Út a természet lágy ölén. Szemet gyönyörködtető a Torockói-havasokban megvalósított beruházás
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
Mesébe illő út, mely a térség és Románia jelképe – vélik a helyi hatóságok, miután műszakilag átvették a Torockói-havasok festői, ám eddig infrastrukturálisan elhanyagolt tájain, Nagyenyed és Abrudbánya között, a Mócvidéken húzódó hegyi út első, 43 kilométeres szakaszát. A Transapuseanának nevezett aszfaltcsík országos szinten a legtöbb pénzből kiépítendő megyei út, mely önmagában is turistalátványosságá válhat.
2024. április 30., 09:562024. április 30., 09:56
Megtörtént a Transapuseana első, 43 kilométeres szakaszának műszaki átvétele – adta hírül múlt hét végén Marius Haţegan. A Fehér Megyei Tanács alelnöke mesébe illő útnak nevezte a közelmúltban elkészült, erdélyi Transalpinának is nevezett aszfaltcsíkot, mely a térség és az ország jelképeként szolgálhat. A politikus mérnökként „10-est” adott a munkálatok kivitelezésére, minőségére, mely előtt „megemelte kalapját”. Az Erdélyi-szigethegység délkeleti részén, a Torockói-havasokban megvalósított beruházás szerinte amennyire költséges, olyannyira elengedhetetlen is volt.
Bár a liberális politikus kissé meglepő módon nem tért ki rá, a megvalósult első szakasz a DJ 107I jelzésű megyei út Nagyenyed és Nagyponor közötti 43 kilométeres részét jelenti. A második, 35 kilométeres szakasz Ponortól egészen az Abrudbánya közelében található Bucsony (Bucium) községig húzódik, kapcsolatot teremtve a DN74 jelzésű országúttal.
összesen mintegy 73 millió eurót, nagyrészt uniós támogatásból. Ezzel az ország legdrágább megyei útjaként tartják nyilván, azaz erre költenek a legtöbbet a maga kategóriájában.
A hegyvidéken kanyargó aszfaltcsík önmagában is turisztikai látványosság
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
Marius Haţegan alelnök Facebook-bejegyzésében büszkén állította, hogy „fixen betartották” az első szakasz átadási határidejét, ám ez kimeríti az „attól függ, honnan nézzük” kategóriát. Hiszen anno a Krónika is beszámolt róla: 2019 októberében úgy vágtak neki a nagyszabású munkálatoknak, hogy három év alatt, 2022-ben be is fejezik.
Viszont 2022 év májusában a Fehér megyei önkormányzat felbontotta a szerződést az Erdélyi-szigethegységen átvonuló hegyi út, az erdélyi Transalpina első szakaszának a kivitelezőjével, miután a fizetésképtelenné vált cég nem tudott garanciát vállalni a munkálatért. Addig a teendők 30 százalékával készültek el.
Felbontotta a szerződést a Fehér megyei önkormányzat az Erdélyi-szigethegységen átvonuló hegyi út, az erdélyi Transzalpina első szakaszának a kivitelezőjével, miután a fizetésképtelenné vált cég nem tudott garanciát vállalni a munkálatért.
Az új kivitelező több mint féléves szünet után fogott neki megfeszített tempóban a munkálatoknak. Tavaly még arról szóltak a hírek, hogy a hivatalos átvétel még év végéig, decemberben megtörténhet – bár az út már akkorra elkészült, a hivatalos eljárás lezárására mostanáig kellett várni. A második szakasz elkészültét akkor ez év első felére becsülték, most augusztusi határidőről beszélnek.
Egy év áll a Fehér megyei Elis Pavaje Kft. rendelkezésére, hogy befejezze a csődbe ment és a munkálatokat félbehagyó román–olasz konzorcium helyett a Nagyenyed és Abrudbánya közötti 78 kilométeres mócvidéki út építését.
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
Az új út Nagyenyedről indul, több kilométeren át érinti a Bethlen Gábor Kollégium városát –
Onnan Felenyed, Remete, Kisgyógypatak, Mogos érintésével fut be Bucsony községbe, Bucium Cerbu falunál érve el a DN 74 jelzésű országutat, Abrudbánya délkeleti csücskében. A DN 74 a Hunyad megyei Brádtól a Fehér megyei Abrudbányát és Zalatnát érintve Gyulafehérvárig húzódik.
A Torockói-hegységet érintő új megyei útnak köszönhetően azonban az érintett lakosok jóval rövidebb idő alatt elérhetnek a megyeszékhelyre, hiszen Nagyenyeden keresztül felhajthatnak a Torda és Szászsebes között húzódó, Gyulafehérvárt is érintő A10-es autópályára, amely ugyanakkor az észak-erdélyi sztrádát, Kolozsvárt is könnyen elérhetővé teszi.
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
A legutóbbi hivatalos népszámlálási adatok szerint a több mint 21 ezer lakosa közt csaknem 2800 magyart felsorakoztató város alpolgármestere, Lőrincz Helga a beruházás eredeti elindításakor úgy fogalmazott a Krónikának: Nagyenyed nagy haszonélvezője a projektnek, hiszen ennek keretében immár felújították a Felenyedre vezető utat, illetve kerékpárút is épült, valamint 6 kilométeres szakaszon a vezetékeket is a föld alá fektették.
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
hiszen összeköti Abrudbányát és az eldugott mócvidéki településeket a Szászsebes–Torda-autópályával, és ezáltal Kolozsvárral.
Idegenforgalmi hozadéka szintén jelentős, általa megközelíthetőbbé válik a sziklaszorosáról híres Remete, a több természetvédelmi területtel is rendelkező Nagyponor vagy Mogos. De az Erdélyi-érchegység számos természeti csodája is elérhető lesz a turisták számára, miután befejeződött a nagyszabású munkálat.
Az Erdélyi-szigethegység festői tájain halad keresztül a Nagyenyedet Abrudbányával és az Aranyos völgyével összekötő hegyi út, melynek október első napjaiban kezdődtek el a felújítási munkálatai.
Lőrincz Helga nagyenyedi alpolgármester később, az új kivitelező kihirdetése után úgy fogalmazott lapunknak, az ország talán legszebb turistaútjáról van szó: nemcsak a sok helyen ezer méter magasban kacskaringózó 78 kilométeres szakaszt övező táj, hanem a pazar panoráma miatt is.
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
Az elöljáró szerint az út elkészültével Enyed idegenforgalma még inkább megélénkül. A DJ 107I erdőkön, tisztásokon, szorosokon halad át. Három elszigetelt községet – Fenyőremetét, Nagyponort, Mogost – és azok elnéptelenedett falvait, tanyavilágát próbálja majd közelebb hozni a civilizációhoz. Kevesebb mint nyolcezer, többnyire idős lakosról van szó, akik közül sokan egymástól jelentős távolságra laknak.
Korábbi cikkünkből kiderül: az úttól néhány kilométerre számos olyan tanya van, amelyen ma már mindössze egy-két családot találni. A térségben rengeteg elhagyatott, omladozó házat, viskót látni, de néhány ízlésesen felújítottat is, amelyet hétvégi nyaralóként használnak. A hagyományos parasztházak és vízimalmok visszaállítását nem bízzák a véletlenre vagy az új tulaj ízlésére; a munkálatok a nagyszebeni Astra falumúzeum felügyelete alatt folynak.
Fotó: Facebook/Marius Hațegan
Egyébként a megyei tanács levédette a Transapuseana elnevezést, amely így hivatalossá vált. Ez az Erdélyi-szigethegység román elnevezéséből, a Munții Apuseni (tükörfordításban Nyugati-hegység) kifejezésből ered. A sok helyen ezer méter fölötti magasságban haladó új út neve a közismert romániai magashelyi utak, a Transalpina vagy a Transzfogarasi út elnevezésére „hajaz”, ezért nevezték eleinte erdélyi Transalpinának is.
mely a DN 67C jelzésű útként A Gorj megyei Novaci települést közti össze a Fehér megyei Szászsebessel, az említett megyék mellett még Vâlceát és Szebent is érinti. Az összesen 148 kilométert kitevő útszakasz legmagasabb része Vâlcea megyében, a Páring-hegységben húzódik, ahol mintegy 20 km-n keresztül nagyrészt tengerszint felett 2000 méteren autókázhatunk, a legmagasabb pont az Urdele-hágó közelében található, 2145 méteren.
Románia másik látványos, talán a Transalpinánál is káprázatosabb magashegyi aszfaltcsíkja a Traszfogarasi út, mely a Fogarasi-havasok központi részén keresztül, észak-déli irányban köti össze Szeben és Argeș megyét mintegy 150 kilométeren keresztül. Legmagasabb pontja 2042 méteren van, télen lavinaveszély miatt le van zárva a gépkocsiforgalom előtt.
Tizedik részéhez ért a Krónika Gazdaszemmel című videós riportsorozata. Az erdélyi magyar gazdákat, élelmiszer-feldolgozó kisvállalkozókat, mezőgazdasági szakembereket bemutató sorozatunk 2024 decemberétől kétheti rendszerességgel jelentkezik.
Áprilistól a mezőségi szórványban folytatja lelkészi szolgálatát Ballai Zoltán, miután a Kolozsvár Felsővárosi Református Egyházközség presbitériuma megvonta tőle a bizalmat.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
A romániai gazdák idén a tavalyinál is kevesebb hektáronkénti búzatermésre számíthatnak.
Elfogtak egy drogkereskedőt a rendőrök és a szervezett bűnözés elleni ügyosztály nyomozói Aradon. A 30 éves férfi épp túl akart adni több mint hét kilogramm kannabiszon, amikor elcsípték. A drogot több bűnjel kíséretében lefoglalták.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Bors Béla, a hargitai megyeszékhely alpolgármestere.
Meghalt egy férfi kedd reggel Beszterce-Naszód megyében, miután beesett egy csatornába és föld omlott rá.
Egy holttesthez riasztották, de kettőt húzott végül partra az Arad megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) mentőegysége. Az elsőt nehezen tudták azonosítani: a rendőrség kedden közölte, hogy egy 44 éves aradi férfi holttestét találták meg.
Kilőtték hétfőn este azt a medvét, amely vasárnap este súlyos, életveszélyes sérüléseket okozott egy férfinak a Brassó megyei Predeálon.
Abszolút szerencsétlen megnyilatkozás volt Klaus Iohannis „jónapotkívánokozása”, amelyet nem a német kisebbség nevében, hanem államfőként tett – fogalmaz a Krónikának adott interjúban Paul Jürgen Porr.
szóljon hozzá!