Szabályzattal csitítanák a belvárosi zenebonát

Szabályzattal csitítanák a belvárosi zenebonát

Temesvári aggodalom. Szakértők szerint ártalmas a műemlék épületekre, a felújított burkolatra a rendszeres népünnepély és a tűzijáték

Fotó: Facebook/Evenimente Primăria Timișoara

Egyre több nagyvárosban jelentkeznek a közterületeken tartott tömegrendezvények káros hatásai Erdélyben, emiatt sokan szabályzattal próbálnák korlátozni a belvárosi népünnepélyt. A megengedett zajszint megszabásával nem csupán a környéken lakók nyugalmát biztosítanák, hanem elsősorban az egyre inkább károsodó épített örökséget védenék.

Pap Melinda

2019. november 05., 07:512019. november 05., 07:51

2019. november 05., 15:112019. november 05., 15:11

„Végre belakhatja a lakosság a köztereket!” – hangzott el meggyőző érvként pár évvel ezelőtt, amikor nyugat-európai mintára a romániai városok főtereit is elkezdték felújítani, és – a korábbi növényzetet kiirtva – macskakővel, márványlapokkal borították be a központi tereket. A jóslat bevált, Kolozsvár, Temesvár vagy akár Nagyvárad főterén

egyik rendezvény a másikat éri, ám ezeknek a szervezői sokszor nemcsak a környékbeliekre nincsenek tekintettel, de a tereket közrefogó több száz éves épületekre sem.

Pedig a sokszor a megengedettnél magasabb zajszint nem kevés kárt tesz az épített örökségben – hívják fel a figyelmet egyre-másra a műemlékvédők, akiknek kezd elfogyni a türelmük. Ami érthető, hisz épp most kezdenek új ruhát ölteni a belvárosi paloták, bérházak. Miközben egyes önkormányzatok hitellel, mások hatszoros ingatlanadóval próbálják rávenni az elhanyagolt épületek tulajdonosait, hogy legalább a homlokzatot felújítsák, maguk nem törődnek az épített örökséggel.

Bekeményítenek Temesváron

Temesváron az egyedülálló épített örökség háromnegyed részben romos állapotban van, ezért a város köztereinek használatára vonatkozó szabályzat kidolgozását kéri az önkormányzattól a megyei művelődési igazgatóság. A műemlékvédelemért is felelős hatóság elsősorban a szabadtéri zenebonától félti a belváros régi épületeit, miután a szakemberek arra lettek figyelmesek, hogy

az operaházra kifejezetten káros a magas zajszint és az ezzel járó erős rezgések.

Sorin Vlad Predescu, a művelődési igazgatóság vezetője az Agerpres hírügynökségnek elmondta: számos belvárosi ingatlan van hasonló helyzetben, és a terek sokszor frissen felújított burkolatának is árt a rendszeres népünnepély, valamint az olykor ezeket kísérő tűzijáték. Az igazgató szerint a temesvári operaház vasbeton szerkezetére kifejezetten károsak a koncertek, a hangerő hatására a fémelemek berezegnek, és megrepesztik a betont.

„Amíg hangfalakat teszünk az opera elé, bármennyit is tataroznánk, a probléma nem fog megszűnni” – figyelmeztetett, hozzátéve, ha az ember koncertek idején ráteszi a kezét az épületre, máris érezni a vibrálást. Predescu hangsúlyozta: nem az opera az egyetlen belvárosi ingatlan, amelynek árt a zenebona,

Temesvár építészeti szempontból egységes, több száz éves épített örökségére egészében káros a magas zajszint és a rendszeres tömeg.

„Vannak helyszínek, ahol egyszerűen nem lenne szabad ilyen pusztító hatású rendezvényeket tartani” – jelentette ki az illetékes, a Mária Terézia-bástyát és a falumúzeumot említve további példaként.

Galéria

Az operaházra kifejezetten káros a magas zajszint és az ezzel járó erős rezgések

Fotó: Facebook/Evenimente Primăria Timișoara

Hiábavaló a bírság?

Mit több – mutatott rá az igazgató –, a szabadtéri rendezvények szervezőjeként a helyi önkormányzatot is többször megbírságolták, legutóbb például a látnivalókban gazdag Dóm (Losonczy, románul Piața Unirii) téren szervezett fényfesztivál (Festival al Luminii) miatt, amikor a hangfalakat a pestisjárvány áldozatainak emléket állító több száz éves Szentháromság-oszlop felé fordították.

Idézet
Nem fogják fel, hogy óvni kellene a köztereket, amikor az engedélyt kiadják. Örülnék, ha létezne egy szabályzat ezekre, mivel már olyan gyakorivá váltak, hogy kezdenek kárt tenni az épített örökségben.

Van pár példa, hogy a történelmi belvárost nem használták rendeltetésszerűen, és a keletkezett sebek is egyre inkább látszanak” – fogalmazott Predescu. Példaként a város egyik legrégebbi közterét, az uniós alapokból nemrég felújított Szent György teret említette, ahol nem lehetett helyrehozni egy tűzfesztivál (!) során keletkezett kárt, de a Jenő herceg (Piața Libertății) téren is visszafordíthatatlan a baj.

Az engedélyeket kibocsátó önkormányzat nem gondol az épített örökség védelmére – mutatott rá a probléma gyökerére a művelődési igazgatóság vezetője. Aki szerint az általa kért szabályzatot a műemlékvédelmi hatóságoknak is jóvá kell hagyniuk, és ebben

tételesen meg kell szabni a megengedett zajszintet, valamint azt, hogy miként kell védeni a térburkolatot, a környező épületet, és egyáltalán milyen gyakorisággal lehet koncerteket tartani a belvárosban.

Kolozsváron is kénytelenek lépni

Hasonló szabályzat elfogadása Kolozsváron is évek óta időszerű, és végre elkezdtek dolgozni is rajta – erősítette meg a Krónika kérdésére Oláh Emese alpolgármester sajtóirodája.

Galéria

A kincses városban évek óta nagy a felháborodás a szabadtéri rendezvények miatt

Fotó: Facebook/Zilele Clujului

A kincses városban évek óta nagy a felháborodás a szabadtéri rendezvények miatt, és most nem csak a közfelháborodást kiváltó Untold fesztiválra gondolunk, hanem a belvárosi koncertekre, melyek nyári időszakban egymást érik hétvégenként a Főtéren és a közeli Karolina téren (Piața Muzeului).

Kolozsváron jelenleg nem létezik keretszabályozás a szabadtéri rendezvények szervezésére vonatkozóan, az önkormányzat az általános törvényi rendelkezésekre támaszkodik.

A jogszabály értelmében egy – a helyi rendőrség, a megyei rendőrség, csendőrség és az önkormányzat képviselőiből álló – vegyes bizottság dönt a szabadtéri rendezvények megszervezésének körülményeiről. Ezek zavartalan lefolyását is a rendfenntartók biztosítják. „Egy általános érvényű, a főtéri rendezvényekre vonatkozó szabályozás most körvonalazódik, amely többek között megszabja a maximális zajszintet is” – közölte lapunkkal Oláh Emese alpolgármester. Akitől azt is megtudtuk, hogy erre épp a legutóbbi Szent Mihály-búcsún történtek késztették az önkormányzatot.

Szent Mihály-templom, a „szenvedő alany”

A jelenleg felújítás alatt álló főtéri Szent Mihály-templomban hosszú időre az istenháza védőszentjének ünnepe lett volna az utolsó egyházi ceremónia. De szerencsétlen módon egybeesett a szeptember utolsó hétvégéjére „ejtőernyőzött” városnapokkal.

Bár a Szent Mihály-plébánia illetékesei időben jelezték a városházi szervezőknek a búcsús szentmisét, és kérték, hogy arra az egy órára ne szervezzenek zajos programot, az írásbeli ígéret ellenére a román népzenei koncert túlharsogta a ceremóniát.

„Teljesen kisemmizve, megalázva érezzük magunkat” – kommentálta a történtek után a polgármesteri hivatal eljárását a Maszol hírportálnak Kémenes Lóránt Zoltán főesperes-plébános. A Kolozsvár fő látványosságának, jelképének számító Szent Mihály-templom évek óta „szenvedő alanya” a főtéri rendezvényeknek, akárcsak a mellette található Mátyás-szoborcsoport. A pár éve restaurált emlékművet sokáig kilátónak használta a városnapok, sörfesztiválok közönsége, míg a templomkertet közvécének.

Galéria

Fotó: Facebook/Zilele Clujului

2015 júliusában nyoma is lett a nemtörődömségnek:

a színpad rossz elhelyezése és a magas zajszint miatt leesett egy jókora vakolatdarab a templomhajó mennyezetéről.

Az esetet hatalmas felháborodás kísérte, ennek nyomán aláírásgyűjtés indult a főtéri koncertek betiltása érdekében. Az Emil Boc polgármesternek címzett, Állítsuk meg Kolozsvár szimbólumának tönkretételét! című online petíciót több ezren írták alá, köztük sok, a kolozsvári belváros épített örökségéért aggódó román lakos is.

Virgil Pop építész akkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Romániában nincs hatályban olyan jogszabály, amely tiltaná a műemlék épületek környékén koncertek vagy nagyobb zajjal járó rendezvények szervezését.

Nagyváradon visszakoztak

A belvárosi tömegrendezvényeknek Nagyváradon is nyoma maradt, a pár éve felújított Szent László tér (Piața Unirii) hófehér térköveit kellett kicserélni, mivel széttöredeztek a táncos lábak alatt.

Galéria

Fotó: Facebook/Visit Oradea

Az Ilie Bolojan irányította városvezetés az eset nyomán egy időre a várba száműzte a szabadtéri rendezvényeket, ám kiderült, hogy a középkori erődítmény nem elég tágas a román rockzenekarok népes közönségének. Így az idei városnapok, az Oradea Festifall rendezvényei ismét a főtéren zajlottak.

Lapunk kíváncsi lett volna, hogy az eddigi esetek nyomán a váradi önkormányzat tervezi-e szabályzat bevezetését a belvárosi népünnepélyek korlátozására. Noha írásban elküldött kérdéseinket iktatták a hivatal sajtóosztályán, választ egyelőre nem kaptunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

Szili Katalin a Tusványoson: a magyar állam számára már 800 éve is fontos volt a nemzeti kisebbségekkel való jó együttélés

A magyar uniós elnökség alatt is napirenden kell tartani az őshonos európai kisebbségek kérdését, az Andreanum pedig egy olyan jó példa, melyet a mostani politikai közegben is meg kell ismerjen mindenki.

Szili Katalin a Tusványoson: a magyar állam számára már 800 éve is fontos volt a nemzeti kisebbségekkel való jó együttélés
2024. július 24., szerda

Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok

Fajsúlyos témákat érintő előadásokkal indult a 33. Tusványos szerdai napja, Háború és béke címmel aktuális geopolitikai kérdésekről beszélgettek romániai és magyarországi politikusok a párbeszéd fontosságát hangsúlyozva.

Csigaként a szeretkező vagy harcoló elefántok között: geopolitikai kérdésekről beszéltek Tusványoson magyar, román politikusok
2024. július 24., szerda

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján

A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.

Szinte az összes, nyolcadik osztályt végzett diák kilencedik osztályos helyhez jutott a számítógépes elosztás alapján
2024. július 24., szerda

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája

Kolozsvár 11 templomában tartják a Magyar Egyházzenei Biennálét a Kolozsvári Magyar Napok ideje alatt, augusztus 16. és 21. között – közölték a szervezők.

Kolozsvár 11 templomában csendül fel a Magyar Egyházzenei Biennálé muzsikája
2024. július 24., szerda

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében

Nyolcvan százalékosra becsülik az aszálykárt a Nagylak környéki kukoricatermesztők, akik szerint jó, ha hektáronként 2,5 tonna termést tudnak majd betakarítani idén.

A szárazság és a perzselő hőség miatt a kukoricatermés nyolcvan százaléka kárba vész Arad megyében
2024. július 24., szerda

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen

Egy 37 éves férfi belefulladt egy tóba a Maros megyei Hármasfalu határában.

Vízbe fulladt egy férfi az egyik erdélyi településen
2024. július 24., szerda

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos

Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján.

Az erőszak és az agresszivitás elleni fellépés fontosságának jegyében rajtolt el az idei Tusványos
2024. július 24., szerda

Székelyföldi autonómia: a román kormány nem tárgyal „arról, ami nincs” „azzal, aki nincs”

Érdekes levélváltást vont maga után az a petíció, amelyet a Székely Szabadság napjának résztvevői ez év március 10-én közfelkiáltással fogadtak el a székely vértanúk marosvásárhelyi emlékművénél.

Székelyföldi autonómia: a román kormány nem tárgyal „arról, ami nincs” „azzal, aki nincs”
2024. július 23., kedd

Elkezdődött a koncertprogram a 33. Tusványoson

A Blahalouisiana koncertjével kedd este megkezdődött a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor – közismert nevén Tusványos – vasárnap hajnalig tartó rendezvénysorozata az erdélyi Tusnádfürdőn.

Elkezdődött a koncertprogram a 33. Tusványoson
2024. július 23., kedd

Nagyboldogasszony ünnepén, a Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként áldják meg az eredeti helyére visszaállított Mária-oszlopot

Nagyboldogasszony ünnepén, augusztus 15-én áldják meg az Egyetem utcában elhelyezett kolozsvári Mária-oszlopot – olvasható László Attila főesperesnek, a Szent Mihály Római Katolikus Plébánia plébánosának közleményében.

Nagyboldogasszony ünnepén, a Kolozsvári Magyar Napok nyitányaként áldják meg az eredeti helyére visszaállított Mária-oszlopot