Korábban Franciaországban és Ausztráliában is korlátozták a kiskorúak közösségimédia-használatát, most Görögország is lépéseket tervez
Fotó: Gecse Noémi
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az Európai Unióban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik, hogy megvédjék a kiskorúakat a közösségi oldalak túlzott használatának negatív következményeitől.
2024. december 15., 10:132024. december 15., 10:13
2024. december 15., 10:212024. december 15., 10:21
Mindezt azért tervezi Görögország, hogy megvédje a kiskorúakat, a 15 év alattiakat a digitális függőség veszélyeitől – idézte a Kathimerini című lapot a digi24.ro hírportál. A görögországi lépés összhangban áll az Ausztráliában és Franciaországban elfogadott sikeres modellekkel, ahol a hasonló korhatár-ellenőrzési intézkedések ígéretesnek bizonyultak. Görögország uniós szintű támogatást kér a kezdeményezéséhez.
Az utóbbi évtizedben világszerte ugrásszerűen megnőtt a lelki problémával, elmagányosodással küzdő kiskorúak száma
Fotó: Haáz Vince
Dimitrisz Papasztergiusz, Görögország digitális kormányzásért felelős minisztere az EU Távközlési Tanácsának legutóbbi ülésén támogatta a kezdeményezést. Az együttműködést alapvető fontosságúnak tartják, célja, hogy nyomást gyakoroljanak a tech-óriáscégekre, és fogadjanak el megbízható korhatár-ellenőrzési rendszereket. Ezeknek a szabályozásoknak köszönhetően csökkenteni lehet a fiatalok túlzott médiahasználatának negatív hatásait.
A közösségi oldalak használata sok tekintetben negatívan hathat a fiatalok lelki egészségére
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
A kezdeményezés alapja egy tudományos bizottság jelentése. Az ajánlások között szerepel figyelemfelkeltő kampányok indítása, a szülőket a képernyőidő szabályozásához szükséges eszközökkel látnák el, valamint felülvizsgálnák az algoritmusokat, hogy minél kevesebb káros tartalomhoz juthassanak hozzá a kiskorúak.
A probléma sürgősségét Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök szeptemberben az ENSZ-ben tartott beszédében is hangsúlyozta.
Jonathan Haidt amerikai szociálpszichológusnak A szorongó nemzedék című könyvét idézve kiemelte, hogy a túlzott képernyőhasználatnak milyen pszichológiai hatásai lehetnek a gyerekekre nézve. A témában hosszú évek óta „kongatják a vészharangot” a szakemberek: Erdélyben is hatványozottan felerősödött a jelenség.
Johannes Haidt 2024-ben megjelent könyve bestseller lett.
A szerző a fiatalok mentális egészségének összeomlásáról értekezik könyvében, többek közt arról, hogy
A 15 év alattiak esetében korhatár-korlátozást terveznek bevezetni Görögországban
Fotó: Orbán Orsolya
Jonathan Haidt szociálpszichológus A szorongó nemzedék című könyvben rámutat, hogy a tinédzserek mentális betegségei „járványszerűen terjednek”, ez a jelenség számos országot egyszerre sújtott. Ezután a gyermekkor természetét vizsgálja, többek között azt, hogy
Bemutatja, hogy a „játékalapú gyermekkor” hogyan kezdett hanyatlani az 1980-as években, és hogyan törölte el végleg a „telefonalapú gyermekkor” megjelenése a 2010-es évek elején. Több mint egy tucat olyan mechanizmust mutat be, amelyekkel
A túlzott képernyőhasználatnak számos negatív következménye lehet a gyerekek önértékelésére nézve is
Fotó: Pinti Attila
Megmagyarázza, hogy a közösségi média miért károsítja jobban a lányokat, mint a fiúkat, és miért vonulnak vissza a fiúk a való világból a virtuális világba, ami katasztrofális következményekkel jár önmagukra, családjukra és társadalmukra nézve. Haidt egyértelmű felhívást intéz a cselekvésre. Diagnosztizálja a „kollektív cselekvés problémáit”, majd négy szabályt javasol, amelyek kiszabadíthatnak a függőségből.
és visszaállítsák az emberibb gyermekkort.
Minden harmadik 8 és 17 év közötti gyermeknél előfordult az elmúlt két évben valamilyen érzelmi zavar, például szorongás vagy depresszió a közösségi oldalak hosszas használata miatt.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
szóljon hozzá!