Újabb látnivaló. Az Apolló-palota több mint egy év alatt kapta vissza régi pompáját
Fotó: Facebook/Oradea Heritage
Újabb eredményekkel kecsegtet a nagyváradi homlokzatfelújítási program. A belvárosi műemlékek restaurálására irányuló projekt keretében a város egyik legjelentősebb épülete, a Fő utcai Apolló-palota is megújult.
2019. december 03., 15:232019. december 03., 15:23
2019. december 03., 17:392019. december 03., 17:39
Kétségtelenül Nagyvárad leglátványosabb részévé vált a Fő (Republicii) utca, a Szaniszló (Mihai Eminescu) utca és a Széchenyi tér (Parcul Traian) találkozása azáltal, hogy a kereszteződésben található három jelentős szecessziós ingatlan harmadik épülete, az Apolló-palota is megújult. Ugyan a beruházást csupán december végére kell átadnia a kivitelező cégnek,
Az Apolló-palota felújítása már amiatt is nagy eredménynek számít, mivel ez volt a nagyváradi önkormányzat által évekkel ezelőtt elindított homlokzatfelújítási projekt legköltségesebb beruházása: áfa nélkül 2 885 543 lejért vállalta el a munkálatot a helyi építőipari cég, a Constructorul Sălard.
A nagyváradi ingatlanfelújítási láz ezzel még távolról sem ér véget, jelenleg is több belvárosi ingatlan felújítása zajlik a homlokzatfelújítási program keretében, közölte a Krónika kérdésére a polgármesteri hivatal sajtóosztálya.
De újabb versenytárgyalásoknak is zajlik az előkészítése, 15 ingatlan korszerűsítési munkálataira ezután hirdetik meg a tendert, és újabb 16 belvárosi épület vonatkozásában az építkezési engedélyre várnak. A program jövőre is folytatódik, hangsúlyozták az illetékesek, az erre fordított összeg azonban még nem ismert, a jövő évi költségvetés függvényében határoznak róla.
A szomszédos sarkon található, szintén felújított Moskovits Miksa-palota
Fotó: Facebook/ Ilie Bolojan
Nagyváradon évekkel ezelőtt sikerült gyakorlatba ültetni a homlokzatfelújítási programot, mely révén az önkormányzat felvállalta, hogy segítséget nyújt a műemlék épületek restaurálásához adókedvezménnyel, díjmentes műszaki tervekkel és esetenként kölcsön biztosításával segíti elő a konzerválást, restaurálást.
A program első szakaszában a városvezetés a Fő utcára, a Széchenyi (Traian), illetve a Szent László (Unirii) és Bémer (Ferdinand) térre koncentrált, utána a teljes városközpontra kiterjesztette a projektet.
És a harmadik szomszéd, a magyaros motívumokkal díszített Stern-palota
Fotó: Oradea.ro
A polgármesteri hivatal évente egymillió eurót szán a célra, melyből 6–8 impozáns ingatlan homlokzatát korszerűsítik. Ilie Bolojan polgármester a program indulásakor úgy vélte, eredményeként 2020-ra „jól fog kinézni” a városközpont. Egy évtizede ugyanis a százéves szecessziós palotákat védőhálóval kellett bevonni, az omló vakolat, meglazult stukkók, díszítőelemek miatt ugyanis emberi sérülés is történt.
Az Apolló-palota az egyik legjelentősebb a 20. század elején épült váradi bérházak közül. Akárcsak a szomszédságában található másik két, 1900–1914 között emelt szecessziós palota, a már korábban felújított Stern-palota és a Moskovits Miksa-palota, melyek a stílus különböző kifejezésmódját testesítik meg.
A nagyváradi szecesszió egyik legértékesebb darabja újult meg a helyi önkormányzat homlokzatfelújítási programja keretében.
Az önkormányzat ugyanis a lakások bérbeadása útján próbált volna bevételekhez jutni általa. Tervezését 1912-ben a neves építész, ifj. Rimanóczy Kálmán nyerte el, azonban azon év júliusában bekövetkezett halála miatt végül korábbi munkatársa, Krausze Tivadar építész felügyelte a munkát. A homlokzatokon a bécsi és berlini divat szerint empire és biedermeier motívumokat alkalmazott, így a berlini szecessziós építészet és a német empire díszítőnyelv összefonódásának lehetünk a tanúi. Tömegét egy gazdagon díszített, bádoggal borított, hengeres sisak koronázza.
Nem védik szabályzattal az épített örökséget
Nem tervez szabályzatot kidolgozni a történelmi belváros épített örökségének védelmére a nagyváradi önkormányzat – közölte a Krónika kérdésére Mihai Jurca, a városháza fennhatósága alá tartozó turisztikai egyesület ügyvezető igazgatója. Rámutatott, Nagyváradon jelenleg csupán a Szent László (Unirii) téren tartanak szabadtéri rendezvényeket, és a három éve felújított köztérnek van egy használati utasításokat tartalmazó „könyvecskéje”, mely részletekben tartalmazza, mit engedhet meg magának a szervező, és mit nem. Emellett más módon is védik a főteret, ennek egyes részeire például tilos a gépkocsival való behajtás, az ezt megszegők 2500 lejes bírsággal sújthatók. A rendre a szervezők által felbérelt őrző-védő cégek mellett a helyi rendőrség is vigyáz, biztosított az illetékes. Mint arról beszámoltunk, Temesvár és Kolozsvár önkormányzata is fontolgatja, hogy szabályzattal szigorítja a belvárosi szabadtéri rendezvények tartását. A két önkormányzat annak kapcsán tervezi a szigorítást, hogy a szakemberek jelezték: károsan hat az épített örökségre a belvárosi tömegrendezvényeken alkalmazott hangerő.
Egyre több nagyvárosban jelentkeznek a közterületeken tartott tömegrendezvények káros hatásai Erdélyben, emiatt sokan szabályzattal próbálnák korlátozni a belvárosi népünnepélyt.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!