Sok magányosan élő idős ember azért kénytelen nélkülöznie a szeretteit, mert az unokák, gyerekek a szélrózsa minden irányába költöztek a nagyvilágban
Fotó: 123RF
Sokszor csak egy pár percnyi beszélgetésre, egy jó szóra, vagy valami megoldandó feladatra várnak a magánnyal küszködő emberek, akiknek a semmittevés, az, hogy nem érzik hasznosnak magukat, a legnehezebb teher. Míg előző cikkünkben az egyedülléttel küszködő időseknek adtunk tanácsokat a magány leküzdésére, ezúttal a környezetre, a hozzátartozókra fókuszálunk.
2018. október 22., 15:582018. október 22., 15:58
2018. október 22., 16:002018. október 22., 16:00
Míg régen csak a nyugatiakról mondtuk ezt, már mi is felzárkóztunk, s egyre inkább tapasztalható az elidegenedés a szűkebb társadalmunkban is, amikor amellett, hogy nem ismerjük a szomszédunkat, nem kérdezzük meg bánatos szemű munkatársunktól, hogy mi történt, sokszor még a barátainkra és a családtagjainkra sem jut idő. Az egyre inkább a pénzhajszáért futó társadalomban bizony egyre kevesebb idő jut az idősekre is.
Nem minden idős magányos, mégis talán az ő korosztályuk a legveszélyeztetettebb ebből a szempontból. Márpedig a krónikus magány ugyanúgy lehet a korai halál okozója, mint naponta tizenöt szál cigaretta elszívása, úgyhogy érdemes tenni ellene. De vajon mit tehet egy idős ember az elmagányosodás ellen?
Sok magányosan élő idős ember azért kénytelen nélkülöznie a szeretteit, mert az unokák, gyerekek a szélrózsa minden irányába költöztek a nagyvilágban. Mások azonban hiába élnek nagyszülők közelében, úgy sem jut idő rájuk – fogalmazza meg az elmagányosodás egyik okát Kopacz Imola pszichológus, aki évtizedek óta a „magányosok védőangyala” Marosvásárhelyen.
Szakítsunk időt a beszélgetésre
Fotó: 123RF
A szakember úgy véli, sok esetben a környezetnek is van felelőssége abban, amikor egy ember krónikus magányba süllyed, ami akár depresszióhoz vezet.
Az idős emberek nem azért mondják el panaszaikat legtöbbször, mert a megoldást várják tőlünk, egyszerűen csak megosztani szeretnék valakivel, ami őket foglalkoztatja” – mutat rá a szakember.
A nagytatáknak is meg lehet a szerepük a családban
Fotó: 123RF
Kopacz Imola pszichológus úgy véli, mindemellett a legfontosabb a környezet részéről érzékeltetni az idősekkel, hogy a társadalom számára még mindig szükségesek, létezésük nem haszontalan.
Keressünk feladatot időseink számára
Fotó: 123RF
„Én azt szoktam mondani, hogy előző életemben biztosan rabszolgatartó voltam, mert én mindenkit dolgoztatnék – fogalmazza meg viccesen a lélek szakértője –, mert a munka az megtartó erő. A 80 éves nagymamát, akinek nincsen más elfoglaltsága, megkérném, hogy rendezze át nekem azt a gombos dobozt, pucoljon meg egy krumplit. Mindenki tegyen valamit, dolgozzon a szellemi és fizikai adottságainak megfelelően. Mindegy, mit csinál, csak érezze azt, hogy szükség van rá, mert a semmittevés, a kilátástalanság aztán valóban betegségeket okoz. Komoly pszichés torzulásokat hozhat az az érzés, hogy én fölösleges vagyok.”
Hozzájárulhatunk az idősek tájékozottságához akár a messzi távolból is
Fotó: Beliczay László
Beszélgessünk velük! A nagymama lehet, csak az unokákról akar hallani, de a nagytata lehet régóta várja, hogy valakivel „elossza” az élet dolgait, hogy mit olvasott aznap az újságban. Legyünk nyitottak ezekre a beszélgetésekre!
Járuljunk hozzá tájékozottságukhoz! Előfizethetünk számukra újságra, minőségi folyóiratokra. Akkor is megtehetjük ezt, ha nem is élünk idehaza: ma már az interneten keresztül külföldről is előfizethetünk újságra és folyóiratra, ezáltal is ápolva az itthoniakkal való kapcsolatunkat.
Szakítsunk időt az idős hozzátartozónkra, ha minden nap nem is tudjuk ezt megoldani, de heti, havi fél óra talán a legelfoglaltabbak életébe is belefér.Tanítsuk meg az idős embert is a számítógép-használat alapjaira, akivel ilyen módon akár a távol élő unokák is tudnak majd pár percet beszélni.
Kérjük ki véleményüket! Bár sokan azt gondolhatjuk, hogy mi jobban tudunk mindent az öregeknél, ha megkérdezzük valamilyen problémában a véleményüket, nem csak azt érjük el, hogy értékesebbnek érezzék magukat, de az is lehet, hogy más megvilágításba kerülhet a probléma is.
Kérjük a segítségüket, adjunk feladatokat nekik! A nagymama és nagytata hasznos lehet, ha unokát kell óvodába, iskolába vinni, onnan elvenni, de főzésben, őszi eltevésben, szerelésben is segíthet.
Keressünk elfoglaltságot, lehetőségeket hozzátartozónk számára! Javasolhatjuk például, hogy önkénteskedjen valamilyen szervezetben, vessük latba ismerősi hálózatunkat, hogy ez összejöjjön számukra.
Akkor is eszünkbe juthatnak az időseink, ha nyaralásunkat tervezzük. Bár a legtöbben nem szívesen visszük magunkkal az öreg szüleinket, bizonyára jól esne számukra, ha néha kivételt teszünk. És a gyerekre is lesz, aki a tengerparton vigyázzon, míg mi elmegyünk egy romantikus vacsorára.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
szóljon hozzá!