoló autókban felhúzott ablakkal, mivel a kocsi zárt terében a hőmérséklet akár 80 fokra is fölmelegedhet, így könnyen hőgutát lehet kapni benne.
A háromszéki polgármesteri hivatalok kapui nyitva vannak, nagy meleg esetén a betérőket friss vízzel kínálják. Elsősegélynyújtó sátrakat nem állítanak, hiszen azok alatt általában sokkal melegebb van, mint a szabadban. Sepsiszentgyörgyön nincsenek nagyméretű nyílt terek, a város központjában menedéket nyújt az Erzsébet park több mint háromszáz fája. Kánikulában a város utcáit gyakrabban, nemcsak reggel, hanem napközben és hétvégén is locsolják. A szemetet is gyakrabban szállítják el.
A hőségre való tekintettel a köztisztasági vállalatok gyakrabban locsolják az utcákat Kolozsváron. Ezenkívül a polgármesteri hivatal városszerte mintegy húsz gyógyszertárral kötött megállapodást annak érdekében, hogy az időseknek és szívbetegeknek lehetővé teszik, hogy megpihenjenek, vízhez jussanak – tájékoztatták lapunkat a városháza sajtóirodáján. Kolozsváron egyelőre nem léptettek életbe a váradihoz hasonló különleges, a kánikula esetén előírt intézkedéseket.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.
szóljon hozzá!